LekarzPomaga.pl - NIETOLERANCJA LAKTOZY

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Nietolerancja laktozy

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie,
Czy według przesłanego wyniku badań można u mnie stwierdzić nietolerancję laktozy?
Jest podejrzenie, ponieważ zauważyłam niestrawności, pieczenie w przełyku, biegunki zaraz po zjedzeniu posiłku bądź produktu (czasem po mlecznych produktach, ale nie zawsze), wzdęcia, słyszalne przelewanie się w brzuchu. Od czasu do czasu wysypka na obu przedramionach, która nie swędzi. Czasem się utrzymuje, czasem znika.

W załączeniu znajdzie Pani wyniki badania i zdjęcie na dzień dzisiejszy lewego przedramienia. Na prawym na chwilę obecną nie ma nic.

Dziękuję i pozdrawiam,
Dominika B.

Załączniki:
Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć po jakich konkretnie produktach pojawiają się dolegliwości wspomniane w pytaniu ? Czy wśród nich są produkty zawierające gluten ? Czy wykonywała Pani może jakieś badania laboratoryjne i czy stwierdzono w nich niedokrwistość z niedoboru żelaza ? Czy schudła Pani ? Czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe ? jeśli tak, to jakie ?

Użytkownik:

Witam,
Bardzo ciężko stwierdzić po czym mam te dolegliwości. Wzdęcia i biegunka czasem po zjedzeniu lodów (zawierających mleko), czasem po zjedzeniu kupionych tzw. "gotowych dań" (np. pierogów z serem, krokietów). Niekiedy biegunka wystąpi po zjedzeniu kwaśnego dania (np. gdy zjem "ciaper kapustę" zawierająca kiszoną kapustę). Pieczenie w przełyku występuje po wielu zróżnicowanych produktach. Niekiedy po zwykłym soku warzywnym marchew-banan-jabłko (jednak rzadko), częściej piecze i kwaśno w przełyku po soku ananas-kiwi-szpinak, również po jogurtach owocowych, przez co przestałam je jeść. Chciałam też nadmienić że był okres, iż wystąpiła wysypka na twarzy, głównie na czole. Taki jakby grysik. Niestety nie pamiętam co jadłam w danym dniu, co mogło by się do tego przyczynić. Jednakże od tamtej pory nie wystąpiła ponownie.
Jedyne co się utrzymuje i nie znika to właśnie ta wysypka z przedramienia. Jem praktycznie wszystko, bardzo rzadko fast foody i niezdrowe jedzenie. Także jak najbardziej jem produkty zawierające gluten. Nie wykonywałam badań laboratoryjnych pod tym kątem. Nie stosuję żadnych diet. Nie mam żadnych chorób przewlekłych ani niedokrwistości. Nie schudłam, ani nie przytyłam. Waga jest w normie, nie zauważyłam nic niepokojącego. Męczące jest jednak jedzenie dań i odczuwanie dyskomfortu. Ciężko stwierdzić po czym. Musiałabym spisywać produkty i co zostało zjedzone w ciągu dnia i może wtedy odkryć przyczynę.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Tagi publikacji: niestrawności, pieczenie w przełyku, biegunki zaraz po zjedzeniu posiłku, wzdęcia, słyszalne przelewanie w brzuchu, refluks

Lekarz:

Załączony przez Panią wynik badania nie wskazuje na nietolerancję laktozy, ponadto na podstawie podanych przez Panią informacji nietolerancja laktozy jest u Pani mało prawdopodobna - objawy występowałyby po wszystkich spożytych produktach mlecznych, a nie tylko czasami. Pod uwagę w Pani przypadku należy wziąć celiakię, wynikającą z nietolerancji glutenu, a także zespół SIBO, który polega na intensywnym wzroście w jelicie cienkim bakterii, bytujących typowo w jelicie grubym. Na skutek zwiększonej fermentacji dochodzi m.in. do powstawania wzdęć, gazów oraz luźnych stolców. W diagnostyce różnicowej należy też uwzględnić chorobę refluksową przełyku oraz zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. W tej sytuacji w pierwszej kolejności proponuję wykonać przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej i endomysium w klasie IgA oraz poziom całkowitego IgA,w zależności od wyników p/ciał być może konieczne będzie też wykonanie endoskopii. Warunkiem wiarygodności w/w badań jest przebywanie na normalnej diecie. Po wykluczeniu celiakii i dalszym utrzymywaniu się objawów warto wykonać wodorowy test oddechowy, który jest złotym standardem w diagnostyce SIBO. Po wykonaniu tych badań i wykluczeniu w/w schorzeń można zaproponować postępowanie terapeutyczne, które pozwoli zminimalizować objawy. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi