LekarzPomaga.pl - KORZEŃ KREZKI

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Korzeń krezki

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Moj tata robił badanie USG na którym co mnie najbardziej niepokoi jest napisane " Pogrubiony korzeń krezki do 3,6cm". Bardzo proszę o wyjaśnienie co to oznacza? Czy powinno nas to niepokoić? Lekarz rodzinny zignorował to. Poza tym w usg wyszedł kamień w woreczku żółciowym i złóg na lewej nerce. Pozostałe narządy w normie. Dodam że tata jest otyły i ma bardzo wysoki cholesterol czy to może mieć związek z krezką?
z góry dziękuję za odpowiedź
Edyta

Lekarz:

Witam, proszę jeszcze napisać z jakiego powodu było wykonywane to USG, jakie tata ma dolegliwości? Czy choruje lub chorował na coś poważniejszego, zażywa na stałe jakieś leki?

Użytkownik:

Witam,

Badanie było kontrolne tak dla siebie. Nie ma żadnych dolegliwości ani na nic poważniejszego nie choruje. Przyjmuje jedynie leki na nadciśnienie. Dodam ze morfologia, próby wątrobowe wszystko w normie jedynie lekko podwyższony cukier 103 (norma do 100).

Tagi publikacji: korzeń krezki, krezka, jelito, złogi w nerce, kamica nerkowa, kamień w nerce

Lekarz:

Jeżeli tata nie ma dolegliwości to myślę, że nie ma powodu do niepokoju tym wynikiem USG. Co prawda opisują pogrubienie korzenia krezki jelita, ale nie ma mowy o żadnej patologicznej masie w jego obrębie, ani o naciekaniu, ani nawet nie wymieniono powiększonych węzłów chłonnych krezki, co rzeczywiście mogłoby sugerować stan zapalny czy nawet chorobę nowotworową. Tak więc stwierdzenie samego pogrubienia nie jest bardzo niepokojące. Można jedynie dla pewności wykonać kontrolne USG za pół roku.
Jeśli chodzi o złogi w nerce to dopóki są one bezobjawowe nie trzeba nic z tym robić, proponuję jedynie wypijać duże ilości płynów w ciągu dnia i w miarę możliwości ograniczyć spożywanie mięsa - takie działanie może zapobiegać powiększaniu i tworzeniu nowych złogów. Natomiast nie można wykluczyć, że kiedyś kamica da o sobie znać, wtedy konieczna będzie kontrola urologiczna. Co do złogów w pęcherzyku żółciowym to również dopóki są one bezobjawowe to nie wymagają interwencji, natomiast już teraz wskazane jest zastosowanie odpowiedniej diety ubogotłuszczowej, unikanie obfitych posiłków, zastępowanie potraw smażonych potrawami duszonymi i gotowanymi. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi