LekarzPomaga.pl - KLUCIE W PRAWEJ STRONIE BRZUCHA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Klucie w prawej stronie brzucha

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Mam od dwoch miesiecy pewien problem poniewaz odczuwam klucie w prawym dolnym boku brzucha. Z poczatku byl to ostry bol ktory caly czas trwal wiec poszlam do lekarza pierwszego kontaktu lekarz zlecil mi badania na morfologie ,mocz i usg jamy brzusznej ktore wyszly dobrze .. do tego jednak odczuwalam bol w ledzwi wiec zrobilam ct kregoslupa ledzwiowego ale wyszlo tylko boczne skrzywienie.. A bol doskwiera mi do tej pory jest on raz klujacy a zarazem jak bym odczuwala ciezar..

Informacje dodatkowe:

obecnie przyjmuje tabletki antykoncepcyjne

Lekarz:

Witam, czy do tej pory chorowała Pani na coś poważniejszego? jak wyglądają wypróżnienia - nie ma zaparć, albo biegunek, nie zauważyła Pani krwi w stolcu? kiedy ostatnio była Pani u ginekologa i czy wszystko było w porządku? czy krwawienia z odstawienia występują regularnie, nie ma z tym problemu? czy w USG jamy brzusznej opisano jak wyglądają jajniki? czy podczas badania przez lekarza brzuch był bolesny? czy ból trwa cały czas i jest tylko w tym jednym miejscu, czy może pojawia się tylko w określonych sytuacjach i również w innych okolicach brzucha? czy konsultowała się Pani z gastrologiem?

Użytkownik:

Nie nie chorowalam na nic powazniejszego. Nie , zawuwazylam krwi tylko ze mam tak jak by przelewanie sie w brzuchu. Nic nie zauwazylam niepokojacego a z ginekologiem mam stały kontakt i wszystko jest tez w porzadku. Tak krwawienia z odstawienia wygladaja regularnie ale w usg jamy brzusznej nie opisywano jak wygladaja jajniki chociaz z tej strony jest wszystko ok. Podczas badania brzuch nie byl bolesny a bol trwa mozna powiedziec ze kolkowo a zatem do tego czuje jak by ucisk w tym miejscu. Jeszcze nie konsultowalam sie z gastrologiem.

Tagi publikacji: Klucie w prawej stronie brzucha

Lekarz:

Zwykle w takim przypadku u kobiety ocenia się jajniki, bo czasami takie dolegliwości bólowe w podbrzuszu mogą towarzyszyć torbielom jajników, lub rzadziej zapaleniu przydatków, więc zawsze warto dla pewności skontrolować się ginekologicznie.
Inne możliwe przyczyny jak stany zapalne dróg moczowych, kamica nerkowa, czy zapalenie wyrostka robaczkowego możemy u Pani na wstępie wykluczyć, z uwagi na prawidłowe wyniki badań lub brak typowych objawów.
Najbardziej prawdopodobną przyczyną są więc po prostu skurcze i zaburzona motoryka jelit. Jest to na przykład elementem zespołu jelita drażliwego, choć u Pani nie do końca możemy myśleć o takim rozpoznaniu, bo nie ma zaparć ani biegunek, ale tego typu bóle jak najbardziej mogą w zespole jelita drażliwego występować.
Na początek powinna Pani zwrócić uwagę na swoją dietę - przy tego typu zaburzeniach pracy jelit należy odżywiać się regularnie, jadać często a w mniejszych ilościach, ponadto ważne aby w diecie zawarte było sporo warzyw i owoców, pieczywa razowego, kefirów i jogurtów naturalnych, natomiast powinna Pani unikać nadmiaru słodyczy, potraw smażonych i fastfoodów. Jeśli chodzi o leki to zwykle stosuje się preparaty regulujące pracę jelit takie jak Debridat, Tribux, Debretin - należy je stosować regularnie przez dłuższy czas, dopiero wtedy można ocenić, czy są one skuteczne czy nie. Ponadto doraźnie w razie nasilenia dolegliwości poleca się leki rozkurczowe typu No-spa, a w przypadku dominacji wzdęć preparaty typu Espumisan, Esputicon. Może Pani poprosić lekarza rodzinnego o zalecenie tego typu leczenia (niektóre z leków są na receptę).
Dopiero jeśli takie postępowanie powiedzmy po miesiącu nie przyniesie poprawy to lekarz rodzinny powinien skierować Panią do gastrologa na konsultację i wtedy konieczne będzie poszerzenie diagnostyki. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi