LekarzPomaga.pl - WYNIKI BADAŃ BIOPSJI (GASTROSKOPIA), CZY TO CELIAKIA?

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Wyniki badań biopsji (gastroskopia), czy to celiakia?

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień Dobry,
Niedawno przebyłem gastroskopię. Pobrano mi dwie próbki 1) XII-ca celem oceny kosmków.
Wynik : Duodenitis chronica minimalis wg Marsh : "1". 2) Linia Z - dwie drobne nadżerki długości poniżej 5 mm Wynik: Obraz nie wyklucza: "short Barret" 

Czy to jest celiakia, choroba otrzewna?? Czy muszę rezygnować z glutenu ? 
Proszę o komentarz i dalsze rekomendacje toku postępowania. Co z nadżerkami, co to jest powinienem się martwić ?

Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć z jakiego powodu była wykonana gastroskopia ? proszę o załączenie jej wyniku. Czy miał Pan wykonane przeciwciała w kierunku celiakii ? Jeśli tak, to również proszę o załączenie wyniku.

Użytkownik:

Dzień Dobry,

Gastroskopia była robiona kontrolnie, ponieważ miewałem problemy z wypróżnianiem. Od dziecka miałem dość często korzystałem z toalety, potrafiłem wydalić z siebie posiłek zjedzony kilka godzin wcześniej. Do tego zrezygnowałem z nabiału, mleka, jajek ponieważ po ich zjedzeniu miałem bóle brzucha i musiałem od razu biec od łazienki. Nie diagnozowałem u siebie nietolerancji na laktozę, wiec w sumie nie mam pewności czy to to czy to pokłosie innych chorób. Wyprózniaie się bywało uciążliwe i powodowało dyskomfort. Na pewno nie jest to na tle nerwowym, nie ma korelacji międyz tymi zjawiskami w moim życiu.

Czy moge jeszcze uzupełnic ?

Tagi publikacji: biopsja, gastroskopia, celiakia, gluten, stan zapalny dwunastnicy, refluks, choroba refluksowa

Lekarz:

Wycinki pobrane podczas gastroskopii nie wskazują na chorobę trzewną, opisywany jest natomiast przewlekły stan zapalny dwunastnicy. Ponadto, według aktualnie obowiązujących rekomendacji rozpoznanie choroby trzewnej stawia się na podstawie wycinków pobranych podczas gastroskopii oraz przeciwciał w kierunku celiakii. Dla pewności oraz dokończenia diagnostyki proponuję oznaczenie w/w badań, a mianowicie: przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej w klasie IgA, przeciwko endomysium w klasie IgA oraz całkowitego IgA. Na chwilę obecną nie musi Pan rezygnować z glutenu, wręcz przeciwnie warunkiem wykonania badań w kierunku celiakii mających wartość diagnostyczną jest pozostawanie na diecie zawierającej gluten. Z kolei, nadżerki opisywane w przełyku przemawiają za refluksowym zapaleniu przełyku stopnia A w skali Los Angeles (skala Los Angeles jest czterostopniowa, przy czym stopień A jest najlżejszy). Zgodnie z opisem badania, obraz może odpowiadać przełykowi Barretta - jest to taki stan, w którym nabłonek wielowarstwowy płaski (który prawidłowo występuje w przełyku) został zastąpiony nabłonkiem walcowatym, może być to również następstwo choroby refluksowej przełyku, poza tym przełyk Barretta zwiększa ryzyko raka przełyku. Proponuję w tej sytuacji przyjmowanie inhibitora pompy protonowej np. Emanera lub Mesopral 20 mg 1 tabletka rano na czczo, co najmniej pół godziny przed posiłkiem przez 8-12 tygodni i stosowanie diety antyrefluksowej (4-5 posiłków w ciągu dnia, o małej objętości, unikanie tłustych, obfitych posiłków, słodyczy, pikantnych przypraw i potraw, cytrusów, napojów gazowanych, alkoholu, jedzenia w pośpiechu oraz mówienia podczas spożywania posiłku). Konieczne będzie wykonanie kontrolnej gastroskopii po zakończonej terapii celem ponownej oceny zmian w przełyku, w przypadku podejrzenia zmian o charakterze przełyku Barretta, konieczne będzie pobranie wycinków do badania histopatologicznego, jeśli diagnoza się potwierdzi niezbędne będzie pozostawanie pod opieką Poradni Gastrologicznej, kontrola endoskopowa w wyznaczonych okresach czasu oraz długotrwałe przyjmowanie inhibitora pompy protonowej. Pozdrawiam

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi