LekarzPomaga.pl - WYNIKI BADAŃ NA CELIAKIĘ

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Wyniki badań na celiakię

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam, 2 miesiące podczas gastroskopii zrobiłam również badanie pod kątem celiakii. rozpoznanie histopatologiczne było następujące:
Pobrano 4 fragmenty tkankowe średnicy po 0,4cm.
Mikroskopowo:
Fragmenty błony śluzowej XII-cy ze skąpym naciekiem zapalnym z limfocytów. IEL>25 (norma wg. Marsh-Oberhuber).
Kosmki nie są skrócone.
Typ 2 według Marsha.
Pytanie moje jest następujące, czy typ 2 wg Marsha oznacza problem z tolerancją glutenu? Czytałam na anglojęzycznej stronie ze to bardziej problem który objawia się na skórze. Ciągle mnie wysypuje na twarzy, szyji i dekolcie. Proszę o odpowiedź na co wskazują te wyniki. Jeśli oznacza to jakiś problem z glutenem, czy muszę go całkowicie odstawić? W pozostałym badaniu gastrologicznym wszystko bez zmian, natomiast odczuwam silne dyskomforty w jamie brzusznej, typu klucia, napęcznienie jak balon w okolicy żołądka, dziwne ściskania jakby żołądek wciskał mi się w żebra, etc. W obrazie kolonoskopii nieliczne uchyłki, reszta bez zmian.

Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć z jakiego powodu była wykonana gastroskopia i proszę o załączenie wyniku badania. Czy miała Pani wykonane p/ciała w kierunku celiakii ? Czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe ? jeśli tak to na jakie ? Czy miała Pani wykonane jakieś badania laboratoryjne np. morfologia ? jeśli tak to proszę o załączenie. Czy poza wspomnianymi wyżej dolegliwościami występuje u Pani również: biegunka, nawracające afty w jamie ustnej czy spadek masy ciała ? Jeśli jest taka możliwość proszę o załączenie zdjęcia ze zmianami skórnymi, o których Pani wspomniała.

Użytkownik:

Witam ponownie, gastroskopie z kolonoskopia wykonalam prywatnie, poniewaz od 2 lat cierpie na dolegliwosci żołądkowo jelitowe. Lekarze podejrzewali zespół jelita drażliwego poniewaz leczylam sie rowniez ze wzgledu na stres. Wszystkie usg jamy brzusznej oraz morfologie wychodziły mi poprawne, zadnych niepokojacych zmian. Badania na tarczyce rowniez robilam i problemu z nia nie mam. Poniewaz ostatnio nawet jak zjadlam bulke z jajkiem na twardo mialam silne bole zołądka i uczucie ze mi on puchnie, poprosilam podczas gastroskopii o badanie na celiakie. Poza CRP robionym w Niemczech, które wyszlo poprawnie (wynik zostal u lekarza), nie mialam robionych innych badan w kierunku celiakii. W ostatnich 2 latach przytylam 20kg (z 43 na 63kg), mialam liczne zaparcia i biegunki, mam spadki nastroju i chroniczne zmęczenie. W załączniku zdjecie mojej szyji, tak samo wygląda twarz i dekolt, badanie gastroskopi i na celiakie.

Załączniki:

Tagi publikacji: celiakia, wyniki badań na celiakie, wysypka na twarzy, wysypka na szyi, gastroskopia

Lekarz:

Na podstawie załączonych przez Panią wyników badań nie można na chwilę obecną jednoznacznie wypowiedzieć się na temat celiakii. Wynika to z tego, że w obrazie makroskopowym (w gastroskopii) kosmki wyglądają prawidłowo, natomiast w badaniu histopatologicznym opisany jest typ 2 według Marsha. Typ 2 może występować u pacjentów z chorobą Duhringa, czyli tzw. opryszczkowatym zapaleniem skóry lub u pacjentów, w u których celiakia nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Proponuję w tej sytuacji wykonanie badań serologicznych, tzn, przeciwciał w kierunku celiakii, a dokładnie: przeciwciał przeciwko transglutaminazie tkankowej i endomysium w klasie IgA oraz całkowitego IgA. Dopiero po otrzymaniu wyników tych badań i skorelowaniu ich z wynikami badań, które Pani już posiada oraz obrazem klinicznym będzie można powiedzieć coś więcej. Proponuję również konsultację dermatologiczną w związku ze zmianami skórnymi - w przypadku podejrzenia choroby Duhringa i celem jej weryfikacji można wykonać badanie wycinków skórnych metodą DIF (rodzaj badania immunofluorescencyjnego), co pozwoli na potwierdzenie diagnozy. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi