LekarzPomaga.pl - PRZEWLEKŁE PROBLEMY Z JELITAMI

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Przewlekłe problemy z jelitami

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
bardzo proszę o poradę. Od około 2 lat mam problemy z brzuchem. Głównym problemem są bolesne gazy, czasem odczuwane jako kopniaki, uczucie niepełnego wypróżnienia, śluz w kale lub po prostu zamiast kalu. Niekiedy muszę chodzić do toalety 4 razy dziennie z wypróżnieniem. Podczas snu nie odczuwam żadnych dolegliwości jednak jak tylko się obudzę nawet będąc na czczo zaczynam mieć gazy. Nie ma znaczenia czy jem lekkostrawne rzeczy czy tez nie. Raz czuje się dobrze, innym razem ta sama rzecz powoduje okropne gazy i biegunkę. Nie miewam zaparć. Wykonałam następujące badania, pełna morfologia wraz z próbami watrąbowymi, krew utajona w kale, pasożyty, badania na celiakie z krwi, na alergie pokarmowe również z krwi, usg jamy brzusznej, usg domaciczne. Wszystkie wyniki w normie. Czy powinnam wykonać jeszcze kalprotektyne ilościowo lub test wodorowy ? Te dolegliwości bardzo utrudniają mi życie. Mam wiecznie brzuch jak balon, boje się iść do toalety u znajomych czy w pracy bo moj brzuch o mało nie eksploduje. Wstydzę się ze to wszystko będzie słychać. Przez moje częste wypróżnianie mam chyba hemoroidy. Nie straciłam na wadze, a wręcz lekko przytyłam. Czy mam sie czym martwić ? Jakie badania mogę wykonać ?

Lekarz:

Witam serdecznie, czy była Pani leczona z powodu wspomnianych dolegliwości ? jeśli tak to jakie leki Pani przyjmowała, w jakich dawkach i z jakim efektem ?

Użytkownik:

Dzień dobry,
Tak, byłam leczona. Przyjmowałam xifaxan w dość dużej dawce. Kuracja obejmowała 3 opakowania antybiotyku oraz meteospazmyl i ircolon. Po antybiotyku było lepiej przez jakiś czas, ale dolegliwości wróciły. Meteospazmyl zazwyczaj pomaga w połaczeniu z verdinem.

Tagi publikacji: problemy z jelitami, problemy z brzuchem, bolesne gazy, jelito drażliwe

Lekarz:

Dolegliwości, o których Pani wspomina mogą przemawiać za zespołem jelita drażliwego (IBS), który jest zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego. Poza obrazem klinicznym może o tym również świadczyć brak odchyleń w wykonanych badaniach dodatkowych oraz poprawa po stosowanych lekach (Meteospasmyl). Dodatkowo, na IBS mógł nałożyć się zespół SIBO, który współistnieje z zespołem jelita drażliwego nawet u 78% pacjentów, jednak z uwagi na to, że przyjmowała Pani Xifaxan proponuję na razie wstrzymać się z wykonaniem testu wodorowego i włączyć do leczenia preparat trimebutyny w dawce 100 mg 3x1 tabl 20 minut przed posiłkiem (dostępny na receptę, którą można otrzymać np. od lekarza POZ), preparat kwasu masłowego 2x1 kaps przez 2 miesiące oraz probiotyk zawierający co najmniej jeden z następujących szczepy bakteryjne Lactobacillus plantarum 299v, Lactobacillus acidophilus, Bacillus clausii, Lactobacillus casei, Saccharomyces boulardi raz dziennie przez 3-6 miesięcy. Jeśli po co najmniej miesiącu stosowania w/w preparatów nie odczuje Pani poprawy warto wówczas rozważyć wykonanie wodorowego testu oddechowego lub ponownie wdrożyć terapię Xifaxanem - najlepiej wtedy skonsultować się z gastrologiem. Znaczenie w poprawie komfortu i jakości życia oraz redukowaniu objawów ma również dieta i styl życia, jeśli występuje tendencja do luźnych stolców a ich liczba wynosi 3 lub więcej mamy wtedy do czynienia z postacią biegunkową IBS i warto w tej sytuacji stosować dietę z ograniczeniem błonnika, cukrów wywołujących fermentację w jelitach (m.in. fruktozy i laktozy), tłuszczów zwierzęcych, napojów gazowanych, ostrych przypraw i potraw. W celu doboru właściwej diety można zasięgnąć porady dietetyka. Zastosowanie się do tych zaleceń powinno przynieść Pani poprawę. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi