Włos połknięcie - dostanie się do oskrzeli lub płuc obawa
Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii
Witam, mam parę pytań, bardzo dręczących mnie, a jako ze jestem nerwicowcem bardzo bardzo proszę o odpowiedzi :)
1) czy może niezauważalnie dostać się połknięty przez przypadek włos do krtani /tchawicy /oskrzeli czy zawsze byłby odruch kaszlu nawet w przypadku cienkiego włosa?
2) czy nawet najmniejsza ilość śliny, która wpadnie "nie w ta dziurkę" spowoduje kaszel, czy krtań jest tak wrażliwa?
3) czy z każdym przełknięciem (nawet przez przypadek samego włosa) przełykamy również trochę śliny? Czy jest możliwe, że przełkniemy coś bez śliny?
4) czy włos w tchawicy/ oskrzelu/ płucu da objawy jak inne ciało obce, czy jest za mały i może tam być niezauważony?
5) jakie badanie, czy mógł dostać się włos?
Obawy są o syna, który wyrwał mi kilka włosów i wsadził je do buzi, jest to dziecko, ale zamiast pediatry wole zapytać osobę doświadczona w problemach laryngologicznych, stad gorąca prośba o odpowiedzi na nurtujące wyżej pytania. Proszę o odpowiedzi, z góry dziękuje i pozdrawiam.
Witam serdecznie, proszę o informację czy aktualnie u dziecka występują jakieś objawy lub coś co Panią niepokoi ? Dlaczego sądzi Pani, że włos dostał się do dróg oddechowych ? proszę również o podanie wieku dziecka.
Witam, nie ma objawów, ale widziałam że wsadził do buzi garść wyrwanych mi włosów. W związku z tym zadałam te kilka pytań hipotetycznie, czy jest w ogolę taka możliwość by włos bez objawów dostał się gdzieś do płuc czy tchawicy, czy jednak byłyby objawy i na tej podstawie mogę być spokojna, że nic takiego się nie stało? Dziecko pól roku.
Tagi publikacji: włos w płucach, połknięcie włosa, ślina, odruch kaszlu, włos w krtani
Odpowiadając po kolei na zadane pytania:
1) cienki, pojedynczy włos prawdopodobnie może dostać się do dróg oddechowych nie dając żadnych objawów, jednak by się tam znaleźć musi zostać zaaspirowany, istnieje grupa ciał obcych, która pozostaje w drogach oddechowych pacjenta nie dając przez długi czas żadnych dolegliwości, natomiast połknięcie włosa spowoduje, że dostanie się on przez przełyk do żołądka, następnie do dwunastnicy, a potem wraz z pasażem jelitowym zostanie wydalony. Ponadto, zaaspirowanie garści włosów (jak podała Pani w odpowiedzi na pytanie dodatkowe) prawdopodobnie nie przebiegłoby bezobjawowo.
2) niestety nie znam dokładnej odpowiedzi na to pytanie, aczkolwiek uważam, że niewielka ilość śliny nie powinna powodować wspomnianych przez Panią dolegliwości, jednak może to zależeć od indywidualnej wrażliwości.
3) w warunkach fizjologicznych, wydzielanie śliny stanowi proces ciągły, nawet jeśli nie ma stymulacji istnieje coś takiego jak ślina spoczynkowa, a jej ilość wynosi 0,3-0,5 ml/min, poza tym jednym z zadań śliny jest zwilżanie tkanek jamy ustnej, tak by ułatwić trawienie a następnie przełykanie, w związku z tym z każdym przełknięciem przełykamy również trochę śliny. Sytuacją, w której można przełknąć coś bez śliny jest zespół suchości, zwany również zespołem Sjӧgrena, który cechuje się upośledzeniem czynności między innymi gruczołów ślinowych oraz łzowych.
4) odpowiedź na to pytanie, częściowo zawarta jest w odpowiedzi na pytanie pierwsze - istnieje możliwość, że pojedynczy włos w drogach oddechowych nie da żadnych objawów, natomiast mniej prawdopodobne jest, aby aspiracja garści włosów przebiegała bezobjawowo, w tej sytuacji mógłby pojawić się kaszel, mogą wystąpić również stany podgorączkowe, znacznie rzadziej obserwuje się kłopoty z oddychaniem.
5) pierwszym badaniem jakie należy przeprowadzić w przypadku podejrzenia ciała obcego w drogach oddechowych jest badanie przedmiotowe, należy osłuchać klatkę piersiową w celu poszukiwania zmian osłuchowych oraz ocenić ogólnie stan kliniczny pacjenta, dopiero na tej podstawie należy podjąć decyzję o wykonaniu badań dodatkowych. Badaniem, które umożliwia uwidocznienie i usunięcie ciała obcego jest bronchoskopia, jednak za każdym razem należy dobrze rozważyć wskazania do jej wykonania.
Proponuję w obecnej sytuacji obserwację dziecka, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów zgłoszenie się do lekarza, np. w okresie świątecznym pełniącego dyżur w Poradni Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Jeśli mimo braku dolegliwości w ciągu kilku dni, sytuacja z możliwym połknięciem/aspiracją włosa będzie stanowiła dla Pani powód do niepokoju, proszę udać się do lekarza rodzinnego, który zbada dziecko i rozważy ewentualne poszerzenie diagnostyki jeśli będzie taka konieczność. Pozdrawiam.