LekarzPomaga.pl - NAWRACAJĄCE NUDNOŚCI

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Nawracające nudności

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie.
Mam 37 lat i od kilku miesięcy dokuczają mi wciąż powracające nudności ( bez wymiotów). Oprócz nudności odczuwam stojącą "kulkę" w gardle , uczucie podchodzenia treści pokarmowej do gardła , czasami pojawia się zgaga i chrypka. Oprócz tego czuję wzdęcia , mimo , że jestem na czczo. Ciągle też mi się odbija (beka) samym powietrzem i czasem czuję parcie na stolec pomimo , że mi się nie chce korzystać z wc . Dolegliwości te się nasilają po posiłku (głownie po kolacji) i wówczas ratuję się Renni. Wyzej wymienione objawy powodują u mnie wzrost ciśnienia krwi i przyspieszenie akcji serca , pojawi się też lęk. W ciągu ostatniego póltocza schudłąm 3kg.
Dodam , że od kilku lat leczę się z powodu nerwicy lękowej ( biorę Venlectine , Propranolol, Trittico , Spamilan) oraz od roku leczę się z powodu zwyrodnienia kregosłupa szyjnego.
Bardzo proszę o radę , do jakiego lekarza się udać i jakie badania zrobić. Będę robić w przyszłym tygodniu podstawową morfologię , więc proszę o radę , co jeszcze wykonać. I co do grzyba może mi dolegać? Zaczynam się znów martwić ......
Proszę o odopowiedz.
Pozdrawiam Aga

Informacje dodatkowe:

Nerwica lękowa (Venlectine , Propranolol, Trittico , Spamilan).
Badania wykonane w czerwcu (morfologia , hormony tarczycy -bez zmian)

Tagi publikacji: nudności, wymioty, zgaga, wzdęcia, refluks żołądkowy, jelito drażliwe

Lekarz:

Witam, Pani dolegliwości mogą sugerować dwa problemy związane z przewodem pokarmowym - jeżeli chodzi o zgagę, odbijanie, cofanie treści pokarmowej to najprawdopodobniej jest to związane z refluksem żołądkowo-przełykowym. Co do pustego parcia na stolec i wzdęcia brzucha to z kolei mogą one mieć związek z zespołem jelita drażliwego, zwłaszcza, że ma Pani nerwicę lękową, a zespół jelita drażliwego częściej dotyczy osób z tego typu problemami. W pierwszej kolejności radziłabym skonsultować się z lekarzem rodzinnym - on może przepisać właściwe leki (hamujące wydzielanie żołądkowe, zwiększające napięcie zwieracza przełyku, regulujące motorykę jelit) i jeżeli okażą się one skuteczne to wizyta u specjalisty nie będzie konieczna. Gdyby natomiast mimo ich stosowania nie było poprawy to wtedy lekarz rodzinny skieruje Panią do gastroenterologa, a on jeśli uzna za wskazane zleci wykonanie dodatkowych badań jak USG jamy brzusznej czy gastroskopia. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi