Lekki ból gardła, chrypka, problem z przełykaniem, brak gorączki
Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii
Witam
W kwietniu przeszłam terapie antybiotykową z powodu wykrycia bakterii. Leki były to Amoxs,Klacid i IPP20 ..Jednak po 2 tygodniach znów poczułam takie same dolegliwości jak,uczucie pustki w żołądku,nadkwasota,odbijanie się jedzeniem,podczas konsultacji z tutejszym lekarzem zaproponował powtórzenie badania stolca tym razem na wykryto bakterii. Wynik był negatywny i lekarz przepisał mi lansopranzol 20 mg,jestem przy końcowej etapie brania, lecz mam dziwne bóle gardła, chrypkę,problem z przełykaniem i duszności.,wzdęcia brzucha. Ponownie wybrałam się do mojego lekarza a on powtórnie przepisał mi ten sam lek co poprzednio, czy to to jest normalne żeby znowu brać ten lek i czy pomoże mi na moje dolegliwości? Proszę o poradę co mam dalej robić? Czy to może być jakaś infekcja przełyku?
Gastroskopia była wykonana w Polsce, ponieważ przebywam za granica..
Witam serdecznie, proszę powiedzieć jakie dawki wspomnianych leków Pani przyjmowała i w jaki sposób została potwierdzona infekcja H. Pylori w kwietniu ? Po jakim czasie od zakończenia przyjmowania leków wykonała Pani badanie stolca ? Czy w czasie wykonywania tego badania przyjmowała Pani IPP ? Jeśli nie to na ile dni przed badaniem odstawiła Pani ten lek ? Czy występują u Pani takie objawy jak: uczucie pełności poposiłkowej i/lub wczesnej sytości przez co najmniej 3 dni w tygodniu, ból i/lub pieczenie w nadbrzuszu przez co najmniej 1 dzień w tygodniu ? oraz spadek masy ciała, bolesne połykanie ? Na czym polega wspomniany problem z połykaniem ? Jak długo przyjmuje Pani lansoprazol ? Proszę o załączenie wyniku gastroskopii jeśli jest taka możliwość.
Witam. Dotłaczam fotkę na której są dawki leków które przepisał lekarz..Jak również wynik gastroskopii.. Na początku maja zrobiłam badanie stolca. Nie przyjmowałam IPP w czasie badania. Nie mam żadnych objawów o których wspomniano, jedynie ból przy połykaniu trudności w połykaniu, ból podobny do bólu gardła. Czasem niemiły zapach z ust,uczucie pieczenia a czasem ból w klatce piersiowej, często występujące po jedzeniu,.kwas czuje w ustach i jakbym jedzenie czuła w gardle cały czas..Lansopranzol skończyłam brać 2 temu. Leki które brałam to Amotax 500mg,Klacid 500mg, controlac 40mg
Nie wiem czemu ale zdjęcia nie mogę dołączyć z gastroskopi ponieważ jak wgrywam zdjęcia ikonka wyślij odpowiedz nie działa?...Być może za duży format..

Tagi publikacji: lekki ból gardła, chrypka, problem z przełykaniem, brak gorączki, bakteria
Opisywane przez Panią dolegliwości mogą przemawiać za chorobą refluksową przełyku (GERD). Ryzyko cofania się treści pokarmowej z żołądka do przełyku może zwiększać stwierdzony w gastroskopii ziejący wpust, co oznacza "luźniejsze" połączenie żołądkowo-przełykowe. Ponadto, pacjent może mieć GERD, przy braku zmian w gastroskopii, w takiej sytuacji skupiamy się na objawach klinicznych. Odnosząc się jeszcze do infekcji Helicobacter pylori, w świetle najnowszych wytycznych, każdy pacjent z wykrytą infekcją H. Pylori powinien być przeleczony, a następnie należy potwierdzić czy leczenie to było skuteczne. W Pani przypadku potwierdzenie skuteczności leczenia sprawdzone było zbyt szybko, powinno ono być wykonane 4-8 tygodni po zakończeniu przyjmowania leków (na podstawie podanych przez Panią informacji wywnioskowałam, że badanie stolca wykonane zostało po 2 tygodniach od zakończonego leczenia, więc za szybko), ponadto, żeby badanie antygenu H. pylori w stolcu było wiarygodne należy wykonać je po odstawieniu inhibitora pompy protonowej (w Pani przypadku IPP) na co najmniej 14 dni, w przeciwnym razie wynik testu może wyjść fałszywie ujemnie, co oznacza, że wykazuje on brak obecności bakterii, podczas gdy zakażenie jest aktywne. Poza tym, w chwili obecnej w leczeniu I linii nie stosuje się schematu eradykacji, który Pani otrzymała, aktualnie leczenie zakażenia H. pylori I rzutu to terapia poczwórna, która polega na przyjmowaniu przez 14 dni następujących preparatów: cytrynian bizmutu 4x120mg, tetracyklina 4x500mg, metronidazol 3x500 mg, inhibitor pompy protonowej w dawce standardowej 2x1. W Pani sytuacji proponuję, po zakończeniu przyjmowania lansoprazolu odczekać 14 dni i ponownie wykonać antygen H.pylori w stolcu, w przypadku dodatniego wyniku sugeruję włączenie leczenia eradykacyjnego raz jeszcze, tym razem przy pomocy podanego przeze mnie wyżej schematu. W przypadku ujemnego wyniku, proponuję włączenie preparatu Dexilant 60mg 1x1 rano, niezależnie od posiłku przez 2 miesiące, a następnie Dexilant 30mg 1x1 rano do 6 miesięcy, dodatkowo w celu złagodzenia dolegliwości może Pani przyjmować saszetki z kwasem hialuronowym Esoxx one lub Reflu-G: 1 saszetka po głównym posiłku i dodatkowo wieczorem, jeśli objawy występują również w nocy lub doraźnie, gdy pojawią się objawy, po przyjęciu saszetki przez 2 godziny nie można spożywać posiłku, płyny można przyjmować normalnie. Duże znaczenie ma również stosowanie prowadzenie właściwego stylu życia oraz stosowanie odpowiedniej diety, tzn. unikanie jedzenia w pośpiechu, unikanie stresu, spożywanie małych posiłków, 4-5 w ciągu dnia, w odstępach 3-3,5h, ostatni posiłek powinien być zjedzony 3 godziny przed snem, unikanie tłustych obfitych potraw, ostrych przypraw, mocnej kawy, herbaty, nadmiaru słodyczy, napojów gazowanych, alkoholu oraz zaprzestanie palenia papierosów. Pozdrawiam!