LekarzPomaga.pl - WYNIKI BADAŃ KAŁU, PASOŻYTY

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Wyniki badań kału, pasożyty

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam piszę z prośbą o interpretację i poradę. Mam 30lat, brak chorób, brak stałych leków. Średnio raz do roku staram się wykonywać wszystkie podstawowe badania z krwi i moczu. W tym roku że względu na pandemie zgłosiłam się do lekarza pierwszego kontaktu drogą online. Otrzymałam skierowania również na badanie kału, które właściwie sama zasugerowałam ze względu na to że przez miesiąc korzystałam z cateringu firmy "pudełkowej" wątpliwej jakości -trochę się bałam czy nie nabawiłam się jakoś bakterii czy pasożytów. Badania wszystkie wykonałam i wygląda to następująco
-mocz wszystkie parametry w normie
- morfologia + rozmiar + płytki - wyniki "książkowe" brak jakichkolwiek odchyleń, ob - 8, crp - 1, badania glukoza/cholesterol/amylaza/transaminaza gpt +alt - tutaj też wyniki w normie. Badanie na posiew kału nie wykryło żadnych nieprawidłowości. Badanie ogólne kału - ph 7,5, barwa brązowa, won swoista, konsystencja papkowata, ziarna skrobi nie wykryto, włókna mięsne prążkowane nie wykryto, włókna mięsne bez prążków pojedyncze i ostatni współczynnik krople tłuszczu - kryształy liczne.

Trochę martwi mnie obecność tłuszczy chociaż przyznaje ze moja dieta nie należy do lekkostrawnych wręcz przeciwnie. Dodatkowo na ok 2tyg przed badaniem kału pro zdrowotnie zaczęłam wypijać łyżkę stołowa oleju z czarnuszki - czy to może mieć wpływ na taki wynik?
Poza tym nie miewam boli brzucha, nie ma spadku wagi, brak zmęczenia. Stolce raczej w moim przypadku nie zmieniły swojej konsystencji, koloru czy ilości wydalania. Ok 1, 5roku temu miałam wykonane usg +rtg jamy brzusznej że względu na podejrzenie kamieni nerwowych (na szczęście nie potwierdzone), natomiast usg i rtg nie stwierdziło żadnych nieprawidłowości.
Chciałam zapytać czy i co powinnam zrobić z takimi wynikami? W dzisiejszej dobie koronawirusa przyznam że ciężko dostać się do lekarza specjalisty na wizytę stacjonarna, stąd moje pytanie co dalej.
Z góry dziękuję pozdrawiam

Tagi publikacji: badanie kału, pasożyty w kale

Lekarz:

Witam serdecznie, na chwilę obecną nie ma powodu do niepokoju, olej z czarnuszki, który Pani przyjmuje może się długo wchłaniać i może być to przyczyną obecności licznych kryształów kwasów tłuszczowych w stolcu, szczególnie przy braku objawów ze strony przewodu pokarmowego - w każdej sytuacji wyniki wykonanych badań należy skorelować z obrazem klinicznym. Dla pewności proponuję powtórzenie badania ogólnego kału po odstawieniu oleju z czarnuszki na jakiś czas (np. na 14 dni). Dobrym rozwiązaniem dla Pani ogólnego samopoczucia będzie również zmiana nawyków żywieniowych, polegająca m.in. na spożywaniu regularnych posiłków, unikaniu przetworzonej żywności, wypijaniu co najmniej 2 litrów wody oraz aktywności fizycznej. Dobrym nawykiem jest także wykonywanie raz w roku podstawowych badań laboratoryjnych. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi