LekarzPomaga.pl - PRZYCZYNY ŻÓŁTEGO STOLCA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Przyczyny żółtego stolca

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie. Od prawie roku borykam się z problemem żółtego stolca. Dodatkowo występują wzdęcia (czasem nawet spore) sam stolec jest zazwyczaj chyba normalny (nie zbity za mocno). Ale czasem też w formie biegunki ale nie takiej wodnistej tylko po prostu papki. Wykonałem masę badań by znaleźć przyczynę ale póki co nie udało mi się jej ustalić :/. Zastanawiam się czy ma to związek z stresem. Dodatkowo od momentu występowania takiego stolca zacząłem myśleć bardziej i dodatkowo nabawiłem się chyba refluksu. Chyba, ponieważ nie mam żadnej zgagi ale lekarz stwierdził powiększenie brodawek na języku i stwierdził że to prze9s refluks. W kale czasem mogę zaobserwować malutkie białe kuleczki. Badania jakie wykonałem:
Pełna morfologia - wyniki w normie
Glukoza - w normie
Kalprotektyna z kału x2 - w normie a raczej nie podwyższona
Helicobakter test elisa z kału - ujemny
Przeciwciała Celiakia - ujemne
Przeciwciała Lamblia - ujemne
Próby wątrobowe - w normie
Profil trzustkowy - w normie
Kał krew utajona x2 - brak
Pasożyty z kału x3 - ujemne
USG jamy brzusznej nic nie wykazało.

Szczerze powiem że kończą mi się pomysły. Lekarz mi zasugerował jelito drażliwe ponieważ czasem przy tym kiedy dochodzi do chęci oddania stolca pobolewa(uciska) lewa dolna część podbrzusza. Po oddaniu stolca wszystko wraca do normy. Ja się zastanawiam czy nie ma to jakiegoś związku z flotą bakteryjną jelit ale nie mam już pojęcia. Kiedyś stolec oddawałem o różnych porach dnia. Teraz zauważyłem że w 90% zawsze jest po śniadaniu. Zazwyczaj codziennie czasem co 2 dni. Proszę o poradę ponieważ ja już nie mam pojęcia z czym to może być związane.

Informacje dodatkowe:

Nie przyjmuję żadnych leków. W wieku koło 13 lat miałem usuwany wyrostek robaczkowy. Doszło do zapalenia otrzewnej ponieważ był rozlany, ogólnie był dziwnie umiejscowiony ponieważ poza dużą gorączka lekkimi nudnościami nie odczuwałem dużego bólu(dopiero przy nacisku).

Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć czy poza wymienionymi objawami występuje również: spadek masy ciała (jeśli tak to ile kg i w jakim czasie), ściemnienie moczu (kolor mocnej herbaty), świąd skóry, uczucie przelewania w brzuchu, obecność krwi lub śluzu w stolcu, bóle głowy, zmęczenie ? Czy z powodu tych dolegliwości przyjmował Pan jakieś leki ? jeśli tak to jakie i z jakim efektem ?

Użytkownik:

Witam serdecznie. Przez ten czas schudłam około 6kg. Tylko tu jest problem ponieważ kiedy się to wydarzyło wycofałem kompletnie słodkie. Zero słodyczy, lodów, chipsów itp. piję głównie wodę. A nie ukrywam że wcześniej lubiłem sobię zjeść coś słodkiego. Nie mam problemów z zmianą zabarwienia oczu, świąd skóry nie występuje. Czasami owszem po zjedzeniu czuję lekkie kłucie z prawej strony pod ostatnim żebrem. I tu kolejna sprawa, ale pytałem chirurga mówił że nie ma to związku raczej może być efektem, przez tą zmienioną rykmikę oddawania stolca w różnej formie nabawiłem się hemoroidów 2 stopnia. Faktycznie teraz kiedy się więcej siedzi je czuję swędzenie lekkie pieczenie. Miałem parę razy na papierze trochę śluzu(z 3 razy) i takie delikatne kreseczki różowatej krwi i podczas podcierania się papierem nawilżanym czuję pieczenie. Na to teraz biorę maść przepisaną na hemoroidy. Czasem mam przelewanie w brzuchu ale nie tak często. Ogólnie nie czuje żadnego bólu jamy brzusznej. Dodatkowo czasem kiedy czuję potrzebę wyróżnienia czasem poci mi się odbyt.

Tagi publikacji: zespół jelita drażliwego, IBS, ból podbrzusza, hemoroidy

Lekarz:

Dolegliwości, które u Pana występują rzeczywiście mogą świadczyć o zespole jelita drażliwego (IBS), szczególnie przy braku odchyleń w badaniach dodatkowych, przemawia za tym również nasilenie objawów pod wpływem stresu i ustąpienie bólu podbrzusza po defekacji. Mogą się na to jeszcze nakładać zaburzenia mikrobioty jelitowej (jest to częste u pacjentów z IBS), powodujące m.in. uczucie przelewania w brzuchu. Z kolei, przyczyną obecnością krwi w stolcu i na papierze toaletowym są najpewniej hemoroidy, natomiast spadek masy ciała wynika ze zmiany diety. Dla pewności, że krew w stolcu pochodzi z hemoroidów proponuję wykonanie rektosigmoidoskopii - jest to badanie które ocenia końcowy odcinek jelita grubego (tj, odbytnicę i esicę), trwa krótko i wymaga przygotowania wlewką doodbytniczą (Enema), która dostępna jest w aptece bez recepty, skierowanie na badanie można uzyskać od lekarza rodzinnego. W celu zminimalizowania pozostałych dolegliwości proponuję przyjmowanie preparatu ryfaksyminy w dawce 3x400mg przez 10 dni (receptę można również uzyskać od lekarza POZ), a następnie preparatu kwasu masłowego (np. Intesta/Debutir) 2x1 kaps przez 3 miesiące oraz probiotyku np. Alflorex 1x1 kaps przez 3 miesiące (oba dostępne bez recepty). Warto też pamiętać o spożywaniu regularnych posiłków, unikaniu przetworzonej żywności, produktów wzdymających, wypijaniu co najmniej 2 litrów wody mineralnej w ciągu doby oraz o codziennej aktywności fizycznej. Powinno to przynieść poprawę. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi