LekarzPomaga.pl - PROBLEMY Z ŻOŁĄDKIEM

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Problemy z żołądkiem

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
Miałem przeprowadzoną gastroskopię. Oto opis badania: przełyk na całej długości niezmieniony. Linia Z zachowana prawidłowo odcięta. Wpust - sprawny. Żołądek - zawiera treść płynną wodo-jasną zmieszaną z śliną, Śluzówka żołądka o prawidłowej plastyce przekrwiona. W odcinku antalnym kilka nadżerek w różnych fazach gojenia. Odźwiernik - sprawny. Opuszka XII-cy, odcinek pozaopuszkowy do wysokości brodawki Vatera bez zmian w badaniu endoskopowym.
Wnioski: gastrits partim erosiva (reg. antralis).
Rozpoznanie: zapalenie żołądka i dwunastnicy.
Lekarz zapisał mi lek Xotepic 40 mg, mówiąc, że muszę zażywać je przez 2-3 miesiące.
Nie ukrywam, że jestem bardzo zdenerwowany tymi wynikami. Uprzejmie proszę o ich interpretację i informację co do sposobu leczenia i jego rokowań.
Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam.

Tagi publikacji: gastroskopia, ból brzucha, żołądek, zapalenie żołądka, dwunastnica

Lekarz:

Witam, nie jest to nic bardzo poważnego, są to typowe zmiany zapalne błony śluzowej żołądka, a leczenie jest takie jak zalecił lekarz prowadzący - przez kilka tygodni do kilku miesięcy stosuje się leki zmniejszające kwaśność soku żołądkowego (na przykład Xotepic), co stwarza dogodne warunki do gojenia powstałych zmian zapalnych. Pod wpływem leczenia dolegliwości powinny ustąpić. Warto tu też zadbać o odpowiednią dietę - unikanie potrwa ciężkostrawnych, pikantnych, kawy i mocnej herbaty, napojów gazowanych, alkoholu (a przynajmniej z dużym umiarem) i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (jeżeli konieczny jest lek p/bólowy to raczej coś z paracetamolem). Poza tym nie ma powodu do obaw. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi