Wypróżnianie po każdym posiłku
Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii
Od 2 miesięcy po każdym posiłku czuje bulgotanie w brzuchu i po minucie ląduje w toalecie , stolec początkowo jest pół zwarty a potem leci ze mnie wodnisty stolec , schudłam ponad 5kg nagle , mimo ze mam apetyt to po każdym posiłku cokolwiek zjem ląduje w toalecie , nie boli mnie brzuch , od miesiąca jestem na lekach przeciwdepresyjnych ponieważ myślałam że jest to spowodowane stresem ale mimo że już miałam zwiększona dawkę i czuje się dobrze to i tak nadal tak się wypróżniam , boje się że to może być coś poważnego związanego np z nowotworem , jestem umówiona do lekarza ale chciałabym wiedzieć co to może być ?
leki na nadciśnienie Vivace 5mg
Triccito i Paroxinol
Witam serdecznie, czy poza dolegliwościami wspomnianymi w pytaniu występują u Pani również następujące objawy: bóle brzucha (jeśli tak, to gdzie są zlokalizowane, czy gdzieś promieniują, czy coś je nasila lub redukuje), obecność świeżej krwi lub innych domieszek w stolcu (np. niestrawionych resztek pokarmowych), czy zmieniła Pani w ostatnim czasie dietę ? czy wspomniane dolegliwości już wcześniej wystąpiły czy pojawiły się pierwszy raz w życiu ? czy miała Pani wykonywane z tego powodu jakieś badania laboratoryjne ? jeśli tak, to proszę o ich załączenie.
Brzuch mnie nie boli jedynie to takie bulgotanie jeżdżenie w brzuchu mi doskwiera, pierwszy raz w życiu mam takie dolegliwości , nie zmieniałam diety , jem to co zawsze , mam apetyt , nie miałam robionych badan laboratoryjnych z tego powodu , jedynie stolec ma dziwny brzydki zapach , inny niż zawsze , krwi w nim nie widziałam, tylko własnie podczas wypróżniania najpierw stolec jest bardziej zwarty a po chwili wychodzi ze mnie bardziej wodnisty
Tagi publikacji: problem z wypróżnianiem, bulgotanie w brzuchu, biegunka po jedzeniu, zaburzenie jelita drażliwego
Opisane przez Panią dolegliwości mogą być spowodowane m.in. zaburzeniami czynnościowym przewodu pokarmowego, np. postacią biegunkową zespołu jelita drażliwego (IBS) lub zespołem SIBO, który występuje nawet u 80% pacjentów z IBS. Zaburzenia czynnościowe polegają na tym, że na skutek różnych czynników, np. nieprawidłowa dieta, stres, zaburzenia lękowo-depresyjne, dochodzi do zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, w efekcie czego obserwuje się u pacjentów takie objawy jak biegunka, zaparcia lub zmienny rytm wypróżnień, ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, uczucie przelewania w brzuchu. Z kolei, SIBO oznacza rozrost flory bakteryjnej w jelicie cienkim, co może prowadzić do nadmiernej fermentacji i objawiać się właśnie uczuciem przelewania czy obecnością luźnych stolców, wynikających z zaburzeń wchłaniania. Z uwagi na to, że biegunka jest jednym z objawów celiakii, należy to również wykluczyć. Proponuję w tej sytuacji udać się do lekarza rodzinnego i wykonać w pierwszej kolejności badania laboratoryjne takie jak: morfologia krwi, CRP, TSH, jonogram oraz usg jamy brzusznej. Jeśli chodzi o diagnostykę celiakii należy początkowo oznaczyć p/ciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (anty- tTG) w klasie IgA oraz całkowite IgA - badań tych nie ma w koszyku lekarza rodzinnego, natomiast można je wykonać w ramach Poradni Gastrologicznej lub komercyjnie. Dalsze postępowanie uzależnione będzie od wyników w/w badań. W przypadku potwierdzenia zaburzeń czynnościowych w leczeniu stosuje się m.in. leki prokinetyczne (poprawiające motorykę przewodu pokarmowego), preparaty kwasu masłowego oraz probiotyki. Pozdrawiam.