Pieczenie języka, ból gardła, przelewanie w jelitach, grzybica
Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii
Od kilku tygodni mam następujące problemy: piecze mnie język, ból gardła, przelewanie w jelitach. Objawy nasilają się i ustępują. W ostrej fazie pojawia się kilka krostek plamistych. Mimo przelewania się w jelitach raczej nie ma biegunki. Na języku oprócz pieczenia pojawia się biały nalot. Możliwe przyczyny zarażenia to: jedzenie ( często jem w różnych miejscach w Polsce ze względu na pracę) oraz jednorazowy sex oralny z nieznajomą. Przelewanie w jelitach zaczęło się kilka dni przed sexem. Kilka dni po stosunku pojawiło się pieczenie i reszta objawów. Jaka bakteria/ wirus może utrzymywać się tak długo ( już około 7 tygodni z małymi przerwami) ? Jakie powinien wykonać badania?
Metoclopramidum, controloc, enterol, duomox. Te leki przepisał mi doktor rodzinny na początku jak się czułem bardzo źle. Po tygodniu objawy ustąpiły a po dwóch znów wróciły. Badania krwi: monocyty 10 ( norma 3-8), limfocyty 34 ( norma 20-45) limfocyty reaktywne 15%, crp 0,62 ( norma 0-5) reszta wyników z rozmazu i z ig całkowitego w normie.
Tagi publikacji: pieczenie języka, przelewanie w jelitach, grzybica ust, stosunek oralny, biegunka, nalot na języku
Witam serdecznie, uczucie przelewania w jelitach może być spowodowane zaburzeniami flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, tzw dysbakteriozą, w następstwie nieprawidłowej diety. W tej sytuacji proponuję stosowanie probiotyku Sanprobi Barrier 1x1 kapsułka przez co najmniej miesiąc (optymalnie 3 miesiące) oraz w miarę możliwości zmianę nawyków żywieniowych. Z kolei pieczenie języka i pojawiający się na nim biały nalot, biorąc pod uwagę podane przez Pana informacje, rzeczywiście mogą mieć związek z przebytym stosunkiem oralnym. Za tego typu dolegliwości mogą być odpowiedzialne choroby weneryczne lub infekcja grzybicza. W pierwszej kolejności proponuję pobranie wymazu z języka w kierunku bakterii oraz grzybów, a następnie udanie się do lekarza rodzinnego, celem ustalenia dalszego postępowania z w zależności od wyniku badania. W razie wątpliwości sugeruję konsultację specjalisty dermatologa-wenerologa, a w przypadku utrzymującego się bólu gardła konsultację laryngologiczną. Po wykluczeniu choroby wenerycznej i infekcji grzybiczej wskazane jest pogłębienie diagnostyki w kierunku innych możliwych przyczyn pieczenia języka, takich jak niedobór witamin, szczególnie z grupy B, żelaza oraz minerałów, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroba refluksowa przełyku czy próchnica (większość badań można wykonać u lekarza pierwszego kontaktu). Pozdrawiam!