LekarzPomaga.pl - PODWYŻSZONE WYNIKI WĄTROBOWE ALT I GGTP

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Podwyższone wyniki wątrobowe ALT i GGTP

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, Mam 27 lat 184 cm wzrostu i 88 kg wagi. W czerwcu 2013 roku robiąd badania kontrolne wyszedł mi podwyższony ALT - 80. Lekarka zleciła cały szereg badan wątrobowych i na żółtaczki plus USG jamy brzusznej - wszystkie badania były wporzadku oprócz ALT -80 i GGTP -160 oraz powiekszonej sledziony 131mm. W grudniu zrobiłem równiez badania na cholesterol i Trojglicerydy. Cholesterol 220 Trojglicerydy 360 oraz powtórzyłem badania na ALT i GGTP które wyszły praktycznie bez zmian. Po zastosowaniu diety(nie dłuzej) oraz stosowania ostropestu plamistego, dziś moje wyniki to ALT -71 GGTP- 140 Cholesterol 221 i Trojglicerydy 290.Alkohol spozywam w średnich ilosciach, głównie w weekand. Chciałbym zapytac, co może byc przyczyna złych wyników watrobowych ponieważ zostały już wyczerpane wszystkie standardowe badania.

Lekarz:

Witam, jeżeli ma Pan możliwość to proszę tu zamieścić zdjęcia/skany wszystkich badań (w tym USG), które były do tej pory wykonane. Proszę jeszcze napisać czy ma lub miał Pan jakiekolwiek dolegliwości/objawy chorobowe, czy też te badania były wykonywane tylko i wyłącznie kontrolnie? czy kiedykolwiek wcześniej miał Pan wykonywane takie badania i wyniki były w porządku? czy USG również było powtarzane czy wykonane tylko ten jeden raz? czy do tej pory chorował Pan na coś poważniejszego? czy w rodzinie ktoś cierpi na jakieś poważniejsze choroby, albo miał podobne odchylenia w badaniach? czy zażywa lub zażywał Pan w ostatnim czasie jakieś leki? czy konsultował się Pan z gastrologiem albo z jakimś innym specjalistą?

Użytkownik:

Witam,
Nigdy nie maiłem żadnych objawów chorobowych, badania zostały zlecone ponieważ miałem zapalenie powieki przedniej, pekajace konciki ust i uczulenie przy uchu ( dr dermatolog stwierdziła, że jest to z przewodu pokarmowego i atakuje otwory zewnetrzne, ogolnie całe to uczulenie prawie mi przeszło oprócz nadal pękajacych co 2 tygodnie konicków ust). Jesli dobrze pamietam to ALT miałem robiony kiedys przy standardowych badaniach i było wporzadku. USG było wykonywane jeden raz, nie chorowałem na nic poważniejszego, w rodzinie z powazniejszych chórób to wystąpienie torbiela na janikach u mamy i siostry. Leków nie zażywałem. Na wizyte z specjalista od wątroby jestem umówiony dopiero za 3 miesiące.

Załączniki:

Tagi publikacji: wątroba, próby wątrobowe, transaminazy, cholesterol, ggtp, powiększona śledziona

Lekarz:

Niestety nie umiem jednoznacznie stwierdzić z czym mogą być związane te odchylenia, ponieważ ani Pana objawy ani te wyniki nie wskazują na żadną konkretną przyczynę. Zmiany te nie są duże, ale z pewnością wymagają diagnostyki. Oczywiście w pierwszej kolejności wyklucza się wirusowe zapalenia wątroby - co w Pana przypadku już zrobiono. Podwyższenie poziomu GGTP, aminotranferaz (ALT/AST) i trójglicerydów występuje także w przypadku nadużywania alkoholu, ale taką sytuację Pan neguje. Kolejną przyczyną jest stosowanie leków - niektóre powodują wzrost aktywności enzymów wątrobowych - u Pana również można to wykluczyć. Ponadto w alkoholowym i niealkoholowym stłuszczeniu wątroby mogą występować takie nieprawidłowości, ale z kolei obraz USG nie wskazuje na takie zmiany w wątrobie. Różnego rodzaju autoimmunologiczne schorzenia wątroby i dróg żółciowy, choroby spichrzeniowe również mogą dawać takie zmiany, ale powodują też szereg innych objawów i nieprawidłowości, które u Pana nie występują.
W związku z tym najlepiej będzie jeśli dalszą diagnostyką zajmie się specjalista hepatolog - ja niestety nie jestem tu w stanie wiele podpowiedzieć. Natomiast do czasu tej wizyty proponuję spróbować wprowadzić kilka zmian w swoim stylu życia. Po pierwsze przez te 3 miesiące proszę całkowicie zaprzestać spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci i zaprzestać palenia papierosów (o ile Pan pali). Ponadto postarać się znacznie zwiększyć aktywność fizyczną (bieganie, pływanie co najmniej 2-3 razy w tygodniu) oraz zmodyfikować dietę (tylko w sposób naprawdę radykalny - po to aby obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów bo jest on zdecydowanie za wysoki). Proponuję ściśle stosować się do tych zaleceń do czasu wizyty u hepatologa, z pewnością zleci on powtórzenie badań i wtedy będzie można ocenić czy spowodowało to poprawę wyników i dzięki temu dowiemy się w jakim stopniu te czynniki mają na nie wpływ (a jest to dość istotne). Ponadto wskazane byłoby powtórzenie USG brzucha, ale myślę, że spokojnie można z tym zaczekać do wizyty u specjalisty (bo pewnie on także będzie chciał powtórzyć badanie). Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi