LekarzPomaga.pl - ZGAGA, NADKWASOTA

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Zgaga, nadkwasota

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Osuchowska

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w radiologii i diagnostyce obrazowej

Opublikowano:

Użytkownik:

W 1991 roku miałem pierwsze owrzodzenie dwunastnicy, po raz drugi w 2004 jednak za drugim razem nie zdążyła wytworzyć się nisza wrzodowa ponieważ na czas zrobiłem gastroskopię i lekami zatrzymałem proces chorobowy. Dolegliwości wyleczyłem i przez wiele lat miałem spokój, czasami nadkwasota ale pomagałem sobie ranigastem albo inhibitorami pompy protonowej. Od 3 lat nie mogę całkowicie odstawić tych leków bo po 2 dniach wraca mi znacznie silniejsza nadkwasota - czy jest jakiś sposób abym mógł normalnie funkcjonować bez tych leków jak to było przez wiele lat wcześniej ?

Lekarz:

Witam, proszę napisać jakie konkretnie ma Pan dolegliwości po odstawieniu inhibitorów pompy protonowej? kiedy ostatnio była wykonywana gastroskopia? proszę zamieścić wyniki wszystkich dotychczasowych badań gastroskopowych. Czy jest Pan pod stałą kontrolą gastroenterologa - czy zaleca on stosowanie obecnych leków przez cały czas?

Użytkownik:

Witam Pani Doktor,
Dziękuję serdecznie za odpowiedź, odnośnie gastroskopii miałem ich w sumie 5, poniżej przesyłam skopiowane wyniki.

Miałem kilka wizyt u ordynatora Oddziału Gastrologii naszego szpitala, czasem chodzę również prywatnie do jego zastępcy. Poradzili mi abym brał inhibitory pompy protonowej rzadziej tzn co 2 albo nawet co 3 dzień i mi się to udaje, jeżeli nie odstawiam ich całkowicie to wystarczy mi bardzo mała dawka np. Emanera albo Polprazol 0,10 co drugi lub co trzeci dzień, jeżeli się gorzej czuję to biorę 0,20 ale cały czas nie rozumiem dlaczego nie mogę ich odstawić całkowicie jeżeli ponad 20 lat zażywałem je tylko jesienią i wiosną przez miesiąc czasu a nie cały czas.

Jeżeli odstawię całkowicie inhibitory to po 2 – 3 dniach mam silny atak nadkwasoty i od nadmiaru kwasu pojawiają się pobolewania żołądka i lekko czuję jelita. Chciałem zaznaczyć że nigdy nie paliłem papierosów, nie piję też kawy bo jej nie lubię i od ponad 20 lat jestem na pół-diecie, nie jem tłustych ani ostrych pokarmów, nie piję żadnych napojów alkoholowych, żadnych soków i napojów gazowanych, nie jem też słodyczy i żadnych pokarmów, które mi szkodzą. W ciągu ostatnich 5 lat dwukrotnie położyłem się na krótki 3-dniowy pobyt na Oddziale Gastrologicznym w celu wykonania badań, zrobiono mi gastroskopię i kolonoskopię ale niczego specjalnego te badania nie wykazały. W 2010 roku miałem usuwane polipy z jelita grubego.

Podaję wyniki moich gastroskopii:
gastroskopia z dn. 31.12.1991 przełyk żołądek bez zmian, dwunastnica:na ścianie małe owrzodzenie o śr. 2 cm (tak jest na opisie ale może to miało być 2 mm bo 2 cm to jest bardzo duże owrzodzenie)

gastroskopia z dn. 13.09.2002 przełyk i żoładek bez zmian, dwunastnica: opuszka kształtna o zaczerwienionej śluzówce z nadżerką bez niszy wrzodowej

gastroskopia z dn. 17.06.2004 żołądek zapalenie błony śluzowej, dwunastnica okolice trzonu bez zmian, obrzęk błony śluzowej, reflux

gastroskopia z dn. 15.10.2009 przełyk i wpust prawidłowe o zachowanej perystaltyce, w inwersji bez zmian, śluzówka żołądka prawidłowa, odwziernik prawidłowy, opuszka kształtna bez zmian

gastroskopia z dn. 12.06.2013 Endoskop wprowadzono bez trudności pod kontrolą wzroku. Przełyk o prawidłowej sluzówce i motoryce. Wpust gładki, w inwersji bez zmian. Sluzówka żołądka prawidłowa, fałdy podatne na insuflację powietrza. Odźwiernik kształtny, opuszka i część zstępująca dwunastnicy bez zmian.

Seredcznie pozdrawiam Panią Doktor Jerzy [..Usunięte przez Administratora..]


Tagi publikacji: zgaga, nadkwasota, owrzodzenie dwunastnicy, dwunastnica, wrzody, żołądek

Lekarz:

Z jakichś przyczyn Pana żołądek wydziela w nadmiarze kwas solny i odstawienie leków zmniejszających kwaśność treści żołądkowej prowadzi do pojawienie się typowych objawów tej nadkwasoty. W zasadzie nie wiadomo czym może to być spowodowane - na pewno znaczenie ma dieta, ale z tego co Pan pisze to unika Pan niewłaściwych produktów, więc raczej nie ma to z tym związku. Również nadmiar stresu, negatywne emocje pobudzają wydzielanie żołądkowe. W większości jednak przypadków nie udaje się ustalić tego przyczyny i po prostu trzeba przewlekle stosować inhibitory pompy protonowej - oczywiście starając się, aby dawka była jak najmniejsza (minimalna dawka pozwalająca na kontrolowanie dolegliwości). Tak więc niestety, ale najprawdopodobniej nie ma sposobu na to, aby funkcjonował Pan bez leków tak jak kiedyś. Co więcej musi Pan pozostawać pod stałą opieką gastrologa i okresowo mieć wykonywaną gastroskopię - zwłaszcza wtedy, kiedy dolegliwości nasilają się pomimo zażywania leków. Do tego oczywiście dożywotnio właściwa dieta i do tego musi się Pan przyzwyczaić. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi