LekarzPomaga.pl - WYGLĄD KAŁU/ KREW W KALE (POMOC W INTERPRETACJI)

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Wygląd kału/ krew w kale (pomoc w interpretacji)

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, od jakiegoś czasu cierpię na raczej lekkie bóle brzucha, ciągły dyskomfort, uczucie pełności od ok 4-5 tyg. Wydaje mi się również, że straciłem na wadze w krótkim czasie ale nie jestem w stanie obiektywnie tego ocenić, czy to moja zmiana odżywiania czy nagły spadek o ok 4 kg, bez wyraźnej zmiany diety. Towarzyszy temu również częste oddawanie moczu, nieregularne stolce, zmieniony ich kolor i wygląd na luźne / cienkie, jasno brązowe, a ostatnio ciemni brązowe.

Starałem się zaobserwować czy występuje krew w stolcu i to jest właśnie moje pytanie, nie jestem w stanie ocenić czy jest to krew czy jakieś niestrawione resztki pokarmowe ( jak np pomidor itp), ma to kolor czerwony i jest gęsta substancją. Pozwalam sobie załączyć zdjęcia, bo nie potrafię tego ocenić samodzielnie.

Bardzo mnie to stresuję od tygodni i nie wiem czy powinienem natychmiast zgłosić się do szpitala.

Informacje dodatkowe:

Zapalenie pęcherza raczej wykluczone, wynik moczu normalny. Czekam na badanie krwi (9 września) i usg (czekam na skierowanie).

Załączniki:
Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć na czym polegała zmiana odżywiania ? co ma Pan na myśl mówiąc "nieregularne stolce"? proszę to sprecyzować. Jeśli chodzi o wygląd stolca, o którym Pan wspomniał to czy ma on luźną konsystencję czy jest cienki jak np. ołówek ? ile stolców występuje w ciągu doby ? gdzie zlokalizowane są bóle brzucha ? czy występują bolesne parcia na stolec ?

Użytkownik:

Dziękuję za odpowiedź. Od czasu kiedy wystąpiły objawy, musiałem długo czekać na pierwszą wizytę, prawie 2 tyg i w tym czasie bardzo się stresowałem całą sytuacją, jadłem nie mniej niż 3 posiłki dziennie, ok 1500-2000 kcal, nie mam dodatkowej aktywności fizycznej, sporadyczny treking raz w tyg. W sumie zmiana nie nastąpiła jeśli teraz o tym myślę, ale dużo stresu.

Częstotliwość wizyt w toalecie jest większa, stolec 3-4 razy dziennie, dość szybko po posiłku. Wcześniej nigdy tego nie doświadczałem. Nie spożywam dużej ilości błonnika, co mogłoby na to wpłynąć.

Stolec jest dość luźny, miękki, ale nie jest cienki jak ołówek ale cieńszy niż wcześniej.

Ból, bardziej dyskomfort odczuwam w głownie w dolnej prawej części brzucha. Czasami też po prawej ale nieznacznie wyżej. Czasami to uczucie jest w innych częściach brzucha ale zawsze w dolnej części.

Raczej nie występują bolesne parcia ( w każdym razie nie systematycznie, może zdarzyło się jeden raz) ale od kilku dni odczuwam lekkie pieczenie w tamtym rejonie po wizycie w toalecie.

Tagi publikacji: krew w stolcu, czerwona maź w kale, kupa z krwią, brązowy stolec, luźne stolce

Lekarz:

Na podstawie zamieszczonych przez Pana zdjęć trudno jednoznacznie określić czy jest to krew czy nie, z reguły w przypadku domieszki krwi w stolcu jest jej więcej niż na zdjęciu, tutaj mogą być to równie dobrze niestawione resztki pokarmowe. Można to zweryfikować wykonując badanie per rectum (palcem przez odbyt) - badanie to może przeprowadzić każdy lekarz, również lekarz rodzinny i powinno być ono wykonane u każdego pacjenta z podejrzeniem obecności krwi w stolcu, można dzięki temu wykryć m.in. żylaki odbytu, które mogą być przyczyną tego typu dolegliwości. Należy również wykonać morfologię - w przypadku obecność krwi w stolcu od około 5 tygodni powinna wystąpić anemizacja (obserwujemy w morfologii spadek poziomu hemoglobiny, niekiedy również erytrocytów i hematokrytu). Spadek masy ciała może być spowodowany stresem i wynikającą z tego zmniejszoną kalorycznością posiłków, natomiast pieczenie w okolicy odbytu może być spowodowane zwiększeniem ilości oddawanych stolców. Niemniej jednak należy to wszystko sprawdzić. Proponuję rozpocząć diagnostykę od usg jamy brzusznej z oceną jelit oraz wykonania badań laboratoryjnych (morfologia, CRP, kreatynina, jonogram, ALT, AST, GGTP, ALP, bilirubina). Proszę również obserwować stolec, czy nie znajduje się w nim krew, a jeśli tak to czy występuje ona na powierzchni stolca czy może jest zmieszana z masami kałowymi i zwracać uwagę czy krew nie pojawia się na papierze toaletowym. W przypadku braku odchyleń w wymienionych wyżej badaniach i utrzymywania się dolegliwości do rozważenia wykonanie badania RS (rektosigmoidoskopia) - jest to badanie endoskopowe oceniające końcowy odcinek jelita grubego, a dokładnie odbytnicę oraz esicę. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi