LekarzPomaga.pl - ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ ŻOŁĄDKA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Zapalenie błony śluzowej żołądka

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam.
oto wniki mojej gastroskopii:
zaladek -blona sluzowa jest przekrwiona w cz. przedodzwiernikowej"dwubarwna".
odzwernik drozny opuszka dwunasticy bez zmian.
mam przepukline rozworu przelykowego
Dodam ze to 3 gastroskopia w przeciagu 2 lat na kazdej bylo zapalenie blony sluzowej(wykonywane poniewaz zaladek bolał) z tym ze dopiero w grudniu zdiagnozowana byla bakteria helicobakter(dlatego tak pozno gdyz podczas gastroskopii test ureazowy wychodzil falszywie ujemny poniewaz przyjmowalem ipp dopiero lekarz kazal zrobic z kalu na obecnosc i wyszedl dodati) i wlaczone zostalo leczenie lekiem pyrela po 2 miesiach powtorny test z kalu dal wynik ujemny.
od roku jestem non stop na ipp obecnie od 3 tyg. moje leczenie to Emanera 40 ranom famogast 40 na noc plus prokit 3 razy dziennie.
bol zaladka NIE MIJA , piecze ,boli czuje to zapalenie tej sluzowki.ile to leczenie moze trwac
moze trzeba cos zmienic bo efekt kiepski a moze dalej jest ta bakteria mimo wszystko i ona drazni dalej zaladek
co robic ,prosze o porade poniewaz brakuje mi juz sil
Jak zagasic to zapalenie moze dawki lekow za mała? .z góry dziekuje
przesylam zdjecie z gastroskopii

Informacje dodatkowe:

mam stwierdzona przepukline rozworu i od 3 lat biore ipp w przypadku gdy pali mnie zgaga do tej pory wtsraczaly na zgage omeprazol 20mg niestety teraz nic nie pomaga zgagi obecnie nie mam jedynie to zapalenie caly czas .
prz

Załączniki:
Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć odstawił Pan na co najmniej 14 dni inhibitor pompy protonowej przed oznaczeniem antygenu H pylori w stolcu oraz przed ostatnia gastroskopią ? Jak długo przyjmował Pan preparat Pylera - 10 czy 14 dni ? Czy przyjmuje Pan lek Emanera rano, na czczo, co najmniej pół godziny przed posiłkiem ?

Użytkownik:

Witam. Nie odstawialem gdyż gastrolog mówił ze do badania antyg genu ze stolca nie jest konieczne i wyszedł test pozytywny natomiast przed gastroskopiami tez nie odstawialem i wychodził negatywny . (Pewnie fałszywie ujemy )Nie odstawialem ponieważ próbowałem zagasić cały czas to zapalenie .
Emanere przyjmuje godzinę przed posiłek
Lek pylera brałem 10 dni 3 tabletki 4 razy dziennie .

Tagi publikacji: wyniki gastroskopii, zapalenie błony śluzowej żołądka

Lekarz:

Inhibitory pompy protonowej wpływają zarówno na wynik testu ureazowego wykonywanego podczas gastroskopii, jak i na wynik antygenu H. pylori w stolcu, dlatego też jeśli pacjent przyjmuje tego typu preparat, na 14 dni przed badaniem (również kontrolnym) trzeba go odstawić, by uzyskać wiarygodny wynik. Nie zawsze też dochodzi do wyleczenia H. pylori po pierwszej kuracji, zdarza się, że bakteria jest oporna na stosowane leki, terapia jest wtedy nieskuteczna i trzeba zastosować inny schemat leczenia. Istnieją również sytuacje, że trzeba wykonać posiew w kierunku Helicobacter pylori z antybiogramem i określeniem lekowrażliwości i na tej podstawie włączyć leczenie. Prawdopodobnie w Pana przypadku eradykacja nie była efektywna, stąd utrzymywanie się dolegliwości oraz opisywane zmiany w części przedodźwiernikowej żołądka (przekrwiona, dwubarwna błona śluzowa). Proponuję w tej sytuacji w pierwszej kolejności wykonanie raz jeszcze antygenu Helicobacter pylori w stolcu, po odstawieniu Emanery na co najmniej 14 dni, tak, by uniknąć fałszywie ujemnego wyniku. W celu uniknięcia dolegliwości wynikających z nieprzyjmowania leku może Pan stosować saszetki Esoxx One 3x1 saszetka po głównym posiłku, który nie wpływa na wynik testu i dostępny jest bez recepty. lub preparat sukralfatu 4x5 ml pół godziny przed głównymi posiłkami, który również nie wpływa na wynik testu (dostępny na receptę, którą można uzyskać od lekarza POZ). W przypadku dodatniego wyniku testu należy zastosować inny schemat leczenia eradykacyjnego i przyjmować leki przez 14 dni. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi