LekarzPomaga.pl - MDŁOŚCI, BARDZO WYDĘTY BRZUCH I ZŁE SAMOPOCZUCIE

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Mdłości, bardzo wydęty brzuch i złe samopoczucie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Od około miesiąca mam codziennie strasznie wydęty brzuch. Bardzo źle wszystko trawię, jestem szczupła, ale mogę nosić głównie tylko luźne getry, żeby nie uciskały mi brzucha. Ostatnio wypiłam jedno piwo, od razu zrobiło mi się niedobrze, do końca dnia byłam senna. Za to następnego dnia ledwo wstałam z łózka, ledwo się powstrzymałam od mdłości, brzuch wydął mi się jeszcze bardziej, do końca dnia byłam półprzytomna:( Taka sytuacja miała miejsce dwa razy (za każdym razem po wypiciu małego piwa). Kiedyś bez problemu mogłam raz na jakiś czas wypić piwo ze znajomymi, dlatego zauważyłam taką zmianę.Jeśli chodzi o wypróżnienia, to załatwiam się raz na dwa dni. Doszedł do tego wszystkiego też nieprzyjemny zapach z ust i suchość w gardle. Z góry dziękuję za pomoc.

Informacje dodatkowe:

-kiedyś chorowałam na boreliozę
-ostatnio bardzo często biorę espumisan, bo bez tego ani rusz

Załączniki:
Lekarz:

Witam, proszę napisać czy wzdęciom towarzyszą też bóle brzucha? czy stolce są prawidłowej konsystencji (nie ma zatwardzeń, luźnych stolców, krwi lub śluzu)? czy zdarza się zgaga, kwaśne odbijanie? jak wygląda Pani dieta - zdrowo i regularnie się Pani odżywia (dużo warzyw i owoców, kefiry, jogurty naturalne, pieczywo ziarniste, mało smażonego i czekolady, jadanie posiłków małymi porcjami a częściej)? uprawia Pani jakąś aktywność fizyczną?

Użytkownik:

Tak, wzdęciom towarzyszą bóle brzucha. Stolce są różne, zdarza mi się zatwardzenie lub biegunki, czasami towarzyszy temu śluz. Zdarza mi się odbijanie z żołądka, takie mini wymioty. Odżywiam się nieregularnie, ale zdrowo. Nie uprawiam żadnej aktywności fizycznej, ale nie prowadzę siedzącego trybu życia.
Kiedy miałam 19 lat miałam gastroskopię, która nic nie wykazała (skarżyłam się wtedy na częsty ból brzucha i wymioty).

Tagi publikacji: mdłości, wzdęcia, wydęty brzuch, ból brzucha, biegunka, zespół jelita drażliwego

Lekarz:

Na pewno w takiej sytuacji trzeba udać się do lekarza rodzinnego, po to żeby zbadał brzuch i ocenił, czy dostrzega coś niepokojącego. Jeżeli uzna on za wskazane skieruje Panią na USG jamy brzusznej, ale zwykle takie wzdęcia i bóle brzucha, z zatwardzeniami i biegunkami to efekt zaburzonej motoryki przewodu pokarmowego (tzw. zespół jelita drażliwego). Często ma to związek z różnymi sytuacjami stresowymi, dlatego w miarę możliwości warto zminimalizować takie czynniki. Ponadto niezwykle ważne jest zadbanie o właściwą dietę - pisze Pani, że odżywia się nieregularnie, w takim razie koniecznie proszę to zmienić - posiłki powinny być zjadane częściej, ale w małych ilościach, należy unikać długich okresów głodu, a potem objadania się, bo nie sprzyja to trawieniu i może w efekcie prowadzić do wzdęć. Ponadto proszę zwrócić uwagę na to co Pani jada i czy aby na pewno w diecie nie ma produktów wzdymających. W trakcie trwania tych dolegliwości proszę także zwiększyć ilość ruchu, bo to w najlepszy sposób pobudza pracę jelit i ułatwia pozbywanie się gazów - można na przykład wieczorami biegać, albo zrobić sobie długi żwawy spacer, albo pójść na basen od czasu do czasu. Oczywiście wspomagająco można stosować przez jakiś czas preparaty na wzdęcia typu Espumisan, ponadto warto zapytać lekarza rodzinnego o leki regulujące motorykę przewodu pokarmowego (jak Debridat, Debretin, Tribux) - często okazują się one pomocne w takich zaburzeniach. Myślę, że zastosowanie się do takich zaleceń przez jakiś czas powinno przynieść znaczną poprawę. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi