LekarzPomaga.pl - ZAPALENIE JELIT

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Zapalenie jelit

Odpowiedzi udzielił:
lek. Michał Osuchowski

Lekarz specjalista patomorfolog

Opublikowano:

Użytkownik:

Od wielu lat cierpię na przewlekłe biegunki.Przed tym zachorowałam na tarczycę.Przeszłam operację (choroba Basedowa). Biegunki miały okresowy przebieg.W 2002 r zdiagnozowano jelito wrażliwe. W 2007 r biegunka trwała dłużej, pobrano w czasie kolonoskopii wycinki w kierunku mikroskopowego zapalenia jelit, ale nie potwierdziło się.Badania w kierunku toksyny A i B Clostridium difficile dodatnie, w kierunku hodowli Clostridium difficile ujemne.Od 2009 roku mam stałe biegunki.Cały czas brałam loperamid. W tym roku po kolonoskopi w kwietniu dostałam sulfasalazynę, niestety pojawiły się objawy moczówki i wysokiego cisnienia. Od lat choruję na nadcisnienie. Zdiagnozowano Sibo, Nastepnie leczono mnie Xsifaxanem bez rezultatu, następnie metronidazolem, miałam okres dwóch tygodni bez biegunek, potem Ciproneksem( 10 dni brałam), po którym czułam się lepiej około miesiąca. We wrześniu powtórzono kolonoskopię aby prawidłowo pobrać wycinki, wyszlo mikroskopowe limfocytarne zapalenie jelit. Podano pentazę i znowu objawy uboczne ze strony układu moczowego. Jednocześnie od początku tego roku nasila się atopowe zapalenie skóry, które coraz bardziej się rozszerza( stosuję maści sterydowe) Sądzę, że to moja nieprawidłowa flora bakteryjna, przerwana bariera ochronna jelit.W resztkach pokarmowych liczne kulki tłuszczu. W posiewie kału po leczeniu antybiotykami candida albicans, liczne escherichia coli.Z leków, które przyjmuję Euthyroks, multilac, bisacord, amlopin, iberogast, loperamid. Pentazę musiałam odstawić. Cały czas szybko chudnę. Nie wiem co robić, czy nie powinnam dłużej brać antybiotyk, aby zmienić florę bakteryjną,lekarz zastanawia się nad sterydami. Słyszałam o przeszczepie kału ale w Polsce nie wiem czy to się robi. Nie wiem co robić, gdzie się zwrócić Lekarz mówi że to idzie w kierunku tocznia.

Informacje dodatkowe:

Przebyte choroby stan po WZW typu B 1987, choroba Basedowa 1989r, operacja, zapalnie żołądka bez cech infekcji HP, nadżerka okolicy przedodźwiernikowej, uchyłkowatość jelita,zaburzenia czucia trzewnego, typ I dyssynergii defekacji(anismus),niewydolność zwieracza wewnętrznego odbytu,nadciśnienie tętnicze,stan po eksterpacji macicy
leki obecnie:euthyroks, amlopin, bisocard,lopramid,iberogast, multilac
leki ostatnio duspatalin, controloc,dicoflor, sulfasalazyna,asamax,pentaza
wyniki : chromogranina 24,1
histop.: fragment błony śluzowej dwunastnicy o odpowiedniej architektonice kosmków i krypt. Wskali Marsha faza 0
histop. z okrężnicy: W wycinkach z błony śluzowej widoczne dość liczne limfocyty CD8(+), w nabłonku paraepidermalnym (IEL-powyżej 20/100 komórek) W lamina propria dość liczne limfocyty CD4(+)i nieliczne plazmocyty. Obserwuje się odrywanie komórek nabłonka powierzchniowego.
kretynina w surowicy krwi 0,85 mg/dl, EFGR (przesączanie kłębuszkowe) 61,kwas moczowy 5,3 mg/dl,mocznik 29 mg/dl, lipaza 20 U/L, amylaza w surwicy 6 U/L, GGTP 15 U/L, fosfataza alkaliczna 62 U/L, aspAT 29 U//L, alAT 15 U/L, wit. B12 797 pg/ml, kwas foliowy 12 ng/ml, Zelazo 70 ug/dl, glukoza 98 mg/dl, białko całk. 7,0 g/dl
mocz ph 7, ciężar wł.1,010, białko nb, glukoza nb, urobilingen 0,2 mg/dl [0,2-1], ketony nb, bilirubina nb, leukocyty nb, azotyny nb OSAD moczu: leukocyty 2-4 wpw,erytrocyty świeże 4-7 wpw [0-3], erytrocyty wyługowane 6-10 wpw [0-3]
morf w normie

Tagi publikacji: biegunka, jelito wrażliwe, loperamid, coli

Lekarz:

Witam, bardzo trudno jest mi tutaj doradzić coś pomocnego, ponieważ ma Pani rozpoznane wiele zaburzeń, każde z nich może być przyczyną biegunki i każde leczy się w inny sposób.
Jeżeli chodzi o rozpoznane ostatnio mikroskopowe limfocytarne zapalenie jelit to rzeczywiście powoduje on ciężką przewlekłą biegunkę i być może właśnie to schorzenie jest przyczyną Pani problemu. W takim wypadku jeżeli biegunki nie da się opanować w żaden inny sposób (mam tu na myśli leki objawowe jak loperamid) to terapią kolejnego rzutu są rzeczywiście sterydy i uważam, że sensownym byłoby ich wypróbowanie w Pani przypadku (zwłaszcza, że z powodu skutków ubocznych nie może Pani stosować sulfasalazyny i mesalazyny) - w razie braku poprawy lub poważnych działań niepożądanych sterydy można zawsze odstawić.
Jeżeli chodzi o sibo i ściśle z nim związany zespół jelita drażliwego to leczenie jest tu przewlekłe - stosuje się leki regulujące motorykę jelit (jak Duspatalin, który już Pani zażywała, tylko należy go stosować regularnie przez dłuższy czas), ponadto antybiotykoterapię (można ją w razie potrzeby powtarzać - czyli przy nasileniu objawów lekarz może ponownie zlecić antybiotyki), ponadto jeżeli w posiewach stwierdzono drożdżaki to również leki p/grzbicze i oczywiście probiotyki w dużych ilościach, oraz uzupełnianie w razie potrzeby witamin i soli mineralnych. Takie leczenie musi być przewlekłe i systematyczne. Musi Pani pozostawać pod stałą opieką gastrologa i najlepiej żeby to była jedna osoba, która zna Pani historię choroby, wyniki wykonanych do tej pory badań i dzięki temu będzie w stanie z sensem modyfikować leczenie.
Jeżeli chodzi o przeszczep kału to jest to póki co metoda dość kontrowersyjna, nie wiem na ile przetestowana i raczej w Polsce nie znajdzie Pani ośrodka, który się tym zajmuje. Ale może Pani zapytać swojego gastrologa, co on myśli na temat tej metody - na pewno posiada on większa wiedzę w tej materii.
Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi