LekarzPomaga.pl - PROBLEMY Z JELITAMI I WYPRÓŻNIANIEM

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Problemy z jelitami i wypróżnianiem

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Od 7 lat mam problemy z jelitami i wypróżnianiem. Są okresy kiedy wszystko jest ok nawet na kiepskiej diecie i są okresy kiedy nie jest ok nawet na zdrowej i lekkiej diecie. Dolegliwości są różne. Np. aktualnie mam wrażenie, że to co jem mi nie szkodzi, ale przy wypróżnianiu czuję problem. Tak jakby stolec był za duży. Wypróżnię się, ale czuję lekki ból/ukłucie i zaraz potem są problemy z hemoroidami i mogą się pojawić bolące guzki na ujściu odbytu. Jest lepiej przy diecie opartej na ziemniakach, tartych burakach, jajecznicy, owocach świeżych itd, ale to z kolei wywołuje u mnie dość duże ilości gazów i wzdęcia. Natomiast na diecie z większą ilością białka (twaróg, pierś z kurczaka) jest mało gazów, stolec uformowany prawidłowo, ale ból przy wypróżnieniu, bo stolec prawidłowo uformowany, a przez to duży. Wypróżniam się generalnie każdego ranka. Natomiast są czasem dni, że się nie wypróżnię rano. Czuję stolec, ale tak jakby nie było parcia i nie mogę się wypróżnić nawet jak usiądę na ubikacji. Wypróżnienie przesuwa się o 1 dzień i jest jeszcze gorzej w sensie, że stolec jest jeszcze twardszy i ból przy wypróżnianiu. Przykładowo na diecie typu kasza gryczana, jajka, twaróg jest bardzo dobrze w sensie - brak gazów, wzdęć, prawidłowo uformowany stolec. Ale jest ból przy wypróżnieniu. Brak krwi w stolcu. Po prostu problem z wydaleniem, duże na pięcie mięśni itd.

Informacje dodatkowe:

W rodzinie Mama cierpi na jelito wrażliwe. Gastroskopie robiłem 1 rok temu i 2 lata temu - brak wrzodów i problemów. Gastroskopia 4 lata temu - brak problemów. Wrzody na żołądku miałem 15lat temu - wyleczone.

Tagi publikacji: problemy z jelitami, problemy z wypróżnianiem, hemoroidy, wzdęcia, zatwardzenie, zaburzenia czynnościowe jelit

Lekarz:

Witam serdecznie, występujące u Pana dolegliwości przemawiają za zaburzeniami czynnościowymi jelit i prawdopodobnie wynikają z nieprawidłowego pasażu przez okrężnicę i/lub odbytnicę oraz odbyt. Na powstanie tego typu zaburzeń wpływ ma między innymi nieprawidłowy tryb życia, nieodpowiednia dieta, stany związane ze zwiększonym napięciem emocjonalnym. Z kolei, kłucia i bóle podczas wypróżniania mogą być mieć związek z żylakami odbytu, które również sprzyjają powstawaniu zaparć. Wynika to z tego, że twardy stolec podczas defekacji drażni hemoroidy, co prowadzi do powstania dolegliwości i nierzadko powoduje pojawienie się świeżej krwi na powierzchni stolca i/lub papierze toaletowym. W celu poprawy funkcjonowania Pańskich jelit proponuję modyfikację stylu życia. Chodzi tu głównie o zmianę nawyków żywieniowych, proszę spożywać 4-5 posiłków w ciągu dnia, w miarę regularnych odstępach (mniej więcej 3-3,5 godziny), koniecznie proszę pamiętać o śniadaniu, które powinno być zjedzone do godziny od wstania z łóżka i unikaniu spożywania obfitych posiłków wieczorami - prowadzi to do zaburzenia dobowego rytmu pracy jelit. Proszę również pamiętać o spożywaniu produktów zawierających błonnik, szczególnie jeśli występują okresowo zaparcia (dobowe spożycie błonnika nie powinno przekraczać 25g), wspomniane włókno pokarmowe znajduje się m.in. w warzywach i owocach, otrębach pszennych, płatkach owsianych, kaszy gryczanej, jęczmiennej. Proszę unikać napojów gazowanych, produktów wzdymających, zawierających duże ilości sorbitolu i syropu glukozowo-fruktozowego ( m.in. słodziki, słodycze, wyroby cukiernicze, soki). Należy też pamiętać o spożywaniu co najmniej 2 litrów płynów w ciągu dnia i o codziennej aktywności fizycznej. Pozwoli to na pozbycie się zaparć i zbitego stolca, co jest istotne w uniknięciu objawów związanych z hemoroidami. Uważam również, że w Pana przypadku, z uwagi na zauważalny wpływ spożywanych pokarmów na pojawiające się dolegliwości, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z dietetykiem, który dobierze dla Pana właściwą dietę. Dodatkowo, proponuję stosowanie przez krótki czas preparatów poprawiających motorykę przewodu pokarmowego: Debretin 100 mg 3x1 tabl przez 3 miesiące (wymagana jest recepta, którą może Pan otrzymać od lekarza rodzinnego), Debutir 2x1 kaps przez 2 miesiące (dostępny bez recepty), natomiast w celu zredukowania dolegliwości w okolicy odbytu sugeruję stosowanie czopków Ruskorex 1x1 czopek przez 7 dni (dostępne bez recepty). W przypadku utrzymywania się bólu/kłucia w okolicy odbytu proponuję konsultację proktologiczną, natomiast w razie nasilenia zaparć, pojawienia się objawów takich jak: spadek masy ciała, obecność krwi w stolcu, bóle brzucha w nocy czy niedokrwistość w badaniach laboratoryjnych wskazane jest wykonanie kolonoskopii. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi