LekarzPomaga.pl - PROBLEM Z DIAGNOZĄ, ZAKAŻENIE HELICOBACTER CZY DYSBIOZA BAKT. JELIT

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Problem z diagnozą, zakażenie Helicobacter czy Dysbioza bakt. jelit

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, od pól roku odczuwam bóle brzucha, uczucie przedwczesnej sytości, brak apetytu, ciągłe głośne przelewanie w jelitach, silne wzdęcia( nieustępujące po lekach rozkurczowych), ogólne osłabienie, utrata wagi, zmiana wyglądu stolca, niestrawione resztki pokarmu w stolcu (tj. ziarna, skórki itp.) oraz przez pierwsze 4 miesiące biegunki, przez które nabawiłem się dodatkowo szczeliny odbytu która nie kiedy powoduje krwawienie z obytu.

Wcześniej nigdy nie miałem problemów z układem pokarmowym. Moje dolegliwości rozwijały się na przestrzeni miesiąca. Z początku listopada 2020 było wszystko w porządku, jedynie apetyt zaczął zanikać, zaś koniec grudnia 2020 to już początek ww. objawów.
Nie stosowałem żadnych leków na recepte, oprócz 6 letniego leczenia trądziku antybiotykami w masciach. Odzywiam się w miarę zdrowo, lecz żyje w pospiechu i stresie.

Chodzę po lekarzach od dłuższego czasu i końcowo usłyszałem dwie całkowicie inne diagnozy od dwóch lekarzy.

Jeden lekarz wykrył u mnie aktywne zakażenie bakterią Helicobacter Pylori potwierdzone testem w kale co miałoby powodować moje dolegliwości.
Drugi lekarz postawił wprost na winę ze strony jelit. Zdiagnozował u mnie dysbioze bakteryjną jelit pod postacią Ciężkiego IBS, a aktywne zakażenie bakt. HP okreslił za nieistotne, nie miarodajne do moich objawów, odradził leczenie antybiotykami a wskazał długą probiotykoterapię.

Dodam że z helicobacter byłem już leczony metranidazolem, ospamoxem i mesopralem przez 10dni w Marcu co nie przyniosło absolutnie żadnej poprawy, a samo zakażenie 4 tygodnie po erradykcji nadal pozostało aktywne i ponownie potwierdzone testem z kału. Leczony byłem również z domniemanego SIBO lekiem Relafalk co również nie przynosiło efektów.

Stoje przed dylematem, ponieważ przy ew. nie potrzebnej kolejnej eradykcji H.Pylori domniemana dysbioza bakteryjna jelit ulegnie pogłebieniu. Zaś leczenie probiotykiami dysbiozy jest długie i przez ten czas dolegliwości ze strony układu pokarmowego nadal będą mi dokuczać, jesli jednak winowajcą okaże się H.Pylori.

Moje pytanie brzmi, co prawdopobniej powoduje moje dolegliwości, która diagnoza jest prawidłowa?

Informacje dodatkowe:

Gastroskopia: Przełyk, wpust, część pozaopuszkowa dwunastnicy bz. Śluzówka żołądka o prawidłowych fałdach, miernie przekrwiona. Jeziorko żołądkowe klarowne. Opuszka dwunastnicy zaczerwieniona.
Rozpoznanie: Gastropatia rumieniowa, Duodenopatia, Test na H. Pylori dodatni

Rektoskopia: Błona śluzowa prawidłowej barwy, prawidłowy rysunek naczyniowy. Anoderma krucha, przekrwiona z widoczną szczeliną i guzkiem wartowniczym.
(Odrzucone NZJ)

USG jamy brzusznej: wszystko prawidłowe.

Badania laboratoryjne:
CRP-Ujemny
OB- 2
Trójglicerydy- 40mg/DL w dolnej granicy normy
HGB-12,9 g/dl poniżej normy
MON- 13,2% powyżej normy
(Reszta morfologii ok)
Test na celiakie negatywny
Próby watrobowe ASPAT ALAT oraz enzymy trzustkowe w normie.

Przyjmowane leki ostatnio: ww. eradykcyjne helicobacte, relafalk oraz probiotyki Tributron i Sanprobi IBS 299V, bez poprawy.
Przyjmowane leki obecnie: Enamera, Sulfalazin, Dobretin oraz probiotyki wieloszczepowe, bez poprawy.
Ostatnio miałem wykonany przeszczep flory bakteryjnej co spowodowało LEKKĄ poprawę.

Tagi publikacji: helicobacter pylori, wzdęcia, przelewanie w jelitach, bóle brzucha

Lekarz:

Witam serdecznie, może się u Pana nakładać kilka rzeczy. Dolegliwości takie jak bóle brzucha, uczucie wczesnej sytości mogą przemawiać za dyspepsją i/lub mogą wynikać z zapalenia dwunastnicy, które stwierdzono w gastroskopii. W każdym przypadku stwierdzenia objawów dyspeptycznych należy wykluczyć/potwierdzić infekcję Helicobacter pylori ponieważ w części przypadków u podłoża dyspepsji leży zakażenie tą bakterią, poza tym bakteria tak jest jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia dwunastnicy. W przypadku dodatniego wyniku testu i obecności objawów klinicznych należy włączyć leczenie eradykacyjne. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi leczenie pierwszego rzutu polega na przyjmowaniu następujących leków przez 14 dni: tetracyklina 250 mg 4x2 tabl, Metronidazol 500 mg 3x1 tabl, Ulcamed 120 mg 4x1 tabl, inhibitor pompy protonowej np esomeprazol 40 mg 2x1 tabl. Brak skuteczności eradykacji w Pana przypadku mógł wynikać z zastosowania nieaktualnego schematu leczeni oraz zbyt krótkiego czasu terapii. Skuteczne wyleczenie zakażenia infekcji H. Pylori może spowodować ustąpienie tych objawów. Z kolei, jeśli chodzi o wspomniane przez Pana dolegliwości takie jak: głośne przelewania w jelitach, obecność niestrawionych resztek pokarmowych, wzdęcia i luźne stolce, mogą one wynikać rzeczywiście z dysbiozy lub zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego.
Proponuję w tej sytuacji:
1. W pierwszej kolejności leczenie eradykacyjne wspomnianym wyżej schematem i dodatkowo do tych leków Helicogastrin 1x1 kaps również przez 14 dni.
2. Kontrola eradykacji po 6-8 tygodniach po zakończonym leczeniu przy pomocy antygenu H. Pylori w stolcu.
3. Od razu po zakończonym leczeniu eradykacyjnym włączyć itopryd (np. Prokit/Zirid 50 mg) 3x1 tabl 30 minut przed posiłkiem przez 2 miesiące.
4. Co najmniej Dwa tygodnie po zakończonym leczeniu eradykacyjnym włączenie ryfaxyminy 200 mg (Xifaxan) 3x2 tabl przez 10 dni (brać równocześnie z itoprydem), a następnie po zakończonym leczeniu probiotyk Entolactis 1x1 kaps przez 7 dni, przerwa 3 tygodnie i ponownie 1x1 kaps przez 8 dni (schemat ten warto powtórzyć 3 razy).
Powinno to przynieść Panu poprawę. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi