LekarzPomaga.pl - KASZEL UTRZYMUJĄCY SIĘ OD DWÓCH LAT

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Kaszel utrzymujący się od dwóch lat

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry.
Zwracam się o pomoc w następującej sprawie.
Mam 62 lata , od 2019r męczy mnie napadowy kaszel.
W lipcu 2019r zachorowałem na odrę i powikłaniem było zapalenie płuc.
Utrzymujący się kaszel wiązałem z tym faktem.
Tomografia komputerowa płuc we wrześniu 2019r nie wykazała niepokojących zmian a mino to kaszel cały czas się utrzymywał. W lipcu 2020r ponowna tomografia nie wykazała zmian.
Laryngolog wyeliminował infekcję zatok jako przyczynę kaszlu.
Jedynym lekiem który biorę od trzech lat jest Dironorm na obniżenie ciśnienia . Padło podejrzenie że może ten lek powoduje kaszel. Byłem u kardiologa, zmienił lek na inny a kaszel trwa nadal.
W związku z pandemią utrzymujący się kaszel powoduje panikę wśród przebywających obok mnie ludzi . Powstrzymywanie kaszlu jest bardzo męczące.
Niedawno przeczytałem artykuł o kaszlu refluksowym i chyba to jest to.
Jak mam napad kaszlu pomaga mi płaska łyżeczka sody w ½ szklanki wody.
Bezpośrednio po posiłku kaszel ustępuje. Po jakimś czasie wraca. Pomaga mi kefir- łyk kefiru łagodzi kaszel na kilkanaście minut.
Wyeliminowałem kawę, słodycze i dania tłuste bo po tych produktach mam wyraźną zgagę i kaszel na 100%. Codziennie piję siemię lniane oraz herbatkę z majeranku z imbirem.
Proszę o pomoc . Jakie badania mam zrobić i jakie leczenie zastosować.
Z poważaniem
[..usunięte przez administratora..]

Informacje dodatkowe:

Zapalenie płuc w lipcu 2019r.
Prześwietlenie płuc i tomograf komputerowy nie wykazał niepokojących zmian.
Lek DIRONORM na nadciśnienie.

Tagi publikacji: przewlekły kaszel, odra, kaszel po przebytej odrze, zapalenie płuc, choroba refluksowa, refluks, zgada

Lekarz:

Witam serdecznie, rzeczywiście choroba refluksowa jest w Pana przypadku bardzo prawdopodobna, szczególnie jeśli występuje zgaga, a utrzymujący się kaszel zwłaszcza w godzinach porannych może być tzw. objawem pozaprzełykowym. Żeby się o tym przekonać, należy włączyć do leczenia na początku na 4 tygodnie lek z grupy inhibitorów pompy protonowej, np. preparat dekslansoprazolu w dawce 30 mg 1x1 rano, niezależnie od posiłku, w związku z tym, że swego czasu były trudności z dostępnością tego leku, alternatywą może być preparat esomeprazolu w dawce 20 mg 1x1 rano, na czczo, pół godziny przed posiłkiem (oba preparaty dostępne są na receptę, którą można uzyskać od lekarza POZ). Warto też zastosować dietę antyrefluksową, której główne założenia to: spożywanie regularnych posiłków (4-5 w ciągu dnia), o małej objętości, przy czym ostatni powinien być spożyty 3 godziny przed snem, unikanie obfitych tłustych posiłków, potraw smażonych, słodyczy, mocnej kawy, herbaty, napojów gazowanych. W razie wystąpienia objawów choroby refluksowej mimo stosowania któregoś z w/w leków można wspomóc się preparatem Esoxx one, który zawiera m.in.kwas hialuronowy i redukuje objawy choroby refluksowej. Można go przyjmować regularnie po głównym posiłku lub tylko doraźnie w razie wystąpienia dolegliwości (jest on dostępny bez recepty, po przyjęciu takiej saszetki nie należy spożywać posiłków przez 2h, płyny można przyjmować normalnie). Jeśli kaszel będzie wynikiem choroby refluksowej, po zastosowaniu w/w leczenia powinien Pan odczuć poprawę. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi