Prośba o interpretację wyników MR!!! odległy termin u gastrologa
Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej
Witam Jakiś czas temu kontaktowałem się z lekarzem na Państwa portalu w sprawie niejasnych wyników usg w chwil i obecnej uzyskaliśmy dokładniejsze wyniki badań MR(w załączniku) proszę o informację czy w tym przypadku są powody do niepokoju czy przy takich wynikach konieczna bedzie operacja czy wystarczy leczenie farmakologiczne.
dla jasności poniżej przesyłam poniżej kopie 1 zapytania odnośnie usg i ostatnią odpowiedź. wynik MR pokazał dużo dziwnych rzeczy których nie rozumiemy.:
Treść odpowiedzi:
No niestety na podstawie tego opisu USG ja również nie jestem w stanie powiedzieć o jakim charakterze jest to zmiana, nawet lekarz wykonujący badanie nie był w stanie tego określić (równie dobrze to co opisuje może być prawidłowym fragmentem trzustki, a nie guzem) z tego względu napisał o konieczności kontroli. Niestety obrazowanie trzustki w tradycyjnym USG nie jest łatwe, w dużej mierze zależy od jakości aparatu i doświadczenia badającego i dlatego w wątpliwych przypadkach konieczne jest poszerzenie diagnostyki. Zgadzam się z lekarzem rodzinnym, że chyba najlepsza w tym wypadku byłaby tomografia komputerowa jamy brzusznej, ale oczywiście decyzja będzie tu należała do chirurga lub gastrologa.
Na pewno nie należy od razu zakładać zmiany nowotworowej - jest ona niewielka, nie opisano naciekania naczyń, przewodu trzustkowego, powiększonych węzłów chłonnych, ognisk przerzutowych w innych narządach . Pacjent schudł celowo w wyniku zastosowanej diety - na pewno nie z przyczyn chorobowych, a dolegliwości bólowe, które zgłasza wcale nie muszą mieć związku z tą zmianą.
W USG opisywane jest także powiększenie wątroby, ale może ono wynikać z różnych przyczyn, np. krążeniowych, lub też być efektem stosowania wielu leków (polekowe uszkodzenie wątroby) - decyzję o ewentualnej diagnostyce podejmie gastrolog.
Oczywiście są też opisane kamienie nerkowe i złożona torbiel, która wymaga obserwacji, ale jeżeli pacjent jest pod opieką urologa to z pewnością jest to pod kontrolą.
Jeśli chodzi o badania laboratoryjne (krwi i moczu) to nie budzą one niepokoju, ale na pewno z powodu zmiany w trzustce i powiększenia wątroby warto by było poszerzyć panel badań o próby wątrobowe i enzymy trzustkowe - do decyzji gastrologa. Póki co proszę bez większego niepokoju czekać na dalsze konsultacje i badania. Pozdrawiam!
Odpowiedzi udzielił: lek. Magdalena Osuchowska
konsultacja badania usg trzustka
Treść pytania:
Proszę o interpretacje wyniku badania usg - trzustka
Trzustka prawidłowej wielkości i niejednorodnej echogeniczności z nieposzerzonym przewodem Wirsunga. na granicy trzonu i ogona trzustki obszar jednorodny wielkości 15x9mm, nieco hipoechogeniczny w stosunku do pozostałego miąższu - zachowany prawidłowy miąższ trzustki? - wskazana kontrola. Pacjent w wieku 61 lat cukrzyca typu 2(zażywa tabletki netformax), w ciągu pół roku schudł 15 kg, ojciec zmarł na raka trzustki . Proszę o informacje czy są powody do niepokoju lub czego można się spodziewać po takim badaniu.
Informacje dodatkowe:
-
Ilość załączonych zdjęć: 0
Pytanie dodatkowe zadane przez lekarza:
Witam, proszę zamieścić pełny opis badania USG (także pozostałych narządów). Proszę również napisać czy pacjent ma jakieś dolegliwości (np. bóle brzucha, biegunki, nudności, wymioty)? z jakiego powodu schudł - nie ma apetytu, czy może odżywia się normalnie, a pomimo tego stracił na wadze? czy były wykonane jakieś inne badania poza USG (na przykład laboratoryjne z krwi i moczu) - jeżeli tak to proszę zamieścić tutaj wyniki. Czy pacjent konsultował się z jakimś specjalistą czy jedynie z lekarzem rodzinnym (jakie są ich opinie na temat tych objawów)? czy poza cukrzycą pacjent chorował do tej pory na coś poważniejszego, zażywa inne leki poza metformaxem?
Twoja odpowiedź:
Pacjent 61 lat, od 20 roku życia pali papierosy z małymi przerwami.
Choruje na następujące choroby;
- choroba niedokrwienna serca – ostry zawał mięśnia sercowego w IX.2012r, leczony przez skórną interwencję wieńcową prawej tętnicy wieńcowej z implantacją stentu DES
- nadciśnienie tętnicze
- miażdżyca zarostowa kończyn – po zabiegu angioplastyki prawej tętnicy z implantacją stentu w 2011r
- choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego oraz kręgosłupa – zakwalifikowany do aliopastyki prawego stawu
- cukrzyca t.2, otyłość
- kamienica prawej nerki, torbiele nerek
- obturacyjny bezdech senny w stanie ciężkim
- nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka
Po za powyższymi chorobami, od 4-5 lat skarży się na wydęcie i ucisk wątroby, który czasem przechodzi w piekący ból pod żebra w okolicy splotu słonecznego i przemieszcza się wzdłuż mostka po prawej stronie do góry. Leczy się u gastrologa, który wykonał wiosną 2013r kolejną już gastroskopię. Wykazała nadżerki, zapalenie bony śluzowej i niewielkie polipy - pobrano wycinki do badania hist-pat. – nic groźnego badanie nie wykazało. Wcześniejsze badania wykazywały niewielkie wrzody, które zostały wyleczone. Otrzymał od gastrologa skierowanie na USG jamy brzusznej w której to opisano niepokojące nas zmiany trzustki. Wcześniej też wykonywane były badania USG na które kierował lekarz urolog i w trzustce nie było żadnych zmian (USG wykonane w innym szpitalu).
Pacjent we wrześniu 2013r został skierowany do poradni leczenia otyłości i do końca roku 2013 stracił na wadze około 15 kg. Spożywa dużo mniejsze posiłki, mniej podjada, tłuszcze wyeliminował do tego stopnia, że pieczywo (oczywiście tylko ciemne) pod ser biały, czy wędlinę z drobiu smaruje tylko musztardą lub chrzanem. Herbatę czy kawę słodzi pastylkami Stevia lub tymi na sacharynie. Natomiast w okresie świąt spożywał wszystkie posiłki z rodziną i po świętach przybyło mu około 3 kg, ale w chwili obecnej wrócił do wagi z przed świąt i utrzymuje się w niej- w granicach 99-101kg. W okresie leczenia w poradni otyłości wprowadził sobie sam, suplement diety o nazwie Slim Green trio. W tym wszystkim nie można się dokładnie zorientować co jest zasługą diety, co suplementu, a co- odpukać- ewentualnym stanem chorobowym. Ze stolcem chodzi raz dziennie- mówi, że są bardziej miękkie, ale nie wodniste(nie biegunki).
W 2010r wykryto guzki na prawym płucu, jest w ciągłej obserwacji pulmonologa. Miał robioną bronchoskopię w 2012 i na szczęście komórek nowotworowych nie stwierdzono. Lekarz tłumaczył nam, że to mogą być zwapnienia po przebytych zapaleniach płuc, ale należy to obserwować.
Jeszcze chcę wspomnieć o doszczepieniu przeciw żółtaczce typu B. W latach ubiegłych był szczepiony dwoma pełnymi seriami i raz dwoma zastrzykami. Po pewnym czasie po każdej serii szczepień odporność spadała mu poniżej 2,00 U/l. Obecnie po doszczepieniu w XI.2013r Anty – HBS wynosi 811,8 IU/l. Czy taka ilość szczepień nie ma wpływu na obecny obraz trzustki.
Badanie USG było wykonane wczoraj, a dzisiaj było konsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu. Lekarz powiedział, że nie wie co to może być i zasugerował badanie tomograficzne. W związku z tym, że wizyta u gastrologa jest dopiero z końcem marca, dał skierowanie do chirurga celem konsultacji i ewentualnie dalszego badania.
Leki zażywane przez pacjenta;
Plawix 75, Polocard 75, Rozwera 20, Diuver, Nebicard, Noplaza, Tritace 10, Atrovent N, Milurit 100, Metformax 1000, Poltram Combo, Uprax, Finxta, Kalipoz, Magne B6, Pulmoterol, Flutixon.
Obecnie zażywa trzeci tydzień antybiotyk Doxycyclinum TZF 100mg ze względu na bakterię – chlamydia.(współmałżonek miał wykrytą dlatego lekarz profilaktycznie przepisał takie leczenie)
w załączniku wyniki badań.
w załączniku poprzednie badania i MR


Tagi publikacji: trzustka, usg trzustki, rak trzustki, guz trzustki
Witam, opis rezonansu jest bardzo uspokajający. Wynika z niego, że ta zmiana w trzustce opisywana w USG najprawdopodobniej jest po prostu wariantem budowy (taka uroda tego narządu u pacjenta). Tak więc nie ma tu raczej powodu do niepokoju, choć zgodnie z sugestią warto za kilka miesięcy powtórzyć rezonans i upewnić się co do charakteru tej zmiany.
W MR opisano również zmianę w pęcherzyku żółciowym o charakterze gruczolakomięśniakowatości - jest to zmiana łagodna polegająca na rozroście błony śluzowej i mięśniówki pęcherzyka - zwykle nie wymaga ona leczenia.
Ponadto w nadnerczach wykryto kilka niewielkich zmian odpowiadających gruczolakom - to również łagodne zmiany i o ile nie są czynne hormonalnie (nie wydzielają w nadmiarze hormonów) to również nie wymagają specjalnego leczenia. Należy skonsultować się z endokrynologiem, on oceni czy w ogóle i jeżeli tak to jaką w tym przypadku podjąć diagnostykę.
Jeśli chodzi o torbiel złożoną nerki to jak już pisałam wcześniej jest to zmiana, którą trzeba wyjaśnić - konieczna jest konsultacja z nefrologiem.
Inne zmiany opisane w rezonansie nie są specjalnie niepokojące. Tak więc ogólnie pacjent może być spokojny. Pozdrawiam!