LekarzPomaga.pl - DZIWNE UCZUCIE W DOLNEJ CZĘŚCI GARDŁA, REFLUKS

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Dziwne uczucie w dolnej części gardła, refluks

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry, szukam rozwiązania problemu, który nurtuje mnie od dłuższego czasu. Zaczynam myśleć, że sama to sobie wymyśliłam - mam nadzieję, że znajdę tu chociaż pomysł na to, co jeszcze mogę zrobić. Od pewnego czasu czuję dziwne uczucie w okolicy krtani. Ciężko to nazwać bólem, to bardziej ucisk lub po prostu uczucie że nie jest normalnie. Od czasu do czasu kłucie. Kiedy bardzo często dotykam całej szyi zaczynam podrażniać całe gardło, pojawia się suchy kaszel. Mam też wrażenie że każda infekcja, jaka mnie spotyka omija migdałki (które są już strasznie zmęczone, poprzerastane i czasem tworzą się kamienie migdałkowe) idzie w dół i podrażnia przełyk. Myślałam że to tarczyca, ale wszystkie badania mam w normie (tsh, parathormon, ft3, ft4) wizyta u endokrynologa nie przyniosła odpowiedzi. Kilka wizyt u laryngologów również, bo nawet najsensowniejszy z nich niczego dziwnego się nie dopatrzył. W ostatnich 6 miesiącach miałam robione dwa razy usg szyi, wszystko w normie prócz małego guzka tarczycy. Węzły chłonne również normalne. Dodam, że zeszłej wiosny złapałam dziwna infekcje wirusowa podczas której czułam jakby moja szyja była opuchnięta od środka (nie miałam wysokiej gorączki ani nic poza tym). Chodzenie od lekarza do lekarza i mówię ie, że czuję ból w szyi jest chyba bez sensu... Wymaz z gardła (2 razy) nic nie wykazał. Co jeszcze mogę z tym zrobić?

Informacje dodatkowe:

2 razy usg szyi w normie
Morfologia krwi z ob, crp wszystko ok
Badania tarczycy ok, mały guzek pod prawym platem
Wymazy z gardła bez zmian

Tagi publikacji: refluks, choroba refluksowa, dziwne uczucie w gardle, dolegliwości pozaprzełykowe, przełyk, kłucie w okolicach krtani

Lekarz:

Witam serdecznie, za występujące u Pani objawy może odpowiadać choroba refluksowa przełyku, która w Pani przypadku może objawiać się tzw. dolegliwościami pozaprzełykowymi. Cofanie się kwaśnej treści pokarmowej może podrażniać krtań, gardło i powodować suchy kaszel, chrypę, uczucie ciała obcego czy „kluski” w gardle, często wywołując potrzebę odchrząknięcia. Proponuję w tej sytuacji przyjmować lek Dexilant 30 mg 1 tabl rano niezależnie od posiłku, przez miesiąc (lek jest dostępny na receptę, którą można otrzymać od lekarza rodzinnego), dodatkowo w przypadku pojawienia się objawów może Pani zastosować saszetki Esoxx One z kwasem hialuronowym (po przyjęciu saszetki nie należy jeść przez 2h, płyny można spożywać normalnie). Proszę również zwrócić uwagę na styl życia oraz nawyki żywieniowe i ograniczyć lub wyeliminować spożywanie obfitych, tłustych posiłków, mocnej kawy, herbaty, alkoholu, słodyczy, spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, w odstępach około 3,5h, przy czym proszę pamiętać, ze ostatni posiłek należy spożyć 3 godziny przed snem. Powinno to przynieść Pani ulgę. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi