LekarzPomaga.pl - WĄTROBA, KWAS MOCZOWY, ASPAT, ALAT

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Wątroba, kwas moczowy, aspat, alat

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry. Mam 30 lat, 188cm wzrostu, 100 kg. Zgłosiłem się do lekarza rodzinnego z bólem okolicy prawej nerki, uczuciem pełności i rozpierania w okolicach lędźwiowych. Lekkie osłabienie, bóle głowy. Brak gorączki. Lekkimi nudnościami, mdłościami. Badanie moczu, osadu, morfologia, ob, kreatynina, eGFR, mocznik, ACR, kortyzol, sód, potas, wapń, fosfor, białko całkowite - w normie. Kwas moczowy 7,6 mg/dl. Usg jamy brzusznej uwidoczniło powiększoną wątrobę AP 160mm, jednorodną bez cech stłuszczenia, reszta ok. Po dodatkowych badaniach bilirubina i ggtp w normie, ale alat 59,6 aspat 49, "uwaga hemoliza". Lekarz zalecił kontrolę za 3 miesiące i zalecił Heparegen 100mg 2x1 przez 50 dni.
Ponieważ wraz z żoną bardzo uważamy by nasza dieta była zróżnicowana oraz bogata w warzywa i owoce, nie spożywamy żywności przetworzonej z dodatkami chemii, nie pijemy alkoholu nawet okazyjnie, nie używamy paracetamolu, jestem dość zaniepokojony, mimo, że wyniki na tragedie nie wskazują. Czy powinienem zrobić jakieś dodatkowe badania, i w końcu jaka może być przyczyna takiego stanu rzeczy?
Z wyrazami szacunku,
[..usunięte przez administratora..]

Informacje dodatkowe:

2017 rok wycięcie migdałków podniebiennych.
na stałe przyjmuję:
Sectral 200mg 1x1
Xyzal 5mg 1x1
Avamys 2 dawki do każdego nozdrza
Mirtor 15mg 1x1
Faxolet ER 75mg 1x1
Heparegen 100mg 2x1 (od dzisiaj)

Kwas moczowy 7,6
aspat 49
alat 59,6
hemoliza

Tagi publikacji: zapalenie wątroby, ból nerki, mdłości, podwyższone ALT, AST, Mirtor, Faxolet

Lekarz:

Szanowny Panie, powiększenie wątroby i podwyższone wartości ALT, AST mogą być skutkiem działania niepożądanego przyjmowanych leków, głównie Mirtoru i Faxoletu.
Wartości nie są znacznie przekroczone, więc nie ma potrzeby odstawiania leków, ale na pewno warto monitorować ich wyniki.
Jeśli zaś chodzi o inne badania, ewentualnie można wykonać diagnostykę w kierunku wirusowych zapaleń wątroby. Choć w Pana przypadku raczej na pewno mają taki wpływ wspomniane leki.
Proponuję stosować zalecone przez lekarza leki i zgodnie z zaleceniem wykonać badania kontrolne.
Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi