Duży/wzdęty brzuch
Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii
Około Bożego Narodzenia - Sylwestra 2017/2018 - wystąpienie objawów - zakażenie u mnie i mamy (byłem u niej w wigilę, jej sąsiadka była chora)
Zima zaczynają się problemy - bardzo duża objętość stolca, wypróżnienia 3-4 razy na dobę
Wiosną zaczyna rosnąć brzuch, leczenie Xifaxan (kilkukrotnie), pyrantel i inne środki przeciwpasożytnicze, metronidazol - brak poprawy, Vivomix
Latem jeszcze takie objawy jak odbijanie, zgaga (obj. minęły)
Leczenie Humira - 4 zastrzyki przyjęte
Od jesieni 2018 stolce ustabilizowały się - 2 dziennie, objętość normalna
U obojga znaczna poprawa po Sanprobi
Grudzień 2018 - po wypiciu alkoholu wieczorem i wypróżnieniu rano zupełnie płaski brzuch, brzuch puchnie po jedzeniu lub piciu
30.01.2019 potwierdzone wrażenie płaski brzuch rośnie natychmiast po jedzeniu, szczególnie mleka (jaglanka ma mleku na śniadanie, kilka minut później duży brzuch, lekka stabilizacja po 1 kapsułce Sanprobi)
03.2019 Xifaxan 2 x 1 tabl, cipronex x 1 (2 tygodnie)
04.2019 po wizycie lekarskiej Xifaxan 2x3 i Cipronex 1 rano (ale nie zawsze biorę)
Weekend 13-14.04.2019 wzdęty brzuch, bóle, ociężałość, Xifaxan trochę pomógł
poniedziałek 15.04.2019 dalej b. złe samopoczucie, pomogły 2 tabl sanprobi
Po kolejnej wizycie lekarskiej przyjmuję leki na drożdżaki (nie pamiętam nazwy ale mogę sprawdzić), meteospasmyl, metronidazol, sanprobi.
Leczyłem się prywatnie m. in. u lekarzy z Warszawskiego MSW.
Dawno nie robiłem badań kału ale ostatnio wyszła flora fizjologiczna.
Proszę o wskazówkę, nie spieszy mi się bardzo ale przypadek jest chyba dość trudny. Najbardziej doskwiera mi duży brzuch, po przyjęciu gastrolitu trochę spadł.
Witam serdecznie, bardzo proszę o odpowiedzi na kilka pytań:
1) Jakie zakażenie wystąpiło u Pana i mamy ?
2) Z jakiego powodu przyjmował Pan pyrantel, metronidazol i inne leki p/pasożytnicze ? czy było potwierdzone zakażenie pasożytnicze ?
3) Z jakiego powodu Humira ?
4) Z jakiego powodu od marca br przyjmuje Pan Xifaxan i Cipronex ?
5) Czy w ostatnim czasie stwierdzono u Pana zakażenie o etiologii grzybiczej (drożdżaki)? jeśli tak na jakiej podstawie ? proszę o podanie nazwy leku, który z tego powodu Pan przyjmuje. Dlaczego znowu metronidazol ?
Czy dolegliwości występują tylko po spożyciu mleka czy może również innych produktów ? jeśli tak to jakich ? czy występują u Pana biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha ? Jeśli tak to gdzie są zlokalizowane ?
Czy choruje Pan na jakieś choroby przewlekłe ? Jeśli tak to jakie ?
Szanowna Pani Doktor,
nie ująłem faktycznie tych kwestii już odpisuje, proszę wybaczyć brak polskich znaków ale na telefonie jest szybciej.
1. Nie mieliśmy rozpoznanego zakażenia ale ewidentnie bakteryjne, zielone stolce itp
2. Jako jedna z wersji przyjęliśmy, ze na wszelki wypadek można. Pasożytów nie miałem rozpoznanych.
3. Wiosna 2018 rozpoznane WZJG, remisja po 4 dawkach, potwierdzona niedawno badaniem. Prawie całkowita remisja.
4. Cipronex - przyjąłem 1 opakowanie własnie gdyby to była infekcja bakteryjna. Z przepisu lekarza. Brzuch po przygotowaniu do kolonoskopii przez kilka dni plaski, teraz nawet jak wypije wodę to jest duży. Dieta nie ma wpływu.
5. Kolejny lekarz i podejrzenie lamblii oraz zakażenia bakteryjnego. Moim zdaniem to nie lamblie.
Co do leku mogę sprawdzić w domu ale najpopularniejszy, jeżeli Pani poda mi przykład to rozpoznam.
Ból woreczka żółciowego przy ucisku. Duży, wzdęty brzuch i uczucie jakby smak drożdży w ustach. Innych objawów brak.
Nie rozpoznano innych chorób, przewlekle wzw-b w remisji po leczeniu.
Pozdrawiam
Maciej
Tagi publikacji: wzdęty brzuch, duży brzuch, drożdżaki, zakażenie żołądkowe, żołądek, Salmonella, Shigella, Clostridium difficile
Szanowny Panie, w pierwszej kolejności przed włączeniem jakiegokolwiek leczenia należałoby wykonać diagnostykę, celem ustalenia przyczyny występujących u Pana dolegliwości. Z podanych przez Pana informacji wynika, że kolejne leki włączane były "w ciemno", co nie jest dobrym rozwiązaniem i jak widać nie zawsze skutecznym. Występujące u Pana objawy mogą być związane z chorobą podstawową (WZJG), ale równie dobrze ich podłoże może być inne. U części pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego współwystępuje nietolerancja laktozy, objawiająca się m.in. wzdęciami, bólami brzucha czy uczuciem przelewania po spożyciu produktów mlecznych (podobnie jak u Pana). Inną potencjalną przyczyną odpowiedzialną za zgłaszane przez Pana dolegliwości mogą być zaburzenia flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, czyli tzw. dysbioza. Proponuję wykonanie następujących badań: morfologia krwi pełna, CRP, jonogram, kreatynina, ALT, AST, GGTP, ALP, bilirubina, poziom kalprotektyny, jeśli występuje biegunka - posiew stolca w kierunku Salmonella, Shigella, Clostridium difficile i grzybów oraz badanie kału w kierunku pasożytów i usg jamy brzusznej z oceną jelit, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, a następnie udanie się z wynikami badań do gastroenterologa, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu Pana, zadecyduje o ewentualnym poszerzeniu diagnostyki (np. w kierunku wspomnianej przeze mnie nietolerancji laktozy). Warto również wziąć pod uwagę, że w przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego dobrze jest mieć jednego lekarza prowadzącego terapię, który zna pacjenta, przebieg jego choroby i w sytuacji jej zaostrzenia i/lub pojawienia się jakichkolwiek nowych objawów jest w stanie odpowiednio zareagować. Pozdrawiam.