LekarzPomaga.pl - INTERPRETCJA BADANIA TOMOGRAFII

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Interpretcja badania tomografii

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam odebrałem dziś wyniki TK trzustki Prosiłbym o wyjaśnienie prostymi słowami co dokładnie mi dolega i jak się to leczy, ponieważ wizytę mam za miesiąc i trochę się denerwuję :(

Trzustka prawidłowej wielkości, o niezmienionej strukturze miąszu. Powyżej ogona trzustki, między żołądkiem i śledzionom widoczna owalna struktura o wymiarach 32x10mm, ze zwapnieniami w ścianie, o gęstości 60-80jH, która nie ulega wzmocnieniu.

Kolejne podobne zmiany podprzeponowo po stronie lewej o wymiarach 21x13mm , w sąsiedztwie krzywizny większej żołądka zmian o wymiarach 14x6mm oraz pomiędzy poprzecznicą a odźwiernikiem o wymiarach 50x25mm (ostatnia bez zwapnienie w ścianie)
W nerce lewej torbiel wielkości 8mm.

Wniosek: W porównaniu z badaniem poprzednim z dn.17.07.2012r. widoczne w nadbrzuszu rozsiane zbiorniki otorbionej martwicy poza tym regresja zmian zapalnych w miąszu trzustki oraz jej sąsiedztwie

dziekuje za pomoc

Lekarz:

Witam, poproszę o opisanie od początku swojej historii choroby i przedstawienie opisu badania z 2012 roku. Proszę także napisać jakie są w tej chwili dolegliwości - czy badanie było jedynie kontrolne, czy obecnie coś się dzieje niepokojącego?

Użytkownik:

W latach 2010 i 2012 przeszedłem obrzękowe zapalenie trzustki.W 2012 roku będąc w szpitalu robiono mi 2 badania tk.

opis badania tk z 10.07.2012r. (Przyjęcie do szpitala)
Obustronnie w obrębie jam opłucnych płyn grubości płaszcza po stronie prawej 26mm i lewej 30mm. Dodatkowo przypodstawne obszary zgęszczeń najpewniej niedodma z ucisku. Zrosty opłucno-przeponowe po lewej stronie.
Trzustka w całości poszerzona, o nierównych granicach zwłaszcza w okolicy przejścia głowy i trzonu, który to fragment łączy sie z dużym naciekiem w obrębie tkanki tłuszczowej około trzustkowej, wymiary nacieku ok. 51x154x106mm. Naciek po stronie prawej dochodzi w okolice wnęki wątroby, po stronie obejmuje powięź przednerkową.Dodatkowo w opisywanym fragmencie, w okolicy przejscia głowy i trzonu hypodensyjny obszar średniej gęstości ok 14jH o wym. 44x33x17mm najpewniej obszar martwicy ok 30-50% miąższu.Podprzeponowo po stronie lewej w łączności z ogonem trzustki uwidoczniono policykliczny obszar o średniej gęstości ok 12jH będacy najpewniej torbielą rzekomą.Wymiary 64x40x24mm.Tuż powyżej ogon trzustki i łączności z nim drobna hypodensyjna struktura średnicy ok. 13mm i dość dobrze wysyconych ścianach - najpewniej torbiel rzekoma ze zwapnienieniami w sścianie.Obraz okolicy trzustki opowiada ozt E , martwica 30 a 50% miąższu trzustki - w skali CTSI 8
pkt.
------------------------------------------------------------------------
opis tk z 17.07.2012r. (pobyt w szpitalu) ::Obszar zmian naciekowych obejmujących tkankę tłuszczowa okołotrzustkowa porównywalny z badaniem poprzednim - sięga do wnęki wątroby oraz ku przodowi kierunku poprzecznicy, szerzy sie lewobocznie w stronę pogrubiałej powięzi przednerkowej po lewej stronie. Na granicy trzonu i głowy trzustki widoczny jest hypodensyjny obszar o płynowych gęstościach i wielkosci jak badaniu poprzednim. Obraz opisywnej poprzednio torbieli rzekomej o łączności z ogonem trzustki porównywalny.
WNIOSEK : W badaniu nie stwierdza sie wysiekow w jamach opłucnych. Obraz trzustki i nacieku okolotrzustkowego porównywlny z baniem poprzednim.

Badanie tk z tamtego tygodnia zostało wykonane kontrolnie po wizycie u gastrologa.Od ostatniego zpalenia dieta, przyrost masy ciała, brak biegunek, brak dolegliwości. Jedyna dolegliwość to niekiedy leciutki ucisk ( uczucie dyskomfortu )po lewej stronie pod zebrem.Nie jest to ból poprostu niekiedy "coś" tam czuć, co wogóle nie przeszkadza w codziennym życiu.Nie nadużywam alkoholu na wypisach jest wpisany powód - błąd dietetyczny.Mam 29 lat.

Prosiłbym o wyjaśnienie ostatniego tk. odnosnie trzustki
Czy torbiel na nerce jest groźna i z czego powstała
Co oznacza te zdanie :Przepukliny w obręb dolnych blaszek granicznych uwidocznionych trzonów kręgów piersiowych.

Dziękuje pozdrawiam

Tagi publikacji: trzustka, zapalenie trzustki, martwica trzustki, torbiel rzekoma, torbiel nerki

Lekarz:

W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat miąższ trzustki jest w porządku, a te pozostałości w postaci otorbionej martwicy w nadbrzuszu to zmiany pozapalne, które prawdopodobnie już pozostaną (w każdym razie nie są one niepokojące). Co do torbieli w nerce to zapewne jest to torbiel prosta, czyli niegroźna zmiana powstająca z niewiadomych przyczyn w nerkach - wiele osób ma takie torbiele i nie trzeba się tym przejmować. A przepukliny w obrębie dolnych blaszek granicznych trzonów kręgowych to niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, nic poważnego. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi