LekarzPomaga.pl - ZAPARCIA PRZEZ CELOWE WSTRZYMYWANIE STOLCA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Zaparcia przez celowe wstrzymywanie stolca

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

W połowie lutego przez weekend (3 dni) celowo wstrzymywałem stolec. Od tego czasu mam problemy z regularnym wypróżnieniem. Nie odczuwam zbytniego parcia, towarzyszy mi uczucie pełności brzucha, zwiększona ilość gazów, bóle w lewej dolnej części brzucha ustępujące po wypuszczeniu gazów, twarde stolce, uczucie niepełnego wypróżnienia, uczucie zablokowania odbytu, uczucie przelewania się w jelitach. Jestem aktywnie fizycznie, niemal codziennie ćwiczę na siłowni lub gram w piłkę nożna. Uczucie pełnego wypróżnienia oraz komfort psychiczny dało jednorazowe zastosowanie środka przeczyszczającego Radirex po czym wszystkie dolegliwości wróciły po jednym dniu. Dietę mam zbilansowana i układana przez technologa żywienia. Stosuje ja od 3 lat i wcześniej nie było żadnych problemów. Nie mogę jej zmienić przez warunki w jakich mieszkam i brak miejsca do samodzielnego przygotowania posiłków. Proszę o pomoc

Informacje dodatkowe:

Regularnie zażywam tran i witaminę D oraz raz dziennie pije butelkę 330ml soku z buraka. Raz zastosowałem tabletki przeczyszczające radimex które dały uczucie pelnego wypróżnienia i spokoju psychicznego.

Tagi publikacji: zaparcia, celowe wstrzymanie gazów. gazy, wzdęcia, pełność brzucha, niepełne wypróżnianie

Lekarz:

Witam serdecznie, w następstwie celowego hamowania wypróżnienia może dochodzić do tzw. zaparć nawykowych, a także do zmiany progu odczuwania parcia na stolec i zaburzeń dobowego rytmu pracy jelit. Efektem tego jest min. uczucie niepełnego wypróżnienia, bóle brzucha, trudności z oddawaniem kału czy uczucie pełności w jamie brzusznej. W tej sytuacji proponuję przyjmowanie preparatu Debutir lub Intesta 2x1 kaps oraz probiotyku Sanprobi IBS lub Alflorex 1x1 kaps przez 2 miesiące, stosować dietę bogatobłonnikową, unikać przetworzonej żywności, bogatej w cukry, wypijać co najmniej 2 litry wody w ciągu dnia, pamiętać o codziennej aktywności fizycznej i co najważniejsze unikać hamowania odruchu defekacji. W ten sposób powinno wszystko wrócić do normy. W przypadku pojawienia się silnego zaparcia (szczególnie w pierwszych dniach) proponuję doraźne stosowanie preparatów przeczyszczających np. czopek glicerynowy lub preparat makrogoli np. Forlax 1 saszetka rano. Pozdrawiam.

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi