LekarzPomaga.pl - PROBLEMY Z UKŁADEM POKARMOWYM / SKÓRĄ

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Problemy z układem pokarmowym / skórą

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry, od około półtorej miesiąca miewam dolegliwości ze strony układu oddechowego, błon śluzowych oraz skóry, okresowo stawów. Wszystko zaczęło się po lekkim zatruciu układu pokarmowego. Prowadzę stosunkowo zdrowy tryb życia,dobrze się odżywiam (zajmuje się tym zawodowo) i mam względnie wysoki poziom aktywności. Problemy lżejsze z jelitami były od około roku, ale nie było to nic poważnego (plus nieprzechodzące bóle stawów).

Problemy to zaparcia z biegunkami (na zmianę), stolec bywa bardzo lepki, ciężko go spłukać, innymi razy jest całkowicie bezforemny lub twardy. Wyniki gastroskopii poniżej w zdjęciu (po zjedzeniu np. posiłków mocno solonych odczuwam straszne palenie w okolicy żołądka, biorę obecnie leki na nadkwasotę). Na ustach zdarzają mi się afty, dodatkowo pojawiło się bardzo silne nasilenie alergii oddechowych, ale też ZDARZA SIĘ od różnych materiałów (strefy intymne- lateks, nigdy nie miałem takowych lub od opaski na ręce, jednak pojawia się raz na jakiś czas i znika) jak i pokarmów, a dokładniej na pszenicę- nie wychodzi w badaniach (LGE), nigdy jej również nie miałem, po zjedzeniu następuje mocne przyspieszenie akcji serca i uderzenie gorąca, uczucie jakby typowe dla ataku alergii, serce wali jak po szybkim biegu.

Z jelit dochodzą odgłosy strzelania i przelewania się, brzuch jest wzdęty i praca jelit przyprawia o depresję. Bóle w nadbrzuszu jakby od wolnego trawienia co czasami sprawia, że pełne wdechy są utrudnione. Skóra na nogach, dłoniach (tutaj szczególnie) i twarzy bardzo mocno się wysusza, podobnie z oczami, są mocno przekrwione, a rano mocno bolą od wysuszenia (mam w rodzinie podobne objawy odnośnie wysuszania skóry i oczu, jednak reszta jest tylko u mnie nasilona, piję około 3 litry dziennie. Do objawów dochodzą zimne dłonie/stopy (nagłe ataki w stopy lub dłonie) w ciągu dnia i brak energii (pomimo 8-9 godzin snu).

Wyniki na alergie pokarmowe są ujemne, jedynie wyszła nietolernacja histaminy, jednak dieta niskohistaminowa nic nie zmieniła. Laryngolog nie stwierdzi problemów z nosem i/lub gardłem, na zatkany nos i spływający katar przepisał avamys, ponieważ powiedział iż wynika to zapalenia alergicznego śluzówki, lek niestety nie pomaga, dodatkowo nasila spływanie kataru. (badałem nos i gardło pod kątem grzybów i bakterii, wszystko ujemne, a spływa gęsta wydzielina).

Co może być przyczyną tych objawów? Co należy zbadać dalej lub do jakiego lekarza się udać z tyloma różnymi objawami. Czy owrzodzenia mogą wynikać z jakiegoś zakażenia grzybiczego (osłabiona odporność) lub nieswoistego zapalenia jelit?

Informacje dodatkowe:

Zamieszczam dwa badania morfologii, po suplementacji witaminy D poziom leukocytów podniósł się do 3.5 z 3.0.
Do tego raport z gastroskopii. OB I CRP W normie. Zarówno laryngolog jak i okulista nie stwierdzili żadnych problemów, poza możliwą alergią.

Alergia na roztocza kurzu. Problem z bólem stawu barkowego, wykazanie stanu zapalnego w rezonansie (około pół roku temu), jednak nie ma żadnych powodów fizycznych, aby był tam stan zapalny i ortopedzi rozkładają ręce. Występują również bóle innych stawów (np. po drugiej stronie, które nie chcą mijać, nawet gdy lekarz przepisze leki niesteroidowe, tak jakby to w ogóle nie miało działania na takie zapalenie. W kale brak pasożytów i krwi.

Robiłem również badania w kierunku celiakii, jednak oba wyszły negatywnie. Podobnie jak alergie na pokarmy. Wyniki TSH również w normie.

Wymazy z gardła i nosa w kierunku grzybów i bakterii wykazały negatywny wynik. Test na helicobacter pylori ujemny.

Załączniki:

Tagi publikacji: układ pokarmowy, zatrucie układu pokarmowego, wzdęty brzuch, wysuszona skóra, biegunki

Lekarz:

Dzień dobry, Ciężko jednoznacznie stwierdzić przyczynę tak różnych i nie związanych ze sobą objawów. Prawdopodobnie mamy tutaj odczynienia z nakładaniem się na siebie schorzeń. Częste zaparcia i biegunki oraz wzdecia, nawet przy małej ilości gazów w jelitach mogą świadczyć o zespole jelita drażliwego(IBS), który w niektórych przypadkach ujawnia się po przebytych infekcjach pokarmowych. Pacjenci z IBS mogą zgłaszać się z bardzo licznymi objawami, także spoza układu pokarmowego – takimi jak: zmęczenie, nudności, bóle pleców. Jednak jest to zbyt krótki okres czasu na stwierdzenie takiej diagnozy. zmiana rytmu wypróżnień powinna utrzymywać sie przez co najmniej 6 miesiący. Na opisane przez pana dolegliwości jelitowe, można wypróbować skuteczność probiotyków (najlepiej zawierających szczepy Saccharomyces boulardii) należy przyjmować je przez co najmniej 4 tygodnie. Oczywiście kontynuować Dietę niskohistaminowa, efekty mogą być oddalone w czasie. Zważając na wyniki badań laboratoryjnych, które nie wykazuja znaczących odchyleń od normy, opisane dolegliwości Jak i dość krótki czas trwania objawów, nie powinien być powodem do niepokoju.
Jeżeli jednak objawy utrzymywałaby się dłuższy czas, zalecałabym zrobienie badań endoskopowych również dolnego odcinka przewodu pokarmowego(kolonoskopię), USG jamy brzusznej, aby wykluczyć inne schorzenia oraz wizytę w poradni gastroenterologicznej. Pozdrawiam serdecznie.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi