LekarzPomaga.pl - ZIELONY LUŹNY STOLEC ORAZ PIECZENIE KONIUSZKA JĘZYKA (JĘZYK GEOGRAFICZNY)

Układ pokarmowy -jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelita, odbyt, oraz trzustka, wątroba i drogi żółciowe

Zielony luźny stolec oraz pieczenie koniuszka języka (język geograficzny)

Odpowiedzi udzielił:
lek. Katarzyna Gaweł

Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam. Od 3 miesięcy piecze mnie koniuszek języka i mam zanik brodawek językowych ponadto zauważyłem, że też mam zielone luźne stolce wcześniej miałem stolce prawidłowe ale z dużymi resztkami pokarmowymi oraz duże wzdęcia oraz gazy. Nie mam żadnych innych dolegliwości nic mnie nie boli nie mam zgagi żadnych innych dyskomfortów żadnego bólu brzucha żadnych biegunek. Język płukałem GLIMBAXEM brałem także NYSTATYNE w zawiesinie po której po tygodniu wszystko mi przeszło ale znowu powróciło. Próbowałem znowu tej samej kuracji ale już nic nie pomaga...Zrobiłem badania pełną morfologie gdzie Leukocyty miałem poniżej normy tj.4.16 (10 3/ul) oraz MCV 79.2 (fL) I MCH 27 (pg) i żelazo miałem wynik 70 gdzie po ostatnich badaniach robionych w tamtym roku miałem 168 reszta wszystko w normie łącznie z CRP 0.01 oraz glukozą amalyzą i próby wątrobowe też ok. ogólnie pełna morfologia była w normie. Tylko te Leukocyty odchodzą od normy. Zrobiłem także test na krew utajoną gdzie wynik miałem niestety dodatni, Helicobacter pyroli nie stwierdzono oraz pasożytów w kale. Razem z wynikami i dolegliwościami poszedłem do gastroenterologa który stwierdził że jestem w 100% procentowym młodym zdrowym człowiekiem ale dla zaspokojenia mojej własnej głowy zlecił mi kolonoskopie. Nadmieniam że schudłem gdzieś 5 kg w miesiąc być może spowodowane to było stresem kiedy się dowiedziałem o utajonej krwi. Boję się że to może być rak w sumie objawy jakie mam w 100% procentach pasują do tego. Ponadto ciężko cokolwiek znaleźć informacji o moim problemie dlatego bardzo proszę o jakieś informacje chciałem zasięgnąć opinii innego lekarza gdyż mój lekarz stwierdził że nie ma się czego obawiać ale nie daje mi to spokoju z tym językiem i ciągłym zielonym stolcem od 3 miesięcy.

Informacje dodatkowe:

stosuje ostropest plamisty profilaktycznie i jakieś pół roku suplemętowałem spirulinę którą zaprzestałem od 3 miesięcy brać ponadto codziennie rano wypijam na czczo łyżkę oliwy z oliwek z sokiem wyciśniętym z połówki cytryny i tak cały czas przez 3-4 lata codziennie pisze to informacyjnie
z alkoholem raz na dwa tygodnie się zdarzy przeholować.Obecnie od 2 miesięcy wogólę nie spożywam alkoholu. Staram się jeść zdrowo ćwiczę na siłowni czuję się bardzo dobrze nie jestem zmęczony . Od miesiąca suplemenuję vivomixx debutir kwas foliowy wit. c oraz d3 z k2. i witaminę pp

Załączniki:

Tagi publikacji: język geograficzny, swędzenie języka, brodawki językowe, problemy z przewodem pokarmowym, pieczenie języka

Lekarz:

Witam serdecznie, jeśli chodzi o język geograficzny, jego przyczyny do końca nie zostały jeszcze dokładnie poznane, wiemy jednak, że może występować u osób z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, z niedoborami witamin, minerałów, z chorobami autoimmunologicznymi, alergią, może mieć związek z czynnikami drażniącymi (np. przyprawami), a także zaburzeniami psychogennymi. Warto tu również wspomnieć, że jest to zmiana łagodna, zwykle o przewlekłym charakterze. Natomiast, odnosząc się do występujących u Pana luźnych stolców, wzdęć i gazów, przyczyn może być kilka, m.in. celiakia, zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego (np. zespół jelita drażliwego), zaburzenia mikroflory jelitowej, w tym zespół SIBO, czyli zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, polegający na nadmiernym wzroście w jelicie cienkim bakterii, które typowo znajdują się w jelicie grubym.
Proponuję:
- w związku z językiem geograficznym: powtórzyć raz jeszcze morfologię i dodatkowo oznaczyć poziom witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza, ferrytyny. Można również udać się do stomatologa celem sprawdzenia stanu uzębienia i jamy ustnej.
- wykonać przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej i endomysium w klasie IgA oraz całkowite IgA (w kierunku celiakii) - można to wykonać w ramach Poradni Gastrologicznej lub komercyjnie (niestety badań tych nie ma w koszyku lekarza rodzinnego).
- w przypadku utrzymywania się luźnych stolców wykonać posiewy stolca w kierunku bakterii, wirusów i grzybów oraz TSH celem oceny tarczycy
- podjęcie próby leczenia przy pomocy następujących preparatów: Debretin 100mg 3x1 tabl, Debutir 2x1 kaps, przy czym proszę pamiętać, że efekty leczenia pojawiają się zwykle po dwóch tygodniach regularnego przyjmowania leków, a u niektórych pacjentów po upływie miesiącu. Z uwagi na wzdęcia można dodatkowo stosować Iberogast 3x20 kropli.
- w przypadku braku poprawy po co najmniej 30 dniach przyjmowania w/w leków do rozważenia próba terapii Xifaxanem 3x2 tabl przez 10 dni.

Proszę również kontynuować prowadzenie zdrowego trybu życia, o którym Pan wspomniał, pamiętając o spożywaniu regularnych posiłków (do 3-3,5 godziny, jeśli jest taka możliwość), unikaniu przetworzonej żywności oraz spożywaniu co najmniej 2 l wody mineralnej w ciągu dnia. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi