LekarzPomaga.pl - INTERPRETACJA WYNIKÓW TEST WODOROWY NA SIBO

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Interpretacja wyników test wodorowy na SIBO

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, od dobrych kilku lat cierpie na problemy żołądkowe: przelewania, wzdęcia, burczenia w brzuchu, wzmożone gazy. Po licznym przyjmowaniu leków nic do tej pory mi nie pomogło. Dzisiaj zrobiłem dodatkowo wodorowy test oddechowy na przerost flory bakteryjnej SIBO (tak podpowiedziała mi Pani doktor u której ostatnio byłem). Prosiłbym o interpretacje wyników.
Substancja: lactulose
dawka: 10 G
pomiary były robione w odstepach 20minutowych, a wyniki w PPM
1) 16PPM
2) 12PPM
3) 10PPM
4) 20PPM
5) 30PPM
6) 37PPM
7) 41PPM
8) 44PPM
9) 48PPM
10) 64PPM
Czy te wyniki wsazuja na to ze mam sibo i potrzebna jest mi antybiotykoterapia?

Informacje dodatkowe:

Miałem robioną kolonoskopie (wszystko w porządku)
- gastroskopia (robiona kilkukrotnie, ostatino wyszło) śluzówka przekrwiona, nastrzyknięta; opuszka XII cy przekrwiona, nastrzyknieta (wnioski:gastro et duodenopatia rumieniowa) oprócz tego test na Helicobacter pylorii dodatni
- leki jakie brałem (tribux forte, debutir, debretin, noplaza, controloc, zirid, ulfamid, duspatalin retard, polprazol, metronidazol)
- przed testem na sibo brałem leki (duspatalin retard, scopolan compositium, boldaloin, iberogast) niestety po tym objawy jakby się nasilały i je odstawiłem prócz iberogast.

Czy jest sens robic jeszcze jakies dodatkowe badania np. tk jamy brzusznej, albo gastroskopie kapsułkową?

Nadmienię jeszcze że w trakcie nasilonych wzdęć czuje ból pod lewym żebrem (lekarka powiedziała że to skurcz między końcówka jelita cienkiego a pocztkiem gubego).

Jeszcze jedno, sam zrobiłem sobie test food detective i wyszło mi, że mam mocną nietolerancje na mleko krowie i drożdze. jeden krzyżyk wskazało na mieszanine roślin strączkowych oraz pszenice i gluten

Tagi publikacji: przelewanie żołądka, burczenie w brzuchu, wzdęcia, gazy, jelito cienkie, gastroskopia, test oddechowy

Lekarz:

Witam, wynik wykonanego wodorowego testu oddechowego rzeczywiście wskazuje na możliwość SIBO - o nieprawidłowych wynikach mówi się w przypadku początkowych wyników przekraczających 10 PPM i późniejszych powyżej 20 PPM. Jednak należy pamiętać, że nie jest to badanie pewne w diagnostyce tego schorzenia i wiele wyników jest fałszywie dodatnich i fałszywie ujemnych. Złotym standardem jest posiew treści jelitowej pobieranej w trakcie endoskopii, ale ze względu na inwazyjność badania nie jest ono często wykonywane i posługujemy się pośrednimi badaniami jak wodorowy test oddechowy.
Tak więc wynik jest dodatni, ale decyzję o włączeniu antybiotykoterapii musi podjąć lekarz prowadzący (gastrolog)- on na podstawie Pana dolegliwości, objawów i wyników badań dodatkowych oceni czy faktycznie przyczyną problemu może być zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego i ewentualnie włączy antybiotyki.
Oczywiście w związku ze zmianami w gastroskopii i zakażeniem H.pylori powinno się podjąć odpowiednie leczenie - z pewnością Pan je przeszedł lub przejdzie, natomiast co do domowych testów typu Food Detective to ich wiarygodność pozostawia wiele do życzenia i raczej proponuję się nimi nie sugerować w doborze diety. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi