LekarzPomaga.pl - INTERPRETACJA WYNIKÓW CELIAKIA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Interpretacja wyników celiakia

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, prosze o interpretacje wyników badania krwi pod kątem celiakii.

Załączniki:
Lekarz:

Witam serdecznie, proszę o informacje na temat występujących u Pani objawów. Czy miała Pani wykonaną gastroskopię ? jeśli tak to proszę o załączenie wyniku. Jeśli miała Pani wykonane jeszcze inne badania, to również proszę o ich załączenie.

Użytkownik:

Witam,
poza tymi badaniami miałam tylko testy na alergie pokarmowe, które niczego nie wykazały.
Jeżeli chodzi o objawy to najczęściej występują:
bóle i wzdęcia brzucha
afty i zapalenie jamy ustnej
problemy ze skórą (wysypka na plecach, twarzy, głowie, ropnie)
Kiedy ograniczam lub wykluczam spożycie gluteny objawy te ustają, kiedy tylko wrócę do starej diety od razu wracają.

Tagi publikacji: celiakia, gastroskopia, dieta bezglutenowa, zanik kosmków jelitowych, kosmki jelitowe, wzdęcia, ból brzucha

Lekarz:

Wyniki wykonanych przez Panią badań nie wskazują na celiakię, natomiast słabo pozytywny wynik deaminowanego peptydu gliadyny w klasie IgG może świadczyć o nadwrażliwości na gluten niezwiązanej z celiakią, co oznacza występowanie objawów po spożyciu glutenu i ich ustąpienie po jego wycofaniu z diety u pacjenta, u którego wykluczono celiakię.
Jeśli chodzi o interpretację wyników, wspomniała Pani o diecie bezglutenowej, dlatego też warto tutaj zwrócić uwagę, czy przed wykonaniem badań była Pani dostatecznie długo eksponowana na gluten - żeby testy wyszły wiarygodnie nie można ich wykonywać w trakcie diety bezglutenowej, przed wykonaniem badań pacjent powinien być na "zwykłej" diecie i spożywać codziennie przynajmniej 1 posiłek zawierający gluten przez okres co najmniej 6 tygodni, wówczas wykonane badania mają wartość diagnostyczną, dlatego też jeśli ten odstęp czasowy nie był zachowany, trzeba wykonać badania powtórnie po odpowiednio długiej ekspozycji na gluten. Ponadto, kryterium rozpoznania celiakii poza badaniami serologicznymi stanowi także wynik badania histopatologicznego wycinków pobranych z dwunastnicy podczas gastroskopii (również w trakcie przebywania na "zwykłej" diecie) - jeśli nie miała Pani tego badania, należy rozważyć jego wykonanie, badanie histopatologiczne pomoże też rozstrzygnąć czy występujące u Pani objawy są następstwem celiakii (wówczas w wycinkach będzie zanik kosmków jelitowych) czy nadwrażliwości na gluten (wycinki będą prawidłowe) lub wskaże inną przyczynę odpowiedzialną za zgłaszane przez Panią dolegliwości. Należy również sprawdzić czy występują u Pani laboratoryjne objawy świadczące o zaburzeniach wchłaniania i w związku z tym wykonać morfologię (tu zwrócić uwagę czy występuje niedokrwistość mikrocytarna lub rzadziej makrocytarna), oznaczyć poziom żelaza, kwasu foliowego, wit. B12, wapnia, stężenie albuminy w surowicy (można to wykonać u lekarza rodzinnego). Jeśli po przeprowadzonej diagnostyce celiakii po upływie co najmniej 6 tygodni stosowania diety zawierającej gluten badania serologiczne w dalszym ciągu będą ujemne, a wynik badania histopatologicznego wycinków pobranych podczas gastroskopii prawidłowy (kosmki jelitowe będą obecne w bioptatach), należy poszerzyć diagnostykę w ramach Poradni Gastrologicznej w kierunku innych możliwych przyczyn zgłaszanych dolegliwości, m.in. w kierunku nadwrażliwości na gluten niezwiązanej z celiakią, alergii na pszenicę, zespołu rozrostu bakteryjnego i nieswoistych chorób zapalnych jelit. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi