LekarzPomaga.pl - ŚLUZ W ODBYCIE

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Śluz w odbycie

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam serdecznie,
Od kilku mcy zauważyłam , że wraz ze stolcem zaczął pojawiać się śluz. Początkowo sądziłam, że to może po prostu upławy wylatują w momencie parcia. Jednak od kilku tygodni zaczęłam bardziej zwracać na to uwagę z racji tego, że czuję parcie na stolec a zamiast stolca wypuszczam tylko gazy i ten śluz. Jest on gęsty i ma miodowy kolor, czasami żółto- przeźroczysty. Obecnie jest on już kilka razy dziennie czyli tyle ile czuję, że muszę się wypróżnić a nic nie wychodzi. Mało tego, mam wrażenie , że stolec wychodzi i w momencie parcia boli mnie macica a z otworu odbytniczego widać jakby coś czerwonego , gąbczastego chciało wyjść. To nie boli i nie jest twarde ale prząc wypycha się na zewnątrz a potem chowa. Caraz częściej boli mnie brzuch tak jak podczas menstruacji ale tłumaczę to sobie tymi parciami. Nie mniej jednak wszystkie objawy z dnia na dzień narastają. Jeśli już jednak to nie jest fałszywy alarm i i uda mi się wyróżnić, to stolec jest w normalnym kolorze. Częściej też wychodzą tzb " bobki" , dziś natomiast stolec był zbity ale cieńki jak nigdy dotąd.

Załączniki:
Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć coś więcej na temat bólów brzucha (gdzie są zlokalizowane, czy znajdują się w jednym miejscu czy gdzieś promieniują, czy zmniejszają się po oddaniu stolca, czy mają związek z posiłkami?), czy poza wymienionymi objawami występują również: spadek masy ciała, gorączka, obecność świeżej krwi w stolcu lub na papierze toaletowym, biegunka, zaparcia ? Czy wiąże Pani z czymś nasilenie się tych objawów np. ze stresem, dietą ? Czy miała Pani do tej pory wykonane jakieś badania ? jeśli tak to jakie ? proszę o ich załączenie. Czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe i przyjmuje jakieś leki? jeśli tak to jakie ?

Użytkownik:

Ból brzucha czasem jest na wysokości pępka, czasem całkiem na dole brzucha. Jeżeli już zrobię kupę to brzuch mnie nie boli tylko macica. Diety nie zmieniałam- od dawna jem to samo. Zażywam od ponad roku leki antydepresyjne ( Fluoxrdin) ale brałam je już kilka lat temu i nic mi nie polegało. Jestem ogólnie bardzo nerwową osobą w zasadzie odkąd pamiętam. Inne objawy jakie mam to wzięty brzuch momentami, nietrzymanie gazów( spora ilość w ciągu dnia) , bardzo śladowe ilości krwi na papierze, waga owszem się zmniejszyła ( ok 5kg w ciągu 3-4 mcy). Badań jak ns razie nie miałam robionych ponieważ szczerze powiedziawszy tutejsi lekarze nie zadają zbyt wielu pytań a i lepiej pierw dowiedzieć się czegoś w ojczystym języku.

Tagi publikacji: śluz w odbycie, gazy, bóle podczas oddawania stolca, zespół jelita drażliwego, IBS, choroba hemoroidalna, hemoroidy

Lekarz:

Wspomniane przez Panią dolegliwości, takie jak wzdęcia, bóle brzucha, zwiększone oddawanie gazów, "bobkowate stolce" czy obecność śluzu w stolcu mogą występować w zespole jelita drażliwego (IBS), który należy do zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, a jego przyczyną jest nieprawidłowa motoryka jelit, przy czym nie stwierdza się żadnych zmian organicznych (np. uszkodzenia jelita czy guza), a związane z tą chorobą dolegliwości może nasilać lub powodować stres. Obecność śluzu w kale może współwystępować również w niektórych schorzeniach odbytu, takich jak np. choroba hemoroidalna. Z kolei, obecność świeżej krwi na papierze i wspomniane przez Panią w pytaniu "coś czerwonego , gąbczastego" wychodzącego podczas parcia to prawdopodobnie właśnie guzek krwawniczy odbytu, zwany również hemoroidem. W związku z tym, że do tej pory nie miała Pani wykonywanych żadnych badań, proponuję w pierwszej kolejności wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (morfologia, jonogram, kreatynina, CRP, ALT, AST) oraz usg jamy brzusznej, a także z uwagi na to, że u kobiet w przypadku zwiększonej ilości śluzu w kale trzeba wykluczyć obecność upławów oraz z uwagi na wspomniane bóle brzucha wskazana jest konsultacja ginekologiczna, a następnie wraz z wynikami badań i konsultacji proszę udać się do lekarza rodzinnego lub gastroenterologa celem ustalenia dalszego postępowania. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi