LekarzPomaga.pl - UKŁAD POKARMOWY, BÓLE, WZDĘCIA, BURCZENIE.

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Układ pokarmowy, bóle, wzdęcia, burczenie.

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Od tygodnia mam wzdęcia, burczenie z lewej strony pod żebrami, czasami towarzyszy również lekki, niebolący ucisk pod lewym żebrem.
Od dwóch dni doszedł ból brzucha który jest mniej więcej zaraz pod mostkiem w górnych częściach. To co najbardziej zwróciło na mnie uwagę to że stolec był pokryty pasemkami czerwonej krwi. Stolec o zabarwieniu żółtym jednolitej strukturze. Przyznam ze jestem zdenerwowany cala sytuacja i jestem obecnie na statku gdzie mam mały dostęp do rożnych badan. Wracam do domu za dwa tygodnie i jestem umówiony wstępnie na kolonoskopie czyli licząc od dzisiaj są to 2.5 tygodnia. Czy mogę poczekać jeszcze tyle czasu czy lepiej wracać do domu i przełożyć wizytę na wcześniejszą. Nie jestem pewny co to może być, czy może Pani Doktor trochę przybliżyć co może być powodem tych wszystkich objawów.

Informacje dodatkowe:

1.5 roku temu miałem podobne dolegliwości które trwały około 3 tygodnie. Miałem robiona gastroskopie z dwunastnica i wszystko było w normie z lekkimi przekrwieniami na żołądku. Helikobakter wykluczony. Miałem badanie USG gdzie wykazało na jelicie cienkim pogrubiona ściankę na odcinku około 10 cm. Miałem badania laboratoryjne i wszystko było w normie razem z markerami nowotworowymi. Na Jelicie cienkim na wspomnianym odcinku był stan zapalny. Gastroenterolog zauważył w USG refluks, jelito drażliwe i w sanepidzie wykryto ilości Candida. Po lekach na candide wszystko przeszło aczkolwiek dosyć często miałem rozwolnienie. Przez pewien czas piłem dużo ziela piolunu i była znaczna poprawa teraz natomiast doszła jeszcze krew w stolcu.

Lekarz:

Witam serdecznie, czy dolegliwości, o których Pan wspomina pojawiły się samoistnie czy coś je wywołało ? jeśli tak, to co ? Czy ból brzucha znajduje się w jednym miejscu, czy gdzieś promieniuje ? Czy jest coś co nasila lub redukuje dolegliwości ? Jeśli chodzi o obecność krwi w kale, czy znajdowała się ona na powierzchni stolca czy była z nim zmieszana ? Czy zauważył Pan to po raz pierwszy czy może wystąpiło już wcześniej ? Czy zauważył Pan u siebie w ostatnim czasie spadek masy ciała ? Czy choruje Pan na jakieś choroby przewlekłe i przyjmuje jakieś leki ? jeśli tak, to jakie ?

Użytkownik:

dolegliwości się zaczęły kiedy jakieś 3 tyg temu przez kilka dni wypijałem 2 puszki coli. Zazwyczaj unikam takich napojów. Teraz pije tylko zielone herbaty i lekka dietę. Krew znajdowała się na powierzchni stolca. Wydaje mi się że już wcześniej pojawiła się również krew na stolcu chociaż przyznam że nie obserwowałem wnikliwie. Masa ciała utrzymuje się w miejscu ani nie tyje ani nie chudnę. Chociaż od.zawsze było łatwiej mi zjeść parę kg nic przytyć. Nie chorowałem na żadna chorobę przewlekła. 1.5 roku temu brałem silny antybiotyk na stan zapalny zęba i objawy się rozpoczęły. 1 rok temu brałem lekki przeciw candida przez 3 tygodnie. od wielu miesięcy nie biorę żadnych leków. Ból brzucha jest w środkowej części jakieś 3 cm pod mostkiem. Od 3 tygodni prowadzę nocny tryb życia ze względu na moją pracę. Wcześniej przed nasilającymi się objawami z samego rana kiedy wypijałem na czczo kawę miałem wodnista biegunkę. Były to jednorazowe przypadki.

Tagi publikacji: ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zaburzenia czynnościowe, krew w stolcu

Lekarz:

Opisywane przez Pana dolegliwości mogą wynikać z tzw. zaburzeń czynnościowych, polegających na nieprawidłowym funkcjonowaniu motoryki przewodu pokarmowego, które mogą być następstwem między innymi: nieprawidłowego stylu życia, w tym nieodpowiedniej diety czy zaburzeń mikrobioty jelitowej, do których mogła przyczynić się wspomniana przez Pana antybiotykoterapia. Z kolei, najczęstszą przyczyną obecności świeżej krwi na powierzchni stolca są hemoroidy, a tego typu objaw (krew na powierzchni stolca) może pojawiać się szczególnie w sytuacji, gdy stolec jest zbity lub są trudności z jego wydaleniem. Uważam, że na chwilę obecną kolonoskopia nie jest niezbędna. Proponuję po powrocie udanie się do lekarza rodzinnego, celem przeprowadzenia badania fizykalnego, wykonanie w pierwszej kolejności USG jamy brzusznej, a także przyjmowanie przez 2 miesiące preparatów wpływających na pracę przewodu pokarmowego i modyfikujących mikroflorę jelitową (np. Debretin 100 mg 3x1 tabl przed posiłkiem, Debutir 2x kaps, pierwszy lek dostępny jest na receptę, którą można otrzymać od lekarza POZ) oraz zmianę stylu życia, tzn. regularne posiłki (4-5 w ciągu dnia, w odstępach 3-3,5 godziny), unikanie tłustych, obfitych pokarmów, żywności przetworzonej, napojów gazowanych, alkoholu, wypijanie co najmniej 2 litrów wody mineralnej, spożywanie codziennie warzyw i owoców oraz w miarę możliwości codzienną aktywność fizyczną. Dopiero w przypadku braku poprawy należy rozważyć wykonanie kolonoskopii. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi