LekarzPomaga.pl - PROBLEM Z UKŁADEM POKARMOWYM, ZAPARCIA, BIEGUNKA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Problem z układem pokarmowym, zaparcia, biegunka

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Od połowy sierpnia tego roku mam problem z układem pokarmowym. Wszystko zaczęło się od zaparcia które trwało kilka dni. Poszedłem do lekarza pierwszego kontaktu ten przepisał mi syrop laktuloze który pomógł się pozbyć zaparcia ale niestety tylko na chwile. Od tego momentu mam bardzo nie regularne wypróżnienia. Czasami biegunkę a czasami zaparcie. Czasami też odbija mi się i czuje pieczenie w gardle. Często zdarza się że boli mnie brzuch, szczególnie gdy np. zjem czekoladę ,żelki lub wypije kawę. Często mam też uczucie że potrzebuje się wypróżnić jednak jest to nie możliwe. Te objawy bardzo mi uprzykrzają codzienne życie. Dodam jeszcze że gdy poszedłem drugi raz do lekarza pierwszego kontaktu dał mi skierowanie do gastrologa z podejrzeniem że może to być przerost flory bakteryjnej jelit. Byłem u gastrologa lecz ten nie stwierdził u mnie nic konkretnego. Przepisał mi syrop Mentho-Paraffinol stosuje go już kilkanaście dni i nie ma żadnej poprawy. Chciałbym zapytać co to może być i czy powonieniem np. zrobić gastroskopie ?
Dodam jeszcze ze na co dzień spędzam dużo czasu przed komputerem lecz też systematycznie uprawiam sport. Alkoholu praktycznie nie spożywam.

Informacje dodatkowe:

- wykonałem prywatnie badanie usg które nie wykazało nie prawidłowości

Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć czy występują u Pana takie objawy jak: uczucie wczesnej sytości po posiłku, nieprzyjemne uczucie, że pokarm po spożyciu zalega w żołądku, wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca, spadek masy ciała, nudności, wymioty, obecność świeżej krwi w stolcu ? Czy odbijania, pieczenie w gardle i bóle brzucha nasilają się po spożyciu czekolady i/lub kawy ? Gdzie te bóle są zlokalizowane ? Ile płynów wypija Pan w ciągu dnia ?

Użytkownik:

Takie objawy jak: nieprzyjemne uczucie, że pokarm po spożyciu zalega w żołądku, wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu stolca występują u mnie, czasami tez zdarza się ze po zjedzeniu posiłku czuje potrzebę wypróżnienia się lecz niestety nie jest to możliwe . Natomiast objawy spadek masy ciała,uczucie wczesnej sytości po posiłku, nudności, wymioty, obecność świeżej krwi w stolcu nie występują u mnie. Bóle zlokalizowanie są w okolicy żołądka i czasami tez poniżej , po wypróżnieniu jest znaczna poprawa. Bóle te nasilają się po spożyciu czekolady lub kawy. Codzienne staram się wypijać przynajmniej jedna butelkę wody 1,5 litra

Tagi publikacji: układ pokarmowy, zaparcia, pieczenie w gardle, biegunka, przerost flory bakteryjnej jelit, jelita

Lekarz:

Na podstawie podanych przez Pana informacji należy brać pod uwagę dyspepsję czynnościową (w Pana przypadku przejawiającą się jako zespół zaburzeń poposiłkowych) oraz zespół jelita drażliwego (IBS), które stanowią jedne z najczęstszych chorób czynnościowych przewodu pokarmowego i wynikają z zaburzeń jego motoryki. W związku z tym, że przyczyną dolegliwości dyspeptycznych może być m.in. zakażenie bakterią Helicobacter pylori warto byłoby wykonać badanie w kierunku tej infekcji metodą nieinwazyjną np. oznaczyć antygen H.pylori w stolcu lub p/ciała we krwi o ile wcześniej nie były oznaczane, w przypadku dodatniego wyniku testu wskazane jest leczenie eradykacyjne, mające na celu usunięcie bakterii z organizmu (w chwili obecnej leczeniem z wyboru jest terapia poczwórna z bizmutem - leki może przepisać lekarz rodzinny, powinno trwać 10-14 dni, przy czym leczenie inhibitorem pompy protonowej można przedłużyć do 6-8 tygodni). Z uwagi na to, że jest Pan osobą młodą i nie występują u Pana objawy alarmowe w chwili obecnej gastroskopia nie jest konieczna. W przypadku ujemnego wyniku testu na obecność H.Pylori lub braku poprawy po leczeniu eradykacyjnym zaleca się włączenie leku prokinetycznego np. Prokit 50mg 3x1 tabl przed posiłkami . Jeśli po miesiącu dolegliwości w dalszym ciągu będą się utrzymywać, wówczas wskazane jest wykonanie gastroskopii. Z kolei, jeśli chodzi o zespół jelita drażliwego proponuję zacząć od przyjmowania probiotyku Sanprobi IBS 1-2 kaps/dziennie - minimalny okres stosowania preparatu, który pozwala na zaobserwowanie korzystnych zmian wynosi 4 tygodnie. Niezwykle istotne znaczenie ma również zmiana stylu życia, przede wszystkim: regularne spożywanie posiłków w mniejszych porcjach, unikanie pokarmów o dużej zawartości tłuszczu i pokarmów wzdymających, napojów gazowanych, alkoholu, palenia papierosów, zredukowanie ilości słodyczy i wypijanej kawy, unikanie stresu, zwiększenie aktywności fizycznej (jeśli jest taka możliwość to proszę postarać się zmniejszyć ilość czasu spędzaną przed komputerem), wypijanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia (2-3l), a także dbanie o odpowiednią ilość błonnika w diecie. Syrop Mentho-Paraffinol proszę odstawić. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi