LekarzPomaga.pl - UKŁAD POKARMOWY, BÓLE BRZUCHA, ZGADA, NIESZCZELNOŚĆ ROZWORU PRZEŁYKOWEGO

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Układ pokarmowy, bóle brzucha, zgada, nieszczelność rozworu przełykowego

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

od jakiegoś czasu boli mnie brzuch po lewej stronie. Czasem boli wyżej czasem niżej. Niekiedy jest to porostu dyskomfort a nie ból. Lekarz wysłał mnie na gastroskopie po jej zrobieniu lekarz kazał mi brać dwa razy dziennie proprazol max 40g jednak nie poprawia się stan. Mam biegunkę a ostatnio znalazłem w duży kawał ogórka dzisiaj po wypróżnieniu znalazłem skórki z pomidorów.W załączeniu wynik gastroskopii. Wyniki krwi mam idealne. W stolcu nie było halibakterii pylori ani żadnych bakterii generalnie wszystkie wyniki moczu krwi kału są ok. Waga jest okej nic się nie zmienia. W brzuchu nie ma wyczuwalnych żadnych guzów takie.

Informacje dodatkowe:

miałem wcześniej kolonoskopie ( 2 lata temu i wynik był ok ) z powodu problemu z wymiotami wiecznie mi sie odbijało jedzenie ale bo zażyciu leków mi przeszło.

Załączniki:
ocenzurowane.jpg - Układ pokarmowy, bóle brzucha, zgada, nieszczelność rozworu przełykowego
Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć czy występują jakieś czynniki nasilające/łagodzące wspomniane przez Pana dolegliwości ? jeśli tak, to jakie ? Jeśli chodzi o biegunkę, to ile stolców na dobę występuje ? czy są tam jakieś domieszki, np. krew lub śluz ? Czy ból brzucha gdzieś promieniuje, czy występuje w jednym miejscu ? Czy zauważył Pan u siebie takie objawy jak: wzdęcia, bóle głowy, uczucie "przelewania" w brzuchu ? Czy miał Pan wykonane usg jamy brzusznej ? Proszę o załączenie wyniku kolonoskopii sprzed 2 lat oraz wyników badań (moczu, krwi, kału), o których Pan wspomniał w pytaniu.

Użytkownik:

niekiedy jak coś zjem to ból jest mniej intensywny,niekiedy w ogolę go nie czuje ale to nie jest taki ból którego nie da się wytrzymać. Bardziej jakiś dyskomfort który jest czasem większy czasem mniejszy. np.

Dzisiaj 4 stolce ale takie płynne,
Jak jem wybitnie zdrowo to kupa po kilku dnia jest normalna ale jak tylko zjem coś mniej zdrowego to odrazu biegunka. Na papierze toaltetowym widoczny śluz.Ból nie promieniuje. Niekiedy boli po lewej niekiedy po środku.Przelewania w brzuchu zdarzają ale bardzo rzadko. Często puszczam gazy. Miałem tą kolonoskopie 2014 ( czas szybko leci.Przepraszam.) Operacje miałem dlatego ze jelito mi się zrosło w pierwszym dniu życia i nie oddałem smółki. Co Pani myśli o tej gastroskopii ? może to być przyczyna ?

Załączniki:
ocenzurowane.jpg - Układ pokarmowy, bóle brzucha, zgada, nieszczelność rozworu przełykowego
ocenzurowane.jpg - Układ pokarmowy, bóle brzucha, zgada, nieszczelność rozworu przełykowego

Tagi publikacji: zgaga, bóle brzucha, nieszczelność wpustu, biegunka

Lekarz:

Jeśli chodzi o aktualną gastroskopię, to stwierdzono w niej przepuklinę rozworu przełykowego przepony oraz nieszczelność wpustu, co może dawać takie objawy jak zgaga czy uczucie cofania się spożytego wcześniej pokarmu. Opisano tam również pokrytą żółcią, nieregularnie przekrwioną błonę śluzową w żołądku - to przekrwienie może być spowodowane obecnością tej właśnie żółci i niekoniecznie wynikać np. ze stanu zapalnego, dlatego też zgodnie z zaleceniem proszę odebrać wynik badania histopatologicznego pobranych podczas gastroskopii wycinków i w zależności od tego jaki będzie opis badania należy podjąć decyzję czy kontynuować przyjmowanie Polprazolu czy lek odstawić. Uważam jednak, że zmiany opisane w gastroskopii nie są przyczynami Pańskich objawów, szczególnie, gdy nie odczuwa Pan poprawy po otrzymanym leku (Polprazol Max). Dolegliwości, o których Pan wspomina, czyli bóle brzucha, biegunki mogą mieć różne podłoże. Należy w tej sytuacji, celem diagnostyki różnicowej, wykonać badania w kierunku celiakii oraz badania oceniające zewnątrzwydzielniczą czynność trzustki, a także badanie ogólne kału oraz badanie stolca na obecność resztek pokarmowych. Warto wykonać również badania krwi, takie jak: morfologia, jonogram, CRP, ALT, AST, GGTP, ALP, bilirubina całkowita, kreatynina, amylaza w surowicy i w moczu oraz lipaza. Proponuję też powtórzyć usg jamy brzusznej, ponieważ w poprzednim badaniu nie udało się ocenić trzustki z uwagi na dużą ilość gazów. Równie dobrze, Pana dolegliwości mogą mieć podłoże czynnościowe, tzn. takie, gdzie nie znajduje się żadnej istotnej przyczyny zgłaszanych objawów, jednak postawienie takiego rozpoznania wymaga wykluczenia innych, możliwych przyczyn. W Pana sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się wraz ze wszystkimi dotychczas wykonanymi wynikami badań, w tym również wynikiem wycinków pobranych podczas gastroskopii, do gastroenterologa, który po zbadaniu Pana i po analizie dokumentacji zweryfikuje konieczność przyjmowania Polprazolu, a także zleci dodatkowe badania (większość wskazanych przeze mnie wyżej badań nie jest dostępna w koszyku lekarza rodzinnego) i na ich podstawie włączy potem leczenie. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi