LekarzPomaga.pl - WYPRÓŻNIANIE PO KAŻDYM POSIŁKU

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Wypróżnianie po każdym posiłku

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Od 2 miesięcy po każdym posiłku czuje bulgotanie w brzuchu i po minucie ląduje w toalecie , stolec początkowo jest pół zwarty a potem leci ze mnie wodnisty stolec , schudłam ponad 5kg nagle , mimo ze mam apetyt to po każdym posiłku cokolwiek zjem ląduje w toalecie , nie boli mnie brzuch , od miesiąca jestem na lekach przeciwdepresyjnych ponieważ myślałam że jest to spowodowane stresem ale mimo że już miałam zwiększona dawkę i czuje się dobrze to i tak nadal tak się wypróżniam , boje się że to może być coś poważnego związanego np z nowotworem , jestem umówiona do lekarza ale chciałabym wiedzieć co to może być ?

Informacje dodatkowe:

leki na nadciśnienie Vivace 5mg
Triccito i Paroxinol

Lekarz:

Witam serdecznie, czy poza dolegliwościami wspomnianymi w pytaniu występują u Pani również następujące objawy: bóle brzucha (jeśli tak, to gdzie są zlokalizowane, czy gdzieś promieniują, czy coś je nasila lub redukuje), obecność świeżej krwi lub innych domieszek w stolcu (np. niestrawionych resztek pokarmowych), czy zmieniła Pani w ostatnim czasie dietę ? czy wspomniane dolegliwości już wcześniej wystąpiły czy pojawiły się pierwszy raz w życiu ? czy miała Pani wykonywane z tego powodu jakieś badania laboratoryjne ? jeśli tak, to proszę o ich załączenie.

Użytkownik:

Brzuch mnie nie boli jedynie to takie bulgotanie jeżdżenie w brzuchu mi doskwiera, pierwszy raz w życiu mam takie dolegliwości , nie zmieniałam diety , jem to co zawsze , mam apetyt , nie miałam robionych badan laboratoryjnych z tego powodu , jedynie stolec ma dziwny brzydki zapach , inny niż zawsze , krwi w nim nie widziałam, tylko własnie podczas wypróżniania najpierw stolec jest bardziej zwarty a po chwili wychodzi ze mnie bardziej wodnisty

Tagi publikacji: problem z wypróżnianiem, bulgotanie w brzuchu, biegunka po jedzeniu, zaburzenie jelita drażliwego

Lekarz:

Opisane przez Panią dolegliwości mogą być spowodowane m.in. zaburzeniami czynnościowym przewodu pokarmowego, np. postacią biegunkową zespołu jelita drażliwego (IBS) lub zespołem SIBO, który występuje nawet u 80% pacjentów z IBS. Zaburzenia czynnościowe polegają na tym, że na skutek różnych czynników, np. nieprawidłowa dieta, stres, zaburzenia lękowo-depresyjne, dochodzi do zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego, w efekcie czego obserwuje się u pacjentów takie objawy jak biegunka, zaparcia lub zmienny rytm wypróżnień, ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, uczucie przelewania w brzuchu. Z kolei, SIBO oznacza rozrost flory bakteryjnej w jelicie cienkim, co może prowadzić do nadmiernej fermentacji i objawiać się właśnie uczuciem przelewania czy obecnością luźnych stolców, wynikających z zaburzeń wchłaniania. Z uwagi na to, że biegunka jest jednym z objawów celiakii, należy to również wykluczyć. Proponuję w tej sytuacji udać się do lekarza rodzinnego i wykonać w pierwszej kolejności badania laboratoryjne takie jak: morfologia krwi, CRP, TSH, jonogram oraz usg jamy brzusznej. Jeśli chodzi o diagnostykę celiakii należy początkowo oznaczyć p/ciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (anty- tTG) w klasie IgA oraz całkowite IgA - badań tych nie ma w koszyku lekarza rodzinnego, natomiast można je wykonać w ramach Poradni Gastrologicznej lub komercyjnie. Dalsze postępowanie uzależnione będzie od wyników w/w badań. W przypadku potwierdzenia zaburzeń czynnościowych w leczeniu stosuje się m.in. leki prokinetyczne (poprawiające motorykę przewodu pokarmowego), preparaty kwasu masłowego oraz probiotyki. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi