LekarzPomaga.pl - ODCZYTANIE WYNIKU GASTROSKOPII

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Odczytanie wyniku gastroskopii

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam nie dawno robiłam badanie gastroskopii, gdzie pobrano mi wycinki i nie wiem czy mam powody do zmartwień.
Opis badania :przełyk w części nadwypustkowej umiarkowanie przekrwiony z linijną nadrzerka 3mm łącząca się z regularna linka graniczna. Widoczne endoskopowe objawy przepukliny rozworu przełykowego przepony. Wypust i część podwpustkowa umiarkowanie przekrwione. Żołądek zawier niewielka ilość treści śluzowej. Ściany żołądka podatne na insuflację powietrza. Układ fałdów śluzówki prawidłowy. Błona śluzową żołądka przekrwiona. Odźwiernik symetryczny. Opuszka i część pozaopuszkowa dwunastnicy umiarkowanie przekrwiona. Ponadto w opuszce dwunastnicy obecne nadżerki aftowe.
Dgn. Zapalenie przełyku typu A wg klasyfikacji LA
Przepuklina rozworu przełykowego przepony.
Gastropia rumieniowa.
Aftowe zapalenie dwunastnicy.
To jest cały opis i przyznam się szczerze że trosze się stresuje ze może być to coś bardzo złego. Pozdrawiam

Lekarz:

Witam serdecznie. Proszę powiedzieć z jakiego powodu było robione badanie ? Czy była Pani kiedykolwiek leczona z powodu zakażenia Helicobacter pylori ?

Użytkownik:

Witam tak miałam test robiony podczas tego badania Gastropii i wyszedł dodatni teraz przyjmuje antybiotyki (klarmin 500 mg, ospamox1000mg , controloc 40)
A badanie miałam robione gastroskopii bo dostawałam zgagi, ciężkość po jedzeniu, i czasem jak by mi się cofało jedzenie, przy tych dolegliwościach nie towarzyszył mi żaden ból brzucha, ( po przejściu na dietę lekko strawna było lepiej ale i tak zdecydowałam się zrobić badanie)

Tagi publikacji: wynik gastroskopii, nadżerka, refluks, refluksowe zapalenie przełyku

Lekarz:

Zmiany stwierdzone w gastroskopii odpowiadają kolejno (tak jak w opisie badania) idąc od góry: refluksowemu zapaleniu przełyku (stopień A według klasyfikacji Los Angeles to najlżejsza postać zapalenia przełyku), następnie zapaleniu żołądka i dwunastnicy. Zapalenie przełyku jest następstwem choroby refluksowej przełyku, z kolei jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia żołądka i dwunastnicy jest zakażenie Helicobacter pylori, które u Pani stwierdzono. Wszystkie te schorzenia można wyleczyć i nie powinny one stanowić powodu do niepokoju. Leczenie Helicobacter pylori powinno trwać 14 dni, z kolei Controloc należy przyjmować przez 8-12 tygodni. Proponuję 6-8 tygodni po zakończonym leczeniu eradykacyjnym sprawdzić czy terapia była skuteczna i w tym celu oznaczyć antygen Helicobacter pylori w stolcu (pamiętając, aby badanie wykonać po zakończeniu przyjmowania Controlocu - odstęp pomiędzy zakończeniem stosowania leku a badaniem powinien wynosić co najmniej 14 dni. Jest to istotne, ponieważ lek ten może powodować fałszywie ujemny wynik testu, co oznacza, że wynik będzie negatywny, podczas gdy zakażenie aktywne). Warto też zastosować dietę antyrefluksową, aby zredukować objawy choroby refluksowej przełyku, a jej główne założenia to: spożywanie regularnych posiłków o małej objętości, unikanie tłustych, obfitych, pikantnych potraw, jedzenia bezpośrednio przed snem (ostatni posiłek powinien być spożyty 3 godziny przed pójściem spać), mocnej kawy, herbaty, napojów gazowanych i owoców cytrusowych. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi