LekarzPomaga.pl - ZAPYTANIE O WYNIK GASTROSKOPII / NAWRACAJĄCY REFLUKS

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Zapytanie o wynik gastroskopii / nawracający refluks

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam,

OD jakiegoś czasu mam nawracające problemy z żołądkiem. 2017 rok zapalenie błony śluzowej i refluks żołądkowo - przełykowy z zapaleniem przełyku (ogromny kaszel) - leczone Emanera pół roku. Przeszło. Początek tego roku gastroskopia w lutym, na własne życzenie z powodu objawów: bólu w nadbrzuszu, bólu klatki piersiowej, kaszlu - wnioskowałam ,że to ponownie refluks.
Wynik gastroskopii:
PRzełyk powyżej linii Z - rąbek nieco zaczerwienionej śluzówki około 2m proxymalnie od linii Z.
Linia Z regularna położona na gónej granicy fałdów żołądkowych. Endoskopowe cechy niewielkiej przepukliny rozworu przełykowego przepony. Jeziorko skąpe. Żołądek prawidłowo poddaje się insuflacji. Błona śluzowa żołądka w trzonie i antrum żywoczerwona z nadżerkami w atrium. Opuszka dwunastnicy prawidłowa. Test ureazowy ujemny.

LEczenie Emanera najpierw 6 tyg większa dawka potem zmniejszona. 5 miesięcy.
Objawy ustąpiły. Nie stwierdzono w tym badaniu refluksu ale od jakiegoś czasu strasznie wraca mi jedzenie do samej góry. Gardło ściśnięte i boli, uciskający ból w klatce piersiowej. Większość posiłków się cofa. Staram się przestrzegać diety.

Dziękuję za poradę

Informacje dodatkowe:

Przewlekłe WZW B, po zakończonym leczeniu interferonem
jelito drażliwe, w czasie nawrotów przyjmuję duspatalin

Lekarz:

Witam serdecznie, proszę powiedzieć czy poza wymienionymi dolegliwościami odczuwa Pani ból/pieczenie w nadbrzuszu, uczucie wczesnej sytości po spożyciu posiłku o przeciętnej objętości czy uczucie pełności poposiłkowej ? Proszę powiedzieć coś więcej na temat diety.

Użytkownik:

Nie mam zgagi ani bólu w nadbrzuszu a dobrze taki ból znam z wcześniejszych doświadczeń z zapaleniem żołądka.
Odbija mi się często. Nie odczuwam wczesnej sytości, ale mam po ciepłych posiłkach problemy ze wzdęciami i ból z lewej strony co z kolei zrzucam na jelito drażliwe. Jestem wegetarianką ale jem ryby. Dużo warzyw i owoców, makarony, kasze. Koktajle owocowe warzywne. Odstawiłam też laktozę Nie palę, nie piję, kawę trochę ostatnio chyba za dużo ale już odstawiam.

Tagi publikacji: refluks, wyniki gastroskopii, problemy żołądkowe, zaczerwieniona śluzówka, cofanie się posiłków, choroba refluksowa

Lekarz:

Przedstawiony przez Panią wynik gastroskopii wskazuje na zapalenie błony śluzowej przełyku oraz żołądka, natomiast objawy takie jak, odbijania, wzdęcia, regurgitacje (czyli uczucie cofania się pokarmu) mogą wynikać z choroby refluksowej przełyku lub zaburzeń czynnościowych górnego odcinka przewodu pokarmowego. Istnieje również możliwość, że schorzenia te mogą się na siebie nakładać. Jeśli w chwili obecnej problemem, który najbardziej Pani doskwiera jest cofanie się pokarmu, proponuję stosować przez miesiąc preparat prokinetyczny, który wpłynie na perystaltykę górnego odcinka przewodu pokarmowego o nazwie Prokit lub Zirid, należy go stosować 3x dziennie, przed głównym posiłkiem - powinno przynieść to ulgę. Do tego, w pozbyciu się wzdęć pomocny może być preparat Oleomint, na bazie olejku miętowego, który dobrze sprawdza się u pacjentów z zespołem jelita drażliwego, można go przyjmować 3x1 kapsułka pół godziny przed posiłkiem lub doraźnie. Warto również zwrócić uwagę na nawyki żywieniowe, tzn. unikać tłustych oraz obfitych posiłków, napojów gazowanych, słodyczy, mocnej kawy, herbaty, alkoholu, a także nie jeść w pośpiechu - wtedy zwykle połyka się większe ilości powietrza, a to powoduje zarówno wzdęcia, jak i odbijania, natomiast jeśli chodzi o ból w klatce piersiowej, proszę spróbować saszetek Esoxx one lub Reflu-G, zawierające m.in. kwas hialuronowy, które można przyjmować po głównym posiłku lub doraźnie w razie wystąpienia dolegliwości - po przyjęciu saszetki przez 2 godziny nie należy spożywać pokarmów, płyny można przyjmować normalnie. (Esoxx one, Reflu-G oraz Oleomint dostępne są bez recepty, natomiast preparat Prokit/Zirid można kupić na receptę, którą otrzyma Pani od lekarza rodzinnego). Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi