LekarzPomaga.pl - STOSOWANIE LEKU XIFAXAN PRZY WZW T. C ORAZ INNYCH SCHORZENIACH

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Stosowanie leku Xifaxan przy WZW t. C oraz innych schorzeniach

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Pacjent, mężczyzna lat 62 , rozpoznanie:

Pozapalna marskość wątroby t. C, małopłytkowość wtórna, niewyrównana cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek, niewydolność krążenia mózgowego, stan po udarze niedokrwiennym mózgu z niedowładem kończyn lewych, stan po krwotocznym zapaleniu błony śluzowej żołądka.

W analizie moczu glukwoza 50mg/dl, pozostałe parametry bez zmian. Posiew moczu : wyhodowano 10/3 cfu/ml Staphylococcus spp.- CNS.
Obecna krew utajona w kale.

Pół roku temu zalecono stosowanie leku Xifaxan 2x 2 tabletkize względu na encefalopatie. Choroba ustała. Lek pozostał w zaleceniach wraz z:

Hepa - Merz
Spironol
Furosemidum
Controloc
Insulinoterapia

Ze względu na utrzymujące się niskie wartości ciśnienia tętniczego odstawiono leki przeciwnadciśnieniowe ( Amlozek, Tritace).

Leczenie endoskopowe w Oddziale Hepatologii Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej Wątroby ( termin nieznany).

Pacjent czuje się źle, jest osłabiony.
Zaobserwowano, że gdy pacjent przerwał przyjmowanie leku (podczas hostpitalizacji) poczuł się lepiej.


Czy kontynuować przyjmowanie leku jak w zaleceniach?
Czy podać pozostałe wyniki badań (morfologia, profil glikemii, gazometria) ?

Tagi publikacji: marskość wątroby, wątroba, posiew moczu, osłabienie, encefalopatia, Xifaxan

Lekarz:

Witam, w przypadku uszkodzenia wątroby z towarzyszącą encefalopatią stosowanie Xifaxanu zgodnie z zaleceniami jest nadal konieczne. Do encefalopatii w przebiegu marskości wątroby dochodzi w wyniku gromadzenia w organizmie wielu toksycznych substancji, których niewydolna wątroba nie jest w stanie się pozbyć. Aby zmniejszyć gromadzenie tych toksyn należy między innymi zmniejszyć ilość bakterii jelitowych i właśnie w tym celu podaje się miejscowo działające antybiotyki, takie jak Xifaxan. Powoduje on, że stężenie toksyn we krwi(między innymi amoniaku) w znacznym stopniu się obniża i z pewnością między innymi ten lek przyczynił się do poprawy stanu pacjenta i zmniejszenia objawów encefalopatii. Niestety należy go stosować na stałe, aby efekt się utrzymywał - tak więc stanowczo odradzam odstawianie leku na własną rękę. Ponadto myślę, że złe samopoczucie pacjenta nie jest związane z jego stosowaniem, bo dość rzadko powoduje on działania niepożądane. Myślę, że wynika ono z licznych ciężkich chorób, na które pacjent cierpi i odstawienie leku jedynie pogorszy jego stan. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi