LekarzPomaga.pl - JASNOBRĄZOWY (CZASAMI ŻÓŁTY) STOLEC I CHYBA PODWYŻSZONA BILIRUBINA BEZPOŚREDNIA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Jasnobrązowy (czasami żółty) stolec i chyba podwyższona bilirubina bezpośrednia

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,
Wczoraj wykonywałem następujące badania. Mam 27 lat i normalną wagę.
Krew:
morfologia – OK (to co mieści się w normie laboratoryjnej, ale trochę różni się od wartości średniej, to: WBC - 5,85, MCV – 86,03 oraz RDW-SD 41,0). Nie mam oznaczeń laboratoryjnych dla: Neut: 3,5; Lymph – 1,96; Mono – 0,61; EO -0,18; BASO – 0,05
OB 3 - OK
Glukoza 85,9 – OK
Próby wątrobowe AST (22,6 U/L), ALT (36,3 U/L) – OK
Cholesterol całkowity 172,9 – OK
HDL 48,7 - OK
LDL 111,66 - OK
Trójglicerydy 62,7 - OK
Alfa-amylazy (w surowicy) 65,0 – OK
Helicobacter - ujemny
Bilirubina bezpośrednia – 3,0 mg/dl (norma lab. min. 0,00 – max 0,2) ?
Bilirubina całkowita – 0,7 mg/dl (norma lab. min. 0,3 – 1,2)

Mocz – OK (w tym bilirubina i barwa również OK)
Kał – pasożyty (ujemny), krew utajona (ujemny)

Niepokoi mnie podwyższona bilirubina bezpośrednia. Niby czytam w Internecie, że norma, to 0,1 – 0,3 mg/dl (czasami nawet 0,4 mg/dl), więc nie wiem. Czy laboratorium może mieć jakiś inne normy? Trochę się niepokoję, więc proszę o odpowiedź.

Od kilku miesięcy (4 – 5) mam jaśniejszy stolec niż normalnie – przeważnie jest jasnobrązowy (czasami jest nawet żółty, a wtedy zdarza się, że jest trochę zielonkawy – jest to tylko taki lekki odcień zielonego). Stolec jest zwykle normalnie uformowany (ani zbyt twardy, ani miękki) i regularny (raz dziennie). Kilka razy zdarzyło się też tak, że połowa stolca była normalna (brązowa), a druga połowa jasnobrązowa (czasami nawet żółta).

Przeważnie stolec jest normalnie uformowany jednak jasnobrązowy lub żółty. Bardzo sporadycznie brązowy. Staram się mieć zróżnicowaną dietę. Od miesiąca przyjmuję probiotyki, ale niewiele to zmieniło.

Po części to zmusiło mnie do wykonania tych badań. Poza tym raczej nie odczuwam innych objawów ze strony układu pokarmowego. Czy powinienem się martwić tą podwyższoną bilirubiną i jaśniejszym stolcem?

Lekarz:

Witam, czy u Pana wynik bilirubiny całkowitej to 3,0 czy 0,3 mg/dl? czy zauważył Pan u siebie w określonych sytuacjach (np. w czasie choroby, przemęczenia) zażółcenie skóry lub białek oczu, które potem samoistnie ustępuje? rozumiem, że do tej pory nie chorował Pan na nic poważniejszego i nie zażywa Pan leków na stałe? poza odbarwieniem stolca nie ma Pan żadnych innych objawów/dolegliwości?

Użytkownik:

Bilirubina całkowita 0,7 mg/dl, a bezpośrednia 0,3 mg/dl. Przepraszam za pomyłkę.

Nie miałem nigdy zażółcenia skóry. Na nic ostatnio nie chorowałem. Nie przyjmuję żadnych leków. Oprócz tego jasnego stolca nie mam innych objawów – nie pamiętam np. abym po zjedzenie czegoś odczuwał jakieś bóle brzucha, czy miał nudności.

Tagi publikacji: jasnobrązowy stolec, kupa, stolec, kał, podwyższona bilirubina, żółty stolec

Lekarz:

Zawsze bierze się pod uwagę normy podane przez dane laboratorium, ale jeżeli nie ma Pan żadnych dolegliwości poza zmianą zabarwienia stolca to moim zdaniem nie należy się przejmować tym niewielkim odchyleniem w zakresie bilirubiny bezpośredniej, zwłaszcza, że bilirubina całkowita jest w normie, podobnie jak pozostałe badania wątrobowe. Można co najwyżej za kilka miesięcy powtórzyć jeszcze raz próby wątrobowe (uwzględniając w tym dodatkowo GGTP i fosfatazę zasadową) i zobaczyć jaki wtedy będzie wynik. Co do jasnego zabarwienia stolca to jeżeli nie ma biegunki, stolców czarnych jak smoła, krwi, bólów brzucha to nie musi się Pan tym zupełnie przejmować. Kolor stolca jest uzależniony od diety i może być zarówno bardzo jasny jak i bardzo ciemnobrązowy. Tak więc póki co nie ma powodu do obaw. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi