LekarzPomaga.pl - WIELKIE PODBRZUSZE, PROBLEMY Z JELITAMI

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Wielkie podbrzusze, problemy z jelitami

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Jackowska

Specjalista medycyny rodzinnej oraz endokrynolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam mam pytanie ponieważ od paru dni mam tak że rano gdy wstaje mój brzuch i podbrzusze robią się jak balon , napuchnięte nawet jeśli nic jeszcze nie zjem to i tak ten brzuch i podbrzusze robią się wielkie i tak praktycznie do nocy bo jak rano wstaje to ten brzuch i podbrzusze wydaje mi się że są normalne ale po chwili właśnie robią się tak jakby wzdęte ale przy ucisku są miękkie i robi się to wtedy jak nawet nic nie zjem i nic nie wypije ,po prostu tak jakby robiły się jak balon same z siebie , czasem tylko są twarde przy ucisku, kłopotów z wypróżnianiem raczej nie mam , co to może oznaczać ? Że to podbrzusze i brzuch robią się wielkie same z siebie a nie po zjedzonym posiłku ? I co może oznaczać to że mimo że ten brzuch i podbrzusze są napuchnięte jak balon , wzdęte to przy tym czasem są miękkie a czasem twarde ?

Tagi publikacji: problemy z jelitami, wielkie podbrzusze, brzuch, brzuch balon, wzdęty brzuch

Lekarz:

Witam
Nie jestem w stanie stwierdzić z całą pewnością przyczyny Pani dolegliwości bez uprzedniego badania jak i dokładnego wywiadu oraz ewentualnych badan dodatkowych. Najczęstszą przyczyną twardego podbrzusza są problemy z jelitami jak zaparcia lub nadmiar gazów, ale mogą to być również pasożyty wewnętrzne czy obrzęk (czemu często towarzysza inne objawy).

Przyczyną zbierania się gazów w jelitach może być m.in spożywanie pokarmów ogólnie uznanych za gazotwórcze (fasola i inne rośliny strączkowe), zwiększone połykanie powietrza, np. podczas palenia papierosów, czy żucia gumy lub upośledzenie trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim np. polekowe. Dlatego warto byłoby to ograniczyć. Jeżeli opisanym przez Panią objawom nie towarzyszą inne jak krwawienia z przewodu pokarmowego, chudnięcie, silne biegunki lub zaparcia nie ma powodu do niepokoju. Wzdęcia są uciążliwe, ale zwykle nie prowadzą do poważnych powikłań. Mimo wszystko warto byłoby skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych schorzeń i wykonania badań dodatkowych jak USG jamy brzusznej. Pozdrawiam serdecznie

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi