LekarzPomaga.pl - BRAK MIESIĄCZKI

Układ rozrodczy żeński -jajniki, jajowody, macica, pochwa, srom oraz fizjologia i patologia ciąży i rozrodu

Brak miesiączki

Odpowiedzi udzielił:
lek. Magdalena Pikul

Lekarz specjalista pediatra

Opublikowano:

Użytkownik:

Witam.
W wyniku zbyt niskiej wagi, którą miałam przez około 2 lata, przestałam mieć okres. Przez pewien czas nic z tym nie robiłam. Później byłam u kilku lekarzy-ginekologów, którzy wprowadzili terapię hormonalną. Mimo prawidłowej wagi miesiączka nie powróciła. W wyniku przyjmowania hormonów mam problemy z żołądkiem. Moje pytanie brzmi: czy jeżeli nie będę mieć okresu, grozi mi coś poza bezpłodnością?

Lekarz:

Witam, zaburzenia hormonów płciowych i związany z tym brak miesiączki w tak młodym wieku jest niefizjologiczny i może prowadzić do wielu zaburzeń - ponieważ hormony płciowe mają wpływ na cały organizm kobiety, a nie tylko na jej płodność. Tak więc bezwzględnie trzeba starać się rozwiązać ten problem. Proszę mi na początek napisać czy były wykonywane u Pani jakieś badania hormonalne i jakie były ich wyniki?? czy w badaniu ginekologicznym, w USG dopochwowym, w cytologii wszystko było w porządku?? jakie dokładnie leki były u Pani do tej pory stosowane?? czy poza ginekologami konsultowała się Pani również z endokrynologiem?? ile Pani waży i ile ma wzrostu?? czy poza tym ma Pani jakieś dolegliwości?? czy chorowała Pani do tej pory na coś poważniejszego??

Użytkownik:

Witam.
Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Jestem pod stałą kontrolą lekarza, chciałam się tylko upewnić czy muszę kontynuować terapię i co mi grozi jeśli tego nie zrobię.

Tagi publikacji: brak miesiączki, miesiączka, okres, brak okresu, zaburzenia hormonalne

Lekarz:

Rozumiem, w takim razie proszę pamiętać, że kontynuacja leczenia jest konieczna, ponieważ związane z brakiem miesiączki zaburzenia hormonalne mają wpływ nie tylko na płodność, ale wpływają negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu (na układ krążenia, układ kostno-stawowy, na przemianę materii, na samopoczucie psychiczne, na libido). Tak więc proszę nie rezygnować z terapii. Pozdrawiam!

Zadaj pytanie lekarzowi

Zadaj pytanie lekarzowi