LekarzPomaga.pl - WYNIK GASTROSKOPII, ZGAGA, ODBIJANIE, DUSZNOŚCI, CHOROBA REFLUKSOWA PRZEŁYKU

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Wynik gastroskopii, zgaga, odbijanie, duszności, choroba refluksowa przełyku

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam zrobiłem gastroskopię wynik badania
Przełyk z dwiema krótkimi nadżerkami nad linią Z. Wpust luźny. Linia Z zatarta , położona na górnych brzegach fałdów żołądkowych, 42 cm od siekaczy. Jeziorko obfite, z domieszką żółci. Ściany żołądka podatne na insuflację powietrzem. Błona śluzowa żołądka regularnie ufałdowana, w okolicy podwpustowej od strony sklepienia przekrwiona, z wybroczynami, krwawliwa, wpuklająca się do przełyku w trakcie badania. W części antralnej ogniskowo zaczerwieniona, z drobnymi płaskimi nadżerkami, pokrytymi hematyną. Odźwiernik drożny. Opuszka dwunstnicy zniekształcona z zredukowanym świetle z pojedynczymi płaskimi nadżerkami. Część zstępująca dwunastnicy niezmieniona.
wnioski : zniekształcenie i zapalenie nadżerkowe opuszki dwunastnicy . Gastropatia rumieniowo-nadżerkowa –krwotoczna. Niedomoga wpustu . Wypadanie żołądkowo-przełykowe , refluksowe zapalenie przełyku (St A wg kl z L-A) test urazowy na helikobakter dodatni .
Mam 39 lat , dostałem na 14 dni Metronidazol 500mg /rano i wieczorem , Amotaks 1g / rano i wieczorem oraz Emanera 40mg (raz dziennie) , skończyłem brać antybiotyki a nadal czuję zgagę , odbijanie i duszności , minęły bóle brzucha i wzdęcia , dodam że nie piję alkoholu , nie palę i nie naużywam leków przeciwbólowych , problemów kardiologicznych nie mam , proszę o poradę .

Informacje dodatkowe:

od 10 niedoczynność tarczycy i hashimoto przyjmuję obecnie euthyrox 112 codziennie

Tagi publikacji: Wynik gastroskopii, zgaga, odbijanie, duszności, choroba refluksowa przełyku

Lekarz:

Witam serdecznie, antybiotyki nie wpływają na odbijanie i zgagę, dlatego nie czuje Pan poprawy po ich stosowaniu jeśli chodzi o te dolegliwości. Są to objawy, które wynikają z choroby refluksowej przełyku, jej następstwem jest również stwierdzane w gastroskopii refluksowe zapalenie przełyku, które wymaga stosowania inhibitora pompy protonowej przez 8 tygodni, brak poprawy w Pana przypadku wynika najprawdopodobniej z tego, że stosował Pan ten lek zbyt krótko. Proponuję w tej sytuacji kontynuowanie przyjmowania preparatu Emanera 40 mg 1x1 rano, na czczo, pół godziny przed posiłkiem jeszcze przez 6 tygodni, a także stosowanie diety, której główne założenia to: spożywanie regularnych posiłków, o małej objętości, unikanie tłustych, obfitych pokarmów, ostrych przypraw i potraw, owoców cytrusowych, mocnej kawy, herbaty, napojów gazowanych, proszę również pamiętać, że ostatni posiłek powinien być spożyty co najmniej 3 godziny przed snem. Dodatkowo, można stosować tzw. preparaty o działaniu osłonowym, dostępne bez recept np. Gaviscon 3x10 ml po posiłkach lub Esoxx One z kwasem hialuronowym 3x1 saszetka po posiłku ( preparaty można stosować dodatkowo przed snem, jeśli objawy występują też w nocy, po ich przyjęciu nie należy spożywać pokarmów przez około 2 godziny). Stosowanie się do w/w zaleceń powinno pomóc. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi