LekarzPomaga.pl - PRZEWLEKŁY BÓL BRZUCHA A RAK TRZUSTKI

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Przewlekły ból brzucha a rak trzustki

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,
Pani Doktor proszę o pomoc, poradę, wskazanie jakiegokolwiek kierunku czego mogę szukać gdzie i jak.
Od sierpnia zmagam się z bólami brzucha. Ból zaczął się w górnej cześci brzucha, tuż pod mostkiem. Był to ból silny, uciskający, piekący i przyduszający. Obejmował także środek mostka. Po czasie ból zmienił charakter, zaczął obejmować prawą część brzucha, jakby wzdłuż żeber, tuż przy nich. Ból piekący, uciskający, nasilający się przy nacisku i powodujący wtedy przyduszanie. Od samego początku bólom tym towarzyszy także ból pleców, przy mocniejszym bólu brzucha rozsadza mi dosłownie kręgosłup. Jakby coś tam paliło, rozsadzało, rozpierało. Ból obejmuje dolną część kręgosłupa, a przy silnym ataku także część między łopatkami. Jest to ściśle związane z bólem brzucha i idzie w parze z nim. Teraz do tego doszedł także ból wzdłuż pępka (w poprzek) i piekący kłujący ból z prawej strony od pępką jakieś 5 cm niżej. Często przy bólu brzucha pojawia się mocne wydęcie brzucha, wrażenie jego opuchnięcia. Stolec jest koloru jasnego, słomkowego. Widzę w nim jakby czerwone kropki, przypominające żelki. Dwa razy pojawiła się jakby biegunka. Uczucie jest biegunki ale wydalam tylko wodę, albo coś bardzo leistego i na papierze pojawia się żółtawy śluz, przezroczysto-żółtawa maź. Ból w górnej części brzucha jest też dość mocno odczuwalny podczas leżenia/spania, co powoduje, że mało którą noc przesypiam. Zredukowałam dietę, nie jestem w stanie zjeść niczego co smażone lub pieczone. Jem tylko potrawy gotowane, bez surowych warzyw i owoców, odstawiłam gluten oraz mleko i produkty mleczne, bo powodowały niewyobrażalne rewolucje w jelitach. Dotychczasowe wizyty u lekarza nie wykazały niczego, a ja cały czas żyję w bólu i nie wiem ile jeszcze psychicznie dam rady żyć z bólem, budzić się każdego dnia z bólem. Ogólnie ciężko jest wskazać jedno konkretne miejsce bólu brzucha, bo ten ból zmienia się i obejmuje praktycznie cały już brzuch, z różnym nasileniem i w różnych momentach. Przyjmowane dotychczas leki nie przyniosły ulgi, a była ich cała lista. Proszę o poradę, w jakim kierunku i jak mam szukać pomocy. Martwią mnie te objawy i szczególnie towarzyszący im ból kręgosłupa w kontekście raka trzustki, o którym wszędzie mówi się, że na początku daje niespecyficzne objawy i wykrywa się go za późno. Proszę o pomoc. Każdy mnie lekceważy mam wrażenie, a ja żyję w ciągłym bólu.

Informacje dodatkowe:

Badania:
-wszystkie dotychczas wykonane morfologie krwi w normie, łącznie z OB, CRP, CEA, CA 19-9, lipaza, amylaza
- usg bez żadnych zmian
- dwa razy wykonane badanie krwi utajonej - nie uwidoczniono
- gastroskopia: przełyk bez zmian. Wpust w inwersji nieszczelny. Ściana żołądka podatna na rozdymanie, perystaltyka żywa. Błona śluzowa w antrum linijnie zaczerwieniona. Odzwiernik symetryczny, drożny. Opuszka dwunastnicy bez zmian. W części zaopuszkowej nieco spłaszczone fałdy okrężne, poza tym bez zmian.
- wyniki badania histopatologicznego wycinka dwunastnicy: fragment błony śluzowej dwunastnicy ze skąpym limfocytarnym naciekiem zapalnym kosmki o budowie prawidłowej. Wskaźnik Marsh'a 40/100 enterocytów
- Tomografia komputerowa jamy brzusznej z kontrastem: dyskretnie zwężony pień trzewny przez więzadło łukowate przepony - zespół ucisku (?)
Trzustka (szczególnie trzon i ogon) nieco większa ale o prawidłowej gęstości i strukturze. Trzustka w zakresie wszystkich anatomicznych części (głowa, trzon, ogon) w wymiarze przednio-tylnym wielkości do 28 mm, o równych obrysach, jednorodna.

Tagi publikacji: Przewlekły ból brzucha, rak trzustki, silny, uciskający, piekący, przyduszający

Lekarz:

Witam serdecznie, jeśli chodzi o nowotwór trzustki, to nie ma powodu do niepokoju, ponieważ na chwilę obecną nie ma żadnych danych przemawiających za tą chorobą, gdyby w trzustce obecna była jakaś zmiana, tomografia komputerowa by to pokazała. Dolegliwości, które u Pani występują mogą mieć różne podłoże, w różnicowaniu należy wziąć pod uwagę sugerowane zwężenie pnia trzewnego przez więzadło łukowate przepony, co może powodować tzw. zespół ucisku pnia trzewnego. Co prawda w tomografii komputerowej zwężenie opisywane jest jako dyskretne, jednak w obliczu takiego opisu i towarzyszących objawów klinicznych należy się temu dokładniej przyjrzeć. W tym celu warto skonsultować się z chirurgiem naczyniowym - ważny jest dobrze zebrany wywiad z pacjentem, dokładne przeanalizowanie dotychczas wykonanych badań obrazowych i ich korelacja z obrazem klinicznym, być może konieczne będzie wykonanie badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego jamy brzusznej z opcją angio, co jeszcze lepiej pozwoli ocenić naczynia trzewne. Następnie, na podstawie wszystkich zebranych danych chirurg naczyniowy podejmie decyzje czy rzeczywiście jest to przyczyną Pani dolegliwości, a jeśli tak, to zaproponuje dalsze postępowanie. Po wykluczeniu zespołu ucisku pnia trzewnego, kolejną możliwą przyczyną objawów mogą być zaburzenia czynnościowe, wynikające z nieprawidłowej pracy przewodu pokarmowego, które leczy się objawowo, m.in. przy pomocy tzw. leków prokinetycznych, probiotyków oraz zmiany stylu życia. Podsumowując, w pierwszej kolejności sugeruję konsultację z chirurgiem naczyniowym, a następnie w zależności od wyniku tej konsultacji poszukiwanie innych przyczyn w/w dolegliwości. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi