LekarzPomaga.pl - PROBLEMY JELITOWE

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Problemy jelitowe

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, od około roku zauważyłam u siebie splot róznych dolegliwości które sie nasilają. W zeszłym roku z uwagi na wzrost wagi przeszłam na dietę. W poczatkowej fazie udało mi się zchudnąć 7 kg. Jednak po trzech miesiacach łaknienie na słodycze w postaci ciastek i ciast było tak silne że nieraz robiło mi sie słabo. Po zjedzeniu czegoś słodkiego ustąpiło. Mniej więcej przed rozpoczęciem diety zaczęły mi dokuczać wzmożone wzdęcia (brzuch rósł do niemożłiwych rozmiarów). Skierowano mnie na kolonoskopię, jednak badania nie wykonano w całości z uwagi na ogromny ból. Lekarzowi udało się zbadać jedynie pierwszy dolny odcinek jelita. Po oględzinach zasugerował że może to byc zespół jelita drażliwego. Gastrolog po przeprowadzeniu wywiadu potwierdził diagnozę i przepisał lek metalospasmyl. Dolegliwości trochę zelżały ale po niektórych produktach zjawisko się nasilało. Zmieniła sposób odżywiania ale nadal nie mogłam poradzić sobie z łaknieniem na słodycze. W tym roku robię juz trzecie podejście do diety niesttey dolegliwości brzuszne nasiliły się łaknienie na słodycze jest coraz mocniejsze, mimo że odżywiam się dość zdrowo to waga cały czas wzrasta. W trakcie ostatniego roku pojawiły się również duszności przy wysiłku skonsultowane z pulmunologiem jako stan początkowy astmy, pojawiły się tez stany depresyjne, zmieny nastrojów, problem z koncentracją, rozdrażnienie, wypadają rzęsy, na języku kilka razy pojawił się stan jakby uczuleniowy, język piekł mial czerwone bąbelki i biało żółty nalot. |Ponadto miewam nawracające upławy zupełnie nie wiedzieć czemu, i cały czas muszę nosić wkładki bo wydaje mi się że przemaka mi bielizna. Moim największym problemem jest otyłość (162 cm 86 kg 42 lata) i uporczywe wzdęcia połączone w wydalaniem cuchnących gazów. Nie wiem już jak zdiagnozować mi stan boję się iść kolejny raz do lekarza bo mam wrażenie że patrzy na mnie już jak na wariatkę bo co chwilę mi co innego dolega. Ale ja mam wrażenie że to jest jakaś jedna przyczyn tych wszystkich dolegliwości. Nie mówiąc już o tym że zawsze byłam aktywna fizycznie a od jakiegoś czasu wysiłek fizyczny sprawia mi trudność. Mam uczucie jakby mięśnie mi nagle osłabły całkowicie i nie mogę wykonywać prostych ćwiczeń. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu, jakie badania powinnam wykonać pod jakim kątem.

Informacje dodatkowe:

usuniecie migdałków, przebyta depresja, obecnie nie przyjmuję jedynie lek metylospasmyl związany z wzdęciami, wcześniej stosowałam lek na depresję symfaxin jednak z uwagi na wzrost wagi został odstawiony, zalecono tez stosowanie leku wziewnego salmex jednak po nim w ciągu tygodnia przytyłam 3 kg więc również go odstawiłam. ostatnio wykonywane badania 27.02.15 WBC 5,3 RBC 4,17 HGB 14,2 HCT 39,6 MCV 95 PLT 259 OB 11 MOCZ ŻÓŁTY PRZEJRZYSTY CIĘŻAR 1,025 PH 55 UROBILINOGEN 0,2 GLUKOZA 4,67 SÓD 140,8 POTAS 4,85 CHOLESTEROL CAŁKOWITY 5,26 HDL 1,61 LDL 3,18 TG 1,04 KREATYNINA 73,2 EGFR >=60 TSH 1,92

Tagi publikacji: wzdęcia, jelita, problemy jelitowe, dieta, depresja, odchudzanie

Lekarz:

Witam, w zasadzie w diagnostyce otyłości wskazane jest wykonanie kilku badań, które pozwolą na wykluczenie przyczyn chorobowych takiego stanu. Jeżeli ich wyniki są prawidłowe to znaczy, że otyłość wynika z nieprawidłowego stylu życia (złej diety i małej aktywności fizycznej) i po prostu należy zmienić swój sposób odżywania i aktywności - najlepiej korzystając z porad dietetyka. Inne problemy, o których Pani pisze - wzdęcia, gazy, duszności i gorsza tolerancja wysiłku najprawdopodobniej są efektem ubocznym złego odżywiania i zbyt dużej masy ciała.
Jeżeli chodzi o te badania to są to podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu (morfologia krwi, elektrolity, glukoza, transaminazy, mocznik, kreatynina, badanie ogólne moczu, lipidogram) i w zasadzie większość miała Pani wykonane i ich wyniki są w normie. Ponadto należy wykluczyć choroby tarczycy - u Pani TSH jest prawidłowe, więc już na tej podstawie wiemy, że tarczyca pracuje prawidłowo. Z innych badań, które należałoby wykonać po konsultacji z endokrynologiem jest oznaczenie dobowego rytmu kortyzolu (godz. 8.00 i godz. 20.00) w celu wykluczenia zaburzeń hormonów nadnerczowych, oraz krzywej cukrowej i insulinowej (czyli oznaczenia poziomu insuliny i glukozy po teście obciążenia glukozą w 0, 30 i 120 min), co ma na celu wykluczenie insulinooporności. Ponadto w zależności od tego czy miesiączki były i są regularne, czy nie, może być konieczne wykonanie badań hormonów płciowych (FSH, LH, estradiol, progesteron, DHEAS, testosteron, prolaktyna) i konsultacja z ginekologiem, po to aby wykluczyć takie schorzenie jak zespół policystycznych jajników. Są to badania dość specjalistyczne, o konieczności ich wykonania musi zadecydować endokrynolog i to z nim powinna Pani w pierwszej kolejności się skonsultować.
Jeżeli wszystkie wyniki będą prawidłowe to tak jak pisałem wcześniej musi Pani pod nadzorem dietetyka wdrożyć racjonalny sposób odżywiania i aktywności, bo inaczej nie uda się Pani schudnąć i pojawią się wtórne do otyłości problemy zdrowotne. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi