LekarzPomaga.pl - NAPUCHNIĘTY MIĘKKI BRZUCH

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Napuchnięty miękki brzuch

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Czy może być tak że brzuch i podbrzusze podczas wzdęć gdy są bardziej wzdęte (większe, bardziej napuchnięte) są miękkie tak samo jak gdy są mniej wzdęte (mniej napuchnięte)? Czy jeśli brzuch i podbrzusze są bardziej napuchnięte , wzdęte to wtedy powinny być bardziej twardsze? A gdy są mniej wzdęte , mniej napuchnięte to wtedy powinny być miękkie lub miększe niż gdy są bardziej wzdęte, bardziej napuchnięte? Czy to nie ma znaczenia?

Lekarz:

Witam serdecznie, bardzo proszę napisać coś więcej o swoich dolegliwościach np. kiedy się pojawiły, czy coś je wywołało, czy towarzyszy im biegunka, uczucie przelewania w brzuchu? Będzie łatwiej wtedy udzielić odpowiedzi na pytanie.

Użytkownik:

Od jakiegoś czasu bardzo często mój brzuch i podbrzusze robią się takie napuchnięte (duże) i nawet czasem jest to rano gdy jeszcze nic nie zjem , z wypróżnianiem nie mam problemów , i często jest tak że ten brzuch i podbrzusze podczas tego gdy są takie napuchnięte , duże (większe) , wzdęte są miękkie podczas ucisku tak samo jak gdy są mniej napuchnięte , mniejsze , mniej wzdęte . I stad moje moje pytanie czy może być tak że jeśli brzuch i podbrzusze są bardziej napuchnięte , wzdęte to wtedy powinny być bardziej twardsze? A gdy są mniej wzdęte , mniej napuchnięte to wtedy powinny być miękkie lub miększe niż gdy są bardziej wzdęte, bardziej napuchnięte? Czy to nie ma znaczenia ?

Tagi publikacji: napuchnięty brzuch, miękki brzuch, wzdęty brzuch, przelewanie w brzuchu

Lekarz:

Zazwyczaj jest tak, że im bardziej nasilone wzdęcie tym powłoki brzuszne są bardziej napięte. W przypadku powiększającego się obwodu brzucha zawsze należy sprawdzić czy to co się gromadzi w środku to gaz czy może np. płyn, dlatego też dobrze byłoby w tej sytuacji zrobić usg jamy brzusznej i w związku z tym, że opisywane dolegliwości dotyczą podbrzusza należy również skonsultować się z ginekologiem. Wzdęcia mogą być też powodowane np. zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego i/lub zaburzeniami mikrobioty jelitowej, proponuję więc stosowanie przez 3 miesiące probiotyku np. Sanprobi IBS 1x1 kaps oraz preparatu kwasu masłowego np. Debutir 2x1 kaps lub Intesta 2x1 kaps. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi