LekarzPomaga.pl - ROZLEGULOWANY UKŁAD POKARMOWY, CHORMONY.

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Rozlegulowany układ pokarmowy, chormony.

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,
Mam 33 lata i od jakiegoś czasu zaczęły mi wypadać włosy. Za poradą lekarza zaczałem stosować lek o nazwie PROPECIA (1 mg finasterydyl). Powoduje on zahamowanie działania pochodnej testosteronu - dihydrotestosteronu powodującego wypadanie włosów. Po miesiącu od rozpoczęcia przyjmowania leku zaczałem się "zaokraglać" w okolicy brzucha, pojawiła się oponka i uczucie, jakby zebrała mi sie woda pod skórą, bo raczej to nie był tłuszcz. Z tego co ustaliłem to pod wpływem rozregulowania hormonów prawdopodobnie organizm zaczał zatrzymywać wode. Po jakimś czasie ta dolegliwosć ustapiła (dodatkowo zastosowałem suplement powodujący usuwanie nadmiaru wody z organizmu - Hydrominum). Włosy przestały wypadać, ale przestraszylem się troszkę tych skutków ubocznych - dodatkowo znaczny spadek potencji i zrezygnowałem po 3 miesiącach stosowania PROPECI. Gdy odstawiałem ten lek, wszystko wydawało sie być w ruwnowadze (nawet lekko wyszczuplałem i miałem dobra przemianę materii - nic niepotrzebnego nie odkładało się w organizmie). Po około miesiącu od odstawienia PROPECI wyskoczył mi trądzik na twarzy. Po około 2 tygodniach zaczął znikać. Dodatkowo w tym czasie zaczałem przyjmować (pić rozpuszczony z woda) pyłek kwiatowy, gdyż ktoś powiedział mi, że to cudowne pozywienie i naturalny lek na wiele dolegliwości, dodaje też energii. W tym momencie zauwazyłem, że pojawił się znów "brzuszek" , pojawiła się oponka dookoła i lekko przybrałem na wadze, a teraz coś dziwnego sie dzieje z układem pokarmowym, bo ciągle mam uczucie pełnego brzucha (nawet po zjedzeniu przysłowowego jabłka) i to jest bardzo nieprzyjemne uczucie - nigdy czegoś takiego nie miałem. Po zjedzeniu zwykle po krótkim czasie przestawałem czuć parcie w brzuchu i nie był on wypukły jak jest teraz. Bardzo dziwnie się z tym czuję i to jest moje pytanie..... co sie dzieje...? Czy to wina hormonów, które jeszcze się nie wyregulowały (nie przyjmuję już PROPECI od 2 miesięcy lub może takie skutki wystapiły po przyjmowaniu pyłku kwiatowego (w co wątpię, bo już go nie stosuję od 10 dni i nadal mam to uczucie pełnego brzucha po zjedzeniu nawet małej ilości pokarmu). Co zrobić żeby wszystko wróciło do normy... jakieś leki na wyregulowanie hormonów...?
Dziękuję i pozdrawiam.

Lukasz



TAK NA MARGINESIE PONIŻEJ SKŁAD PYŁKU KWIATOWEGO:
Węglowodany - to przede wszystkim fruktoza, glukoza, maltoza, oraz w mniejszej ilości: arabinoza, ryboza, izomaltoza i wiele innych.
Tłuszcze. W pyłku wyodrębniono 12 kwasów tłuszczowych, między innymi: kwas palmitynowy, linolowy, linoleowy, arachidonowy.
Białka W pyłku wykryto 32 aminokwasów. Są to: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, walina, alanina, prolina, seryna, histydyna, glicyna i inne. Zawartość aminokwasów w pyłku dochodzi do 12%.
Składniki mineralne. Pyłek jest bogaty w wiele składników mineralnych: makroelementów i mikroelementów. Wyodrębniono: potas, fosfor, wapń, magnez, sód, krzem, mangan, żelazo, miedź, cynk, jod, selen i inne.
Witaminy. W pyłku pszczelim zidentyfikowano następujące witaminy: A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, kwas foliowy, inozytol, biotynę, kwas pantotenowy, kwercytynę.
Inne składniki. Enzymy: amylaza, inwertaza, fosfatazy, peroksydazy i inne, których stwierdzono 42. Kwasy organiczne: jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, winowy, szczawiowy, bursztynowy, i wiele innych.

Informacje dodatkowe:

Przyjmowany Lek - PROPECIA, suplement HYDROMINUM.

Tagi publikacji: rozregulowany układ pokarmowy, żołądek, brzuch, dieta

Lekarz:

Witam, myślę, że obecne dolegliwości brzuszne nie mają żadnego związku ze stosowaniem Propeci zwłaszcza, że po takim czasie od odstawienia leku równowaga hormonalna powinna wrócić już do normy. Co do tego pyłku kwiatowego to skład jest dość bogaty i nie można wykluczyć, że któryś ze składników wpływa negatywnie na perystaltykę jelit - proponowałabym nadal go nie stosować i poczekać jeszcze kilka tygodni i wtedy zobaczy Pan, czy sytuacja poprawi się.
Natomiast w przypadku takich dolegliwości warto udać się do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu (morfologia, CRP, OB, elektrolity, glukoza, transaminazy, GGTP, fosfataza zasadowa, bilirubina, amylaza, mocznik, kreatynina, badanie ogólne moczu) oraz USG jamy brzusznej. Jeśli wyniki będą prawidłowe to widoczne przyczyną są zaburzenia czynnościowe jelit, a nie jakieś poważniejsze schorzenia. Proponuję również spróbować zakupić w aptece preparat na wzdęcia (Espumisan, Espumax, itp.), jakiś probiotyk (Lacidofil, Trilac, Enterol, itp) oraz zwrócić uwagę na swoją dietę - posiłki powinny być regularne, często a mniejsze porcje, lekkostrawne. Myślę, że to powinno pomóc. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi