LekarzPomaga.pl - WZDĘCIA, PRZELEWANIE, BRZYDKI ZAPACH Z UST - 3 OSOBY

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Wzdęcia, przelewanie, brzydki zapach z ust - 3 osoby

Odpowiedzi udzielił:
lek. Jakub Niedomagała

Specjalista medycyny rodzinnej

Opublikowano:

Użytkownik:

Dzień dobry,
Od około 2,5 roku mam ogromny problem ze wzdęciami. Główne objawy trwające bez przerwy to: wzdęcia cały czas po każdym posiłku (nasilone rano i wieczorem), brzydki zapach z ust (cały czas - najgorzej jest rano po przebudzeniu) oraz ogromne przelewanie w jelitach (głównie rano lub po większym posiłku). Wszystkie te objawy dotyczą mnie, mojej żony oraz 6-letniej córrki.

Problem u córki i żony pojawił się zaraz po mnie. Wszystko się coraz bardziej nasila. Córka ma coraz częściej wzdęcia i ciągłe przelewanie w jelitach po każdym posiłku.

Konsultowałem już z lekarzem rodzinnym i wykonane badania:
- próby wątrobowe - wszystko w normie
- CRP 2 miesiące temu: wszystko w normie
- Test na lamblie metodą elisa - wynik ujemny
- Test na salmonellę z kału - wynik ujemny

Dodatkowo córka robiła badanie na pasożyty z kału (skierowanie od lekarza rodzinnego) - wynik ujemny.

Oprócz tych objawów czasami można zauważyć:
- Występująca zgaga (tylko u mnie i ostatnio rzadko)
- Bóle brzucha - tylko u córki. Skarży się na nie około 5 dni w miesiącu średnio. Bóle określa na średnie
- Biegunka - występuje u mnie przy spożyciu nadmiernej i zróżnicowanej ilości pokramu. Czasami trrwała kilka dni pod rząd. Obecnie występuje rzadko - 1 do 2 dni w miesiącu (stosuję węgiel aktywowany).

W marcu i kwietniu biegunki u mnie trwały od 10-20 dni w miesiącu. Być może pomogło leczenie Xifaxanem.

LECZENIE:
Lekarze ignorują informacje o pozostałych członkach rodziny (3 osobowej) dlatego też miałem już:
- 2x xifaxan - nie odczułem dużej różnicy
- Meteospasmyl kaps. 0,06g - łącznie 3x
- Kreon 25000 kaps.dojel. 25000j
- Debretin
- Mesopral kaps. dojeli.0,02g
- Duspatalin retard
- Prokit
- Zirid
- Gaviscon
- i jeszcze inne różne, których już nie pamiętam.

Córka i żona nie podejmowały żadnego leczenia. (około 2,5 roku temu żona i ja mieliśmy xifaxan równocześnie z powodu brzydkiego zapachu z ust - był to początek objawów)

Leki pomogły tylko zwalczyć zgagę (kiedyś miałem bardzo często) oraz ostatnio otrzymałem coś co pomogło trochę zmniejszyć przelewanie w jelitach u mnie (miałem bardzo głośne przelewania).

Nie wiemy co to może być. Główne 3 objawy nie ustępują. Chcemy się tego pozbyć. Twierdzę, że jest to coś czym się zaraziliśmy w naszej 3 osobowej rodzinie. Lekarz sugerował mi chorobę Leśniowskiego i Crohna, ale bez sensu jest to, że córka i żona mają dokładnie te same objawy.

Brzydki zapach z ust występuje u nas wszystkich. Zauważyłem biały nalot na języku (rano, bo w ciągu dnia zmnienia kolor na żółty). Brzydki zapach jest uciążliwy. Po umyciu zębów wraca w ciągu 1h.

Wzdęcia występują u mnie cały czas. Towarzyszą im wcześniej głośne przelewania w jelitach. U żony głównie wieczorem i w nocy oraz po większym posiłku. U córki w ostatnim czasie po posiłkach zauważam nasilone wzdęcia oraz rano po przebudzeniu, a także w trakcie snu.

PODSUMOWUJĄC:
3 osoby (rodzina) posiadają 3 główne objawy, które chcemy wyleczyć:
1. Ciągłe wzdęcia
2. Brzydki zapach z ust cały czas
3. Przelewanie w jelitach

Informacje dodatkowe:

Opisane powyżej

Tagi publikacji: wzdęcia, przelewanie, brzydki zapach z ust, przelewanie w jelitach, grzybica, helicobacter pylori

Lekarz:

Szanowny Panie, w pierwszej kolejności proponowałbym wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych jak np.: morfologia, OB, glukoza, jonogram, kreatynina, kwas moczowy, badanie ogólne kału, dzięki którym będzie wiadomo czy w Państwa organizmach nie toczy się stan zapalny, czy nie doszło do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej z powodu biegunek oraz czy trawienie przebiega w prawidłowy sposób (powie o tym badanie ogólne kału). Poza tym według mnie należy wykonać także posiew kału i wymaz z gardła w kierunku zakażenia grzybami- wspominał Pan bowiem o białym nalocie, który może być objawem grzybicy, podobnie zresztą jak wszystkie inne opisane objawy. Proponowałbym również wykonanie badania na obecność antygenu Helicobacter pylori w kale. Być może zapalenie błony śluzowej żołądka w przebiegu zakażenia tą bakterią jest przyczyną tego typu dolegliwości, co w przebiegu zakażenia jest bardzo częste. Poza tym dodatkowo warto byłoby zastanowić się nad tym czy nie zmieniliście Państwo czegoś w swej diecie- czasami bowiem różnego rodzaju "praktyki " dietetyczne także wywołują dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli wyniki badań nie wniosą nic nowego, a państwo nadal będziecie odczuwać dolegliwości, wtedy trzeba będzie rozważyć diagnostykę w oddziale gastroenterologicznym w szpitalu. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi