LekarzPomaga.pl - PRZEŁYK, PIECZENIE PO GUMIE DO ŻUCIA, ZGAGA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Przełyk, pieczenie po gumie do żucia, zgaga

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam ja w sprawie tego mojego nieszczęsnego przełyku. Byłem u lekarza i dostałem receptę na te leki o których pisaliśmy. Wszystko było ok normalnie przełykałem stosowałam dietę. I bardzo mało mnie bolało. Do piątku teraz w której żulem gumę i zaczęło się pieczenie. Minęło na drugi dzień i myślałem że wszytko już ok wziąłem leki na nowo i było ok bolał tylko tył ale nie przy przełykaniu tylko jak się kładłem spać no ten ból jest od samego początku jak się kładę na plecy to mnie bolało, myślałem że to przez kręgosłup bo mam bardzo mocne skrzywienie wręcz już prawie mam garba. I jak siedzę to bardzo mocno skrzywiona plecy. Po piątku w sobotę mi to minęło i w sobotę i niedzielę było wszystko ok jadłem normalnie nic nie bolało. A dziś zjadłem sałatkę z ogórkiem i majonezem i na nowo mnie piecze na końcu mostku prawie przy żołądku. Tylko w tym miejscu. Pani doktor co mam robić ja już myślę że nie przeżyje tego że to. Poważna choroba i że umieram. Nie mam innych objaw tylko to pieczenie nawet zgagi ustępują. Dalej stosować dietę i brać leki. Czy bać się że to może być coś poważnego. Najgorsze jest ze zamknąłem się w sobie zacząłem unikać ludzi i siedzę sam w domu. Lekarz psychiatrii odwołał wizytę dopiero w przyszłą środę mam. Ale czy to ma sens czy to może tak długo trwać czy się mam bać. Poznała pani moje wyniki badań.

Tagi publikacji: przełyk, dolegliwości przełykowe, zgaga, nerwica lękowa, depresja, problemy z żołądkiem, przełykanie, oparzenie przełyku pokarmem

Lekarz:

Witam serdecznie, posiłki z majonezem są zazwyczaj tłuste, co powoduje rozluźnianie dolnego zwieracza przełyku i ułatwia cofanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka, dając dolegliwości pod postacią pieczenia. Może to występować okresowo u osób całkowicie zdrowych i nie jest objawem ciężkiej choroby, tylko konsekwencją spożycia tłustego posiłku. Z kolei, guma do żucia może zwiększać wydzielanie soku żołądkowego i również powodować wspomniane przez Pana dolegliwości, co więcej żując gumę połykamy więcej powietrza, efektem czego mogą być wzdęcia i bóle brzucha. Proszę dalej stosować dietę, brać leki i znaleźć sobie jakieś zajęcie, które pomoże Panu nie skupiać się na pieczeniu i nie czekać kiedy ono się pojawi. Schowanie się przed ludźmi i zamknięcie w domu nie spowoduje, że dolegliwości ustąpią, wręcz przeciwnie. Uważam, że konieczna jest konsultacja z psychiatrą i proszę iść na umówioną wizytę w przyszłą środę. Ze swojej strony mogę jeszcze zaproponować dołączenie kropli Iberogast 3x20 kropli (dostępne bez recepty), a w przypadku dalszego odczuwania pieczenia wykonanie gastroskopii, aczkolwiek uważam, że w obecnej sytuacji wizyta u psychiatry jest priorytetem. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi